Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/tvorime/batika/barveni-naruby): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Barvení textilu pomocí sava - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Barvení naruby – barvení textilu pomocí sava

Barvení naruby – barvení textilu pomocí sava
Přestalo se vám líbit vaše tmavé tričko a máte chuť si ho ozdobit? Tmavé barvy se špatně překrývají jinými barvami, ale co takhle oděv odbarvit? Zkuste to pomocí šablonek a Sava, určitě budete spokojeni.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

Desinfekční a čisticí prostředek Savo (zakoupíte v drogerii), kousek samolepicí tapety na šablony, igelitovou folii – postačí i rozstřižený sáček.

Nářadí

Rozprašovač, nůžky, ostrý řezák, gumové rukavice.

Pomocí Sava se velmi dobře odbarvují bavlněné tkaniny, manšestr, diftýn nebo samet. Vždy je však dobré vyzkoušet Savo na kousku stejné látky nebo na okraji trika, aby se vám nestalo, že místo obrázku vyrobíte obyčejnou díru.

Postup

  1. Oděv před barvením vyperte bez aviváže a nechte uschnout. Na zadní stranu samolepicí tapety si nakreslete zvolený motiv. Měl by být jednoduchý a výrazný, přílišné podrobnosti a členitý okraj nemusejí vyniknout. Záleží na tom, jak se bude Savo vpíjet do látky.

  2. Obrázek vystřihněte a nalepte na tričko, případné nerovnosti v šablonce upravte přímo na tričku.

  3. Nachystejte si kbelík s vlažnou vodou, do trička vsuňte igelitovou folii nebo rozstřižený sáček a položte jej na místo, kde můžete stříkat Savem bez obav, že potřísníte např. nábytek. Igelit slouží k tomu, aby se nám Savo nedostalo na zadní stranu trička.

  4. Savo jemně nastříkejte rozprašovačem a hned, jak uvidíte, že se triko odbarvilo do světla, pořádně jej vymáchejte ve vlažné vodě.

    Pokud chcete mít na přední i zadní straně trička odlišné motivy, nalepte šablonky z obou stran trika, dovnitř vložte igelit a tričko i s igelitem zavěste na věšák. Savo nastříkejte z obou stran trika a spláchněte sprchou.

  5. Chcete-li mít na zadní straně trika negativ obrázku zepředu, tak jako je na našem triku s kapucí, postupujte následovně. Triko s vloženým igelitem postříkejte zepředu savem, můžete kápnout i několik větších kapek např. pomocí malé lžičky – vytvoříte nepravidelné kaňky. Pak triko postupně skládejte a zadní stranu jen velmi lehce poprašte savem – v místě, kde se zadní strana dotkne přední strany s nalepenou šablonou, vznikne negativ obrázku – Savo zachycené na tapetě se vsákne do zadní strany, tmavá místa budou tam, kde se Savo vsáklo do látky na přední straně.

  6. Ukáplo vám Savo na triko a vytvořilo nepatřičnou skvrnu? Nic není ztraceno. Zkuste to napravit jako my – fixou na textil doplňte pár písmenek a tvařte se, že právě tahle skvrna je tou třešničkou na dortu – tedy na triku.

Pepův tipBezpečnost!!!
Při máchání trička použijte gumové rukavice, abyste si neodbarvili také ruce, po skončení práce je namažte mastným krémem.
Pokud můžete, pracujte se Savem raději venku, abyste se nenadýchali chlorových výparů a nepoleptali si sliznice.
Pozor, některé barvy se odbarvují dost nesnadno. Abychom předešli zklamání, zkusíme nejprve kápnout malou kapku Sava z rubu trička k záložce.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Malujeme na tričko 16  fotek

Malujeme na tričko

Chcete dětem oživit fádní oblečení nebo toužíte po vlastnoručně dekorovaném tričku či jiném kousku textilu a bojíte se, že neumíte tak dobře malovat? ...


Tvořivá Olomouc – „Tvořím, tedy jsem…“ 6  fotek

Tvořivá Olomouc – „Tvořím, tedy jsem…“

V termínu 13. - 14. 10. 2018 na Střední škole polytechnické v Olomouci se koná teprve třetí výstava Tvořivá Olomouc a už má mezi návštěvníky a vyst ...


Jak ušít ekopanenky 3  fotek

Jak ušít ekopanenky

Protože děti s nimi spí, cumlají je a mazlí se s nimi, měli bychom dbát na to, z čeho jsou panenky vyrobeny. Takto můžete ohlídat, že ta vaše je z ...


Obarvit se dá ledacos aneb vyzkoušejte Texbu 19  fotek

Obarvit se dá ledacos aneb vyzkoušejte Texbu

"Obarvit se dá skoro cokoliv!" Tak s tímhle heslem a s barvou na textil Texba jsem se pustila do vylepšení potahu na kočárek.


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×