Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Trávník sekejte pečlivě a kvalitní sekačkou, bohatě se vám odmění aneb Správné sečení trávy a výběr sekačky

Trávník sekejte pečlivě a kvalitní sekačkou, bohatě se vám odmění aneb Správné sečení trávy a výběr sekačky

Bohatý, sytě zelený trávník je přímo pastvou pro oči, nehledě na to, že zelená barva působí velmi uklidňujícím dojmem na lidskou psychiku. Abyste takové chlouby dosáhli na své zahradě i vy, je potřeba dodržet několik důležitých pravidel. V první řadě musíte při sekání dodržovat správnou výšku stébel trávy, vždy mít řádně nabroušené ostří a do sekání se pouštět při vhodném, tedy suchém počasí. Zároveň nesmíte podcenit ani výběr vhodné sekačky.

reklama

Správné sečení - jak na to?

Při správném sečení trávy byste neměli useknout více než jednu třetinu délky stébla trávy, přičemž pro růst trávníku je nejlepší výška posekané trávy mezi 40 a 60 mm. Pokud je totiž nižší, snižuje se biomasa kořenů a tráva se stává méně odolnou vůči dehydrataci. Navíc můžete velmi snadno poškodit žací plošinu sekačky.

Mějte na paměti, že sekáním je vždy narušena struktura stébla a skrze poraněné místo vzrůstá riziko usychání a zanešení houbovité infekce. Je proto důležité vždy dosáhnout co nejčistšího a nejostřejšího řezu pomocí perfektně nabroušeného ostří sekačky. Jen tak se nebezpečí dehydratace a chorob sníží. Tupé ostří trávu ulamuje a ohýbá a řez je tím pádem velmi hrubý a zubatý. V porovnání s nabroušeným ostřím může mít také tupé ostří za následek až o 20 % vyšší spotřebu paliva.

Vždy se snažte sekat za suchého počasí. Při správném sečení vlhké trávy zvyšujete namáhání motoru a nože sekačky, je tedy vhodné snížit rychlost sekání, předejdete tím i tvorbě chomáčů. Samozřejmostí je, že ventilační otvory sběracího koše musí být čisté a průchozí.

Podle čeho vybírat sekačku vhodnou pro vaše účely?

Pro dosažení perfektního trávníku je nezbytné používat sekačku, která svými vlastnostmi nejvíce vyhovuje danému pozemku. Hlavním měřítkem při výběru sekačky by měla být rozloha sekané plochy, členitost terénu a způsob, jakým se nakládá s posekanou trávou. Platí jednoduchá úměrnost: čím větší trávník, tím širší záběr sekání. Malá sekačka není vhodná pro sekání louky a naopak na zahrádce před domem o několika metrech čtverečních nevyužijete velkou sekačku s pojezdem. Pokud je plocha trávníku velmi malá, je na místě zvážit nákup ruční sekačky. Neprodukuje žádné emise a ušetří vaše sousedy od hluku.

V úvahu musíte vzít také systém sekání, který závisí na frekvenci sekání a typu trávníku. Pokud sekáte trávník často, abyste dosáhli perfektních výsledků, je pro vás ideální mulčování. Jedná se o typ sekání, při kterém je tráva posekána na drobné částečky, které zůstanou na trávníku, kde se rychle rozloží. Působí zde jako hnojivo, přičemž trávník je vyživován ekologickým způsobem.

Pokud sekání nepatří mezi vaše oblíbené činnosti a neradi také hrabete, rozhodně si pořiďte sekačku se sběrným košem, díky které dosáhnete okamžitě upraveného vzhledu trávníku. Sekačku můžete využít také na podzimní sběr spadaného listí nebo větviček.

Záleží pouze na vás, kolik času chcete péči o trávník věnovat. Z široké nabídky si vybere jak milovník každodenního sekání a perfektně upraveného pažitu, tak ten, pro koho je sekání spíše povinností a vyžaduje profesionální stroj, s jehož pomocí bude mít tuto činnost rychle a spolehlivě zvládnutou. Další možností je vybavit zahradu robotickou sekačkou, která veškerou činnost spojenou s úpravami trávníku obstará sama a vy budete mít vždy perfektní výsledky zcela bez starostí.

Několik tipů na výběr, tentorkát od Gardeny

Vřetenová sekačka GARDENA 400 je ideálním pomocníkem pro ty, jimž je péče o perfektně upravený trávník koníčkem. Princip jejího fungování je jednoduchý: při tlačení sekačky spodní nůž a nožový válec z kvalitní oceli s nepřilnavým povlakem sekají trávu, aniž by se přitom dotýkaly, podobně, jako když stříháte nůžkami. Díky tomu sekačka pracuje velmi tiše a snadno se tlačí. Hlavním benefitem však je, že máte zajištěn excelentně posekaný trávník, každé travní stéblo je vždy čistě a přesně dokonale uříznuto.

Požadovanou výšku sekání lze velmi snadno nastavit ve čtyřech polohách na dobře viditelné stupnici. Velká kolečka usnadňují řízení a umožňují dobrou trakci.

Rukojeť lze snadno oddělit, čímž je zaručena úspora místa a snadná přeprava. Sekačka funguje bez elektrického proudu, při jejím používání tak chráníte životní prostředí.

Šíře záběru: 40 cm

Výška sečení: nastavitelná v rozmezí 12 – 42 mm

Model Gardena 400 Comfort je navíc vybaven ergonomicky tvarovaným madlem pro ještě příjemnější uživatelskou obsluhu a travním deflektorem, který reguluje směr výhozu posekané trávy.

Elektrická sekačka na trávu PowerMax™ 32 E

Model PowerMax™ 32 E je poháněn silným motorem PowerPlus™. Tento motor o výkonu 1200 W zajišťuje vysoký krouticí moment, přesné sekání a optimalizaci sběru trávy. Sekačka si hravě poradí jak s vysokou, tak zvlhlou trávou. K přesnému a bezchybnému sekání napomáhá i jednoduché centrální nastavení výšky sekání, které lze zvolit v pěti stupních. Sekačka je vybavena travními hřebeny, bez problémů tak můžete sekat v blízkosti zdí nebo okrajů trávníku.

Provoz sekačky zajišťují ergonomicky tvarované dvojité spínací páčky na řídícím madle. Ty spolu s odlehčením kabelu v tahu dělají z této sekačky ideálního pomocníka na zahradní práce. Praktický je také sběrný koš s velkým plnícím otvorem, který usnadňuje rychlé vysypávání trávy. Skladování sekačky a transport je velmi jednoduchý díky skládací rukojeti a centrálnímu držadlu.

Robotická sekačka GARDENA R40Li

Robotická sekačka GARDENA R40Li přináší na vaši zahradu komfort díky nejnovějším technologiím, které odvedou všechnu práci za vás i za nepříznivých povětrnostních podmínek. Pracuje velmi tiše a bez emisí, zatímco vy si užíváte volného času nebo pracujete na jiných věcech. Průběžně seká konečky trávy pomocí břitů ostrých jako žiletka. Drobné částečky nechává ležet na trávníku jako přírodní hnojivo. Díky této funkci mulčování nejen vytváří perfektní vzhled, ale také šetří váš čas, který byste jinak museli věnovat odklízení posečené trávy.

Výšku sečení nastavujete jednoduše pomocí otočného knoflíku skrytého pod bezpečnostním krytem na vrchní straně stroje. Robustní robotická sekačka o hmotnosti 8 kg zvládne stoupání do 25%. Ohraničující vodič, jehož položení je velmi jednoduché, vytyčí plochu, na které bude R40Li sekat. Díky volnému a přirozenému pohybu poseká travnatou plochu o maximální rozloze 400 m2. A když je sekačka vybitá, sama se nabije v nabíjecí stanici.

Díky citlivým kolizním senzorům a ohraničujícímu vodiči se sekačka snadno vyhne překážkám na zahradě. Vysoká bezpečnost provozu je zajištěna díky senzorům náklonu a zvednutí a velkou vzdáleností mezi tělem sekačky a žacími břity.

Autor: Husqvarna (text a foto)

Související články

Péče o trávník - Jak na to? 4  fotek

Péče o trávník - Jak na to?

Také si na jaře lámete hlavu, co s vaším trávníkem? Pokusíme se Vám dát pár rad, jak o trávník správně pečovat a co je pro krásně zelený a hustý trávn ...


Výsev trávníku 15  fotek

Výsev trávníku

Hustý zelený trávník je nejdůležitější částí zahrady. Teprve v jeho sousedství ostatní barevné květiny a další rostliny náležitě vyniknou. A navíc uce ...


Renovujeme trávník 10  fotek

Renovujeme trávník

Toužíte-li po kobercově hebkém a hustém trávníku, nečekejte, že vyroste sám od sebe. Nestačí jen zasít a občas posekat, protože i obyčejná tráva po ...


Skončila soutěž o sekeru a pilku Husqvarna 4  fotek

Skončila soutěž o sekeru a pilku Husqvarna

Přestože jsou zahradnické i stavební práce opět v plném proudu, jistě si vyšetříte chvíli času pro naši soutěž. Vyhrát jste mohli pilku pro dospělé ...


Vertikutace trávníku 7  fotek

Vertikutace trávníku

Co je to ta vertikutace, ptá se mnohý majitel trávníku na smysl slova, jež zní jako zaklínadlo. A proč by pro vypiplaný trávník měla být nezbytná, neu ...


10 tipů na jarní prořez stromů 15  fotek

10 tipů na jarní prořez stromů

Sníh již skoro roztál a teploty stále stoupají, proto je ideální čas vrátit se na zahradu. Během zimy stromy čelily nepřízni počasí, kterou jim teď ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×