Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Topná sezóna – jak se na ni připravit?

Topná sezóna – jak se na ni připravit?

Topná sezóna v ČR začíná postupně dle regionu během září a trvá přibližně do konce května. Její nástup bývá většinou pozvolný a přerušovaný vyššími teplotami. Všechna topidla, ať už se jedná o radiátory, kotle nebo kamna, je třeba po půlročním odpočinku na topnou sezónu připravit.

reklama

Topná sezóna má pomalý nástup

Do českých domácností začíná dodávka tepelné energie ve chvíli, kdy průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušné lokalitě klesne pod 13 °C ve dvou dnech po sobě následujících a dle vývoje počasí nelze očekávat, že se teploty vyšplhají právě nad 13 °C. Pokud teploty vzrostou, bude podle vyhlášky vytápění přerušeno. Většina domů je však již vybavena domovní předávací stanicí, kde si správce/majitel domu sám může zapnout/vypnout vytápění v podstatě kdykoliv. Tyto domovní předávací stanice fungují jako běžný kotel na elektřinu či zemní plyn, kde se odběratel sám rozhoduje, zda si nastaví jen ohřev vody nebo i topení. V praxi to funguje tak, že teplárny začnou při podzimním poklesu teplot ohřívat vodu v topném okruhu a jednotlivé domy si zapnou vytápění podle potřeby. Nemusí tedy čekat na chladné počasí nebo naopak si mohou zapnout topení až při větší zimě. Domovní předávací stanice umožňují také nastavit vytápění například jen na ráno a večer. I když domovní stanice už začne topit, kdo v jednotlivých bytech ještě topit nechce, může ho vypnout jednoduše zavřením termostatických ventilů.

Radiátory je třeba odvzdušňovat

V současnosti je systémem dálkového vytápění zásobováno kolem 1,6 milionu českých domácností, tedy dvě pětiny všech trvale obydlených bytů v České republice. Obyvatelé bytových domů by měli před topnou sezónou zkontrolovat, zda dobře těsní či netečou radiátory a jakmile se začne topit, ohlídat si, zda hřejí, jak by měly. Případně je odvzdušnit povolením ventilu, ze kterého by posléze měla plynule odtékat voda. Vzduch v soustavě radiátorů může zapříčinit zvýšení spotřeby tepla až o čtvrtinu. Za celkovou kontrolu topné soustavy v domě je odpovědný správce objektu.

Kamna kontrolujte ideálně hned po topné sezóně

Po skončení topné sezóny je zapotřebí vyčistit a důkladněji zkontrolovat krbová kamna a vložky. Pokud jste se k jarní kontrole nedostali, proveďte pečlivou kontrolu před začátkem topné sezóny. Kouřové slony a rošty demontujte a očistěte, nezapomeňte ani na spalinovou komoru, kterou pečlivě vyčistěte například pomocí ocelového kartáče. S kouřovody vám pomůžou speciální tvarovky. Kouřovody vyčistěte buď skrze čistící otvory, nebo kouřovody demontujte na jednotlivé kusy.

Jak zkontrolovat topidlo:

  • Prověřte, zda není prasklé či deformované.
  • Ujistěte se, že těsnění správně funguje.
  • Ověřte správnou funkci všech pohyblivých částí kamen.
  • Zajistěte komín tak, aby se do něj nedostala voda.

Při zanedbané údržbě hrozí požár

Někteří majitelé krbů a kamen každoročně zapomínají na jejich revizi a nezvou kominíka na návštěvu až několik let. Tato nedbalost může vést k zanesení komínu a následné otravě oxidem uhelnatým. V krajních případech dochází k požárům sazí v komíně, což má za následky nejen škodu na majetku, ale leckdy i tragické ztráty na lidských životech. Kontakt na svého kominíka vyhledáte například na webu Společenstva kominíků v ČR: www.skcr.cz, které sdružuje kominíky a revizní techniky z celé republiky.

Jak ještě více ušetřit na teple?

Pokud jste v létě nestihli vyměnit stará okna za plastová, alespoň je utěsněte. Zkontrolujte těsnění vstupních dveří, a pokud teplo stále uniká, instalujte speciální práh s těsněním. Tepelným ztrátám zamezí i žaluzie (ty venkovní navíc zabrání příchodu studeného vzduchu).

Autor: HS Flamingo Meland (text a foto)

Související články

Štípačky dřeva: stroje pro usnadnění života 9  fotek

Štípačky dřeva: stroje pro usnadnění života

Jakmile začaly děti chodit po prázdninách do školy, je jasné, že topná sezóna na sebe nenechá dlouho čekat. Pro většinu majitelů krbů a krbových ka ...


Příprava palivového dřeva na zimu 6  fotek

Příprava palivového dřeva na zimu

Zvyšující se ceny elektrické energie a plynu nutí přemýšlet o jiných způsobech vytápění. Topení dřevem představuje tu správnou ekonomickou variantu. P ...


Samosvěrná koza na řezání dřeva

Samosvěrná koza na řezání dřeva je velmi šikovný nástroj pro snadné řezání dříví na zimu. Kládu upevníte do této železné kozy s podstavcem jedním konc ...

reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×