Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Topení v podlaze je prostě nepřekonatelné

Topení v podlaze je prostě nepřekonatelné

Elektrické topení v podlaze je pro někoho luxus a pro jiného nutnost. Faktem je, že projít se po vyhřáté podlaze po ránu nebo po koupeli je opravdový komfort. A topení v podlaze využijeme nejen v bytech a domech, ale také třeba v zimní zahradě.

reklama

Elektrické topení v podlaze představuje ideální topení pod jakoukoli krytinu – laminát, vinyl, keramickou dlažbu, dřevo. Zatímco radiátory nebo kamna vytápí místnost pomalu a rozdíl teploty vzduchu u podlahy a u stropu je až 8 °C, u podlahového topení sálá teplý vzduch od země do všech míst a vytváří příjemnou pohodu.

Podlahové topení je možné instalovat v každé místnosti domu či bytu, dokonce i v koupelně. Vytápění podlahy lze napojit na jakýkoliv zdroj tepla, elektrický i teplovodní. Teplovodní je náročnější na instalaci, je nutné také počítat s výškou podlahy, ale zase na druhou stranu nabízí větší akumulaci tepla. Elektrické topení je levnější, teplotu je možné regulovat, ale provoz takového topení se může značně lišit vzhledem k nabídce jednotlivých distributorů energií.

Podlahové topení přináší určitou úsporu energií, zvlášť protože umí využívat i nízkoteplotní zdroje. Např. plynové kotle nabízejí zužitkování i kondenzačního tepla chlazením spalin. Podlahové topení není viditelné, což je výhodné třeba ve velkých místností, kde by množství radiátorů mohlo působit rušivě a zkracovalo by i velikost místnosti. Zvláště ideální je podlahové topení pod keramickou podlahou, která už nebude studit. Zde je nejlepší instalovat topnou rohož, která se vkládá do vrstvy lepidla pod dlažbu.

Instalace podlahového topení je jednoduchá práce, kterou zvládneme i svépomocí. Zjednodušeně řečeno - na betonový podklad se položí polystyren, na něj izolační fólie a následuje olepení stěn místnosti dilatační páskou. Poté se na polystyren upevní příchytky a do nich se vtlačí upínací lišty. Do lišt se usadí vytápěcí trubky. Celý systém se zalije betonem nebo lepidlem a na něj se po vytvrdnutí pokládá samotná podlahová krytina. Máme na paměti, že takto nainstalované podlahové topení se opravuje jen ztěžka, neboť to znamená rozbití stávající podlahy a následně novou instalaci. Není také úplně jednoduché vypočítat správné rozložení topných trubic. To naopak dodavatelská firma zvládne v rámci celé práce včetně instalace.

Prvním krokem je postavení rozvodné podomítkové skříně, do které se umístí rozdělovač a provede se připojení sběrného potrubí od rozdělovače ke zdroji tepla. Poté provedeme omítnutí zdí. Dále přistoupíme k instalaci samotného systému podlahového vytápění. Podlahu vyložíme polystyrenem a podél stěn nalepíme dilatační pásy, zhruba 8 mm silné a 150 mm vysoké. Dilatační pás disponuje samolepicí páskou, která přesahuje přes separační fólii, kterou instalujeme na polystyren. Separační fólie zamezuje stékání betonu do polystyrenu a tím zabraňuje snižování tepelně izolačních vlastností. Na polystyren se upevní deska s úchyty nebo upínacími lištami. Tato deska slouží k ukotvení topných trubek před konečným zalitím betonem.

Samotné topné trubky se upevňují do upínacích lišt. Začátek a konec topných trubek se připojí do rozdělovače. Jakmile je instalace systému hotová, napustí se do topných trubek voda a zkontroluje se, zda neprosakuje. Po zalití do betonu už není možné tuto kontrolu provádět. Když beton vytvrdne, pokládáme krytinu - dlažbu, vinyl, dřevěné desky nebo cokoliv jiného. Podlahové topení ušetří radiátory v místnosti, v prostoru se rovnoměrně rozvádí teplo a zmizí chladné zóny. Výhodou je i rychlé sušení prádla v bytě.

V kombinaci s tepelným čerpadlem jsou náklady na vytápění domu o ploše 160 m2 ročně zhruba 10.000 Kč. Ve srovnání s vytápění domu plynem, což činí cca 25.000 Kč, vidíme podstatnou úsporu. A u elektřiny mluvíme až o 80.000 Kč. Nejdražší je pořizovací cena tepelného čerpadla - 200.000 až 350.000 Kč a návratnost je třeba i 30 let. Oproti tomu zapojení rozvodné skříně a instalace topného systému do podlahy je nenákladné a úspora je značná. Takže investovat peníze i čas do rozvodů podlahového topení se jeví jako ten správný krok.

Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto)

Související články

Podlahové vytápění a dřevěná masivní podlaha? Proč ne! 6  fotek

Podlahové vytápění a dřevěná masivní podlaha? Proč ne!

Ano! Je však potřeba dodržet následující podmínky a doporučení. Při pokládce na podlahové topení se dřevo v topných periodách díky topnému roštu do ...


Podlahové topení a co o něm možná nevíte 1  fotek

Podlahové topení a co o něm možná nevíte

Podlahové topení je stále oblíbenější způsob vytápění. Při stavbě rodinného domu dnes již investoři prakticky ani neuvažují o jiném systému vytápěn ...


Podlahové vytápění - efektivní způsob vytápění rodinného domu 3  fotek

Podlahové vytápění - efektivní způsob vytápění rodinného domu

Chystáte se stavět nebo rekonstruovat a přemýšlíte nad podlahovým vytápěním? Láká vás představa teplé podlahy v koupelně, v obývacím pokoji, či dok ...


Strašák jménem oprava teplovodního podlahového topení 5  fotek

Strašák jménem oprava teplovodního podlahového topení

Při přemýšlení, zda si pod novou podlahovou krytinu pořídit podlahové topení, určitě narazíte i na otázku, co s případnými opravami. Možná tento ar ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
0
Jaký materiál pro rozvody topení Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Nicholas
0
oběhové čerpadlo ALPHA 2 Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×