Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Schody a terasové desky z Traplastu

Schody a terasové desky z Traplastu

Chystáte se vybudovat terasu u domu nebo jídelní kout u letní kuchyně či podlážku kolem bazénu? Dáváte přednost bezúdržovému materiálu, ale exotické dřeviny jsou pro vás poněkud nedostupné? Zkuste plastové terasové desky z materiálu Traplast. Tyto podlahové plastové profily mají takřka přírodní vzhled a jejich životnost předčí vaše očekávání. Navíc budete mít dobrý pocit ze svého ekologického přístupu k výběru materiálu z recyklovaných plastů.

reklama

Podlahové plastové profily z Traplastu, z nichž snadno poskládáte požadovanou pochozí plochu, jsou dokonale odolné povětrnostním vlivům, hnilobě, vlhkosti, plísním i chemikáliím. Odolávají teplotám od -30 °C do +70 °C. Plastové profily jsou velmi pevné, ale mají větší průhyb a při nerovnoměrném teplotním namáhání může dojít k dočasným tvarovým změnám. Na to je třeba dávat pozor zejména během jejich skladování.

Plastové terasové desky TRAPLAST

Plastové desky Traplast jsou na každé straně opatřeny odvodňovacím rýhováním, které je na jedné straně větší a drážky více od sebe než na straně opačné. Díky tomu můžete volit ze dvou variant vzhledu finálního výrobku.

Profily jsou probarveny ve hmotě, v nabídce jsou odstíny hnědé a šedé. Pokus vám ale tyto barevné varianty nevyhovují, můžete výrobky z Traplastu povrchově upravovat nátěrovými hmotami Sokrates nebo Luxol.

Terasové desky mají rozměry 1500 x 140 x 30 mm a 1500 x 330 x 30 mm. Podle potřeby je můžete krátit stejnými nástroji, jaké používáte na kov nebo i na dřevo, ale nejvhodnější je vidiový kotouč. Skvěle vám poslouží AKU nářadí RYOBI se systémem One Plus - všechno napájí jediná kompatibilní baterie, kterou podle potřeby zasouváte do nářadí, s nímž zrovna pracujete.

Úprava podkladu a výroba schodů

Bazén je umístěn na zvlněném terénu, který se na jedné straně svažuje, proto zde bude nutné vybudovat schody. Až na tuto stranu je povrch okolí bazénu srovnán do roviny.

Jako podklad pro plastové profily skvěle poslouží hrubý štěrk, tak zvaný kačírek. Vhodné je také plochu vybetonovat. S plastovými deskami z Traplastu pak zacházíte stejně jako s prkennými podlahami – to znamená, že je pokládáte na příčné latě, k nimž je připevňujete.

K výrobě schodů lze využít betonové tvarovky pro ztracené bednění, které se zaplní kamením a sutí a zalijí betonem. Tento materiál vás vyjde výrazně levněji než hotové schodnice.

Důležité je tvarovky přesně a pevně ukotvit. Jejich polohu průběžně kontrolujte dlouhou vodováhou.

Beton, kterým delší tvarovky zalijete, důkladně zpracujte a na schodech uhlaďte zednickým hladítkem. Kratší tvarovky lze využít k prodloužení schodů podél bazénu. Zaoblete je tak, aby přesně kopírovaly tvar bazénu. Bazén přitom chraňte fólií.

Pod schody vedou kabely a trubky patřící k technickému vybavení bazénu. Ty protáhněte otvorem, který do betonové tvarovky uděláte sekacím a bouracím kladivem RYOBI.

Pokládka plastových profilů TRAPLAST

Plocha pro podkladovou konstrukci musí být rovná, pevná a stabilní. Měla by ležet na rovné ploše, ale nesmí s ní být pevně spojena. Povrch kačírku srovnejte tak, aby plynule navazoval na schody. Pak položte plastové hranoly o průřezu 40 x 40 mm, v místech spojů 80 x 40 mm, k nimž budete desky připevňovat. Jejich rovinu kontrolujte vodováhou. Kvůli dobrému odvodnění terasy by měla mít konstrukce sklon nejméně 1 cm na 1 m.

Nejprve položte celou podlážku tak zvaně nasucho. Seřízněte díly, které budou těsně u bazénu tak, aby kopírovaly jeho oblý tvar. Rozteč nosných profilů podpůrné konstrukce nesmí být větší než 50 cm. Počítejte s dostatečnou dilatační vůlí (v podélném směru desek nejméně 12 mm, v příčném 3 mm), neboť tyto plastové výrobky se při vyšší teplotě roztahují více než dřevo nebo kov. Aby byly dilatační spáry stejné, použijte k jejich vytvoření úzkou lať. Mezi stěnou, podkladovou konstrukcí a deskou musí být ponechána dilatační spára široká nejméně 15 mm.

Plastové desky lze podle potřeby řezat obdobně jako dřevo. S maflem od RYBOI a vidiovým kotoučem to půjde zcela snadno. Ale pamatujte na české pořekadlo: Dvakrát měř a jednou řež! Při napojování desek musí oba konce ležet na podkladovém rámu profilu 80 x 40 mm, aby nedocházelo k jejich prohnutí.

Otvory na šrouby je nutné si předvrtat. A opět je nutné počítat s roztažností materiálu, a proto otvory udělejte o 3 mm větší, než je průměr šroubu. Při upevňování desek šrouby nedotahujte přespříliš. Pro uchycení desek je nejlépe použít samořezné šrouby s antikorozní úpravou o velikosti 6 x 60 mm.

Plastové desky terasy se na podkladní konstrukci šroubují způsobem „na vazbu“. Na prostřední podkladní profil 80 × 40 je vždy přišroubována pouze ta deska, která na něm leží svým středem, nikoliv svými kraji – ty jsou uchyceny k profilu 40 × 40. Tímto způsobem je dilatace rozložena do jednotlivých segmentů celé terasy. Podkladový kačírek během pokládky průběžně urovnávejte.

Terasu je vhodné ukončit stěnou nebo vhodným lemovacím prvkem, např. zahradním obrubníkem. To aby se zabránilo jejímu nežádoucímu posunu. Je možné použít opět tvarovky pro ztracené bednění a využít je nejen jako zarážku pro terasu, ale i pro sezení. Obložte je zbývajícími deskami Traplast a získáte téměř nezničitelné lavičky.
Více na recyklace.cz.

Autor: Med (text), Pavel Zeman (foto)

Související články

Transform - plotovky, které nenatíráme 29  fotek

Transform - plotovky, které nenatíráme

V legendárním filmu Páni kluci se možnost natření pár plotových polí mění za štrůdl. Při tom, kolik polí má plot a jak často je nutné jej kvůli stárnu ...


Plastové terasové desky od firmy Transform 2  fotek

Plastové terasové desky od firmy Transform

Jak název napovídá, terasové desky z materiálu Traplast jsou využitelné především na terasách. Kromě toho je ale uplatníme i na dalších pochozích m ...


Lavička kolem stromu z Traplastu 17  fotek

Lavička kolem stromu z Traplastu

Prkna, hranolky, palubky – materiál na pořádnou lavičku do zahrady. Co je na ní jiného? No přece to, že ji nemusíte natírat. Opět jsme vyzkoušeli n ...


Prodloužení sezóny na terase a pod pergolou 11  fotek

Prodloužení sezóny na terase a pod pergolou

Zazimování terasy je s příchodem prvních mrazíků nezbytné. Pakliže chcete, aby vám terasa sloužila stejně dobře i další léta, je nutné ji na přícho ...


Truhlík z Traplastu pro popínavky nebo konifery 17  fotek

Truhlík z Traplastu pro popínavky nebo konifery

Ploty z plastových prken i terasu z plastových terasovek už jsme vám představili, ale co takhle truhlík na konifery nebo popínavky. Díky svým vlast ...


Terasa k bazénu z Traplastu 31  fotek

Terasa k bazénu z Traplastu

Letní posezení na terase u bazénu je jistě snem pro mnohé z nás. Aby nám na samotné koupání a slunění se zbyl alespoň kousek času, je dobré použít na ...


Vyhrajte poukazy na nákup od Transformu 5  fotek

Vyhrajte poukazy na nákup od Transformu

Pokud máte dům, chatu nebo zahradu, jistě rádi pořád něco vylepšujete a zkrášlujete. Ideální potom je sáhnout po materiálech, které nevyžadují velk ...


Plot z plastu pro náš dům 33  fotek

Plot z plastu pro náš dům

Plot vymezuje naše území a ostatním říká: „Sem nechoď, tady bydlím já. Může být takový, že necháme sousedům a okolojdoucím nahlédnout do naší zahrady, ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×