Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Teplý beton

Teplý beton
Zatepluje se dnes snad všechno. Ceny energií neustále strmě stoupají a doba, kdy by tomu mohlo být naopak, je v nedohlednu. Proto se každý snaží ušetřit a raději investuje nemalé částky do nejrůznějších druhů zateplení především při stavbě a opravách bydlení - ale nejen.
reklama

Teplý beton

Mění se okna za dobře těsnící, oplášťují se stěny domů. Přitom největší únik tepla představují stropy, významné jsou i tepelné ztráty související s chladem pronikajícím ze země. Dříve se na půdách uskladňovalo seno: zvířectvo mělo v zimě co žrát a hospodář měl na stropě výtečný izolant, který znovu objevují nejrůznější „zelení“ architekti.

Co se lilo na půdy? Teplý beton!

Dnes ovšem nemusíme navážet pod střechu píci, protože v jiné době máme i jiné izolanty. Ještě ne tak dávno se používal zásyp ze samotné suché škváry z koksoven, nebo se ho používalo ve směsi, takže vznikla vrstva poměrně lehkého a částečně izolujícího škvárobetonu. Pro zachování dobrých mechanických vlastností těchto upravovaných betonů se rovněž jako plnivo používaly i dřevěné piliny, pálená hlína, různé druhy hornin a v neposlední řadě i pěnový polystyrén.

S deskami to jde rychle

Když se podařilo pořádně rozjet výrobu polystyrénu, hlavně na ploché střechy se začaly z něj pokládat desky, dokonce s již přilepeným asfaltovým pásem. Na ten se pak natavovaly další pásy. Stoprocentní řešení to nepřineslo, přesto se s různými změnami tento způsob stále aplikuje. Zajímavou novinku představuje práce s upraveným polystyrénem.

Granule, granule, hejbejte se

Nepříznivé totiž u něj je to, že vodoodpudivost granulí, z nichž se skládá, znesnadňuje míchání. Granule polystyrénu proto musíme zajistit smáčedly a vysoušedly, čímž zároveň odstraníme elektrostatický náboj a takto upravený můžeme použít běžné mechanizační prostředky (malé i stavební míchačky, autodomíchávače). A ručně to jde taky. Po vylití směsi se jednotlivé granule rozprostřou homogenně v celé vrstvě betonu. Samozřejmě směs nepředstavuje nosný prvek, ale výplň vodorovných konstrukcí, nebo spádovou vrstvu na nepochozích střechách, balkonech či terasách. Tyto lehlé betony se ve stavebnictví používají všude tam, kde se je třeba vypořádat s nerovnosti vodorovných konstrukcí, srovnat prostor na požadovanou výšku a stavbu tepelně izolovat.

Dá se využít odpad?

S velmi dobrým nápadem přišla firma Ekostyren, která ví, jak ulevit životnímu prostředí a z polystyrénového odpadu recyklací získat výrobek pro stavebnictví. Nejde zpracovat všechno – třeba tácky od potravin, ale ty spousty odpadu používaného při balení a distribuci jak bílé techniky, tak běžné elektroniky a odpady ze zateplovací techniky ano. Ostatně recyklace odpadů je dnes nezbytnou součástí života, protože je kolem nás mnoho uměle vyrobených materiálů s velice dlouhým časem rozpadu. Tak to, co škodí v přírodě, využijme ke svému dobru: použijme tuto vlastnost umělých hmot k zateplení.

Výhody teplého betonu

Ekostyren je speciálně upravená drť pěnového polystyrénu, která se míchá s vodou, cementem a pískem. V kombinaci například s Cetris dekami může být použit i jako příčky. Ale jeho hlavní předností je to, že je až dvanáctkrát (!) lehčí než beton (200–900 kg/m3), takže při rekonstrukcích s jeho použitím ani není třeba zpevňovat základy. Rychle tuhne (další vrstva je možná již za 24 hodin), a ve výsledku má třicetkrát lepší tepelně – izolační vlastnosti nežli beton. Již při tloušťce 5 cm se snižuje hladina kročejového zvuku, má vysokou elasticitu a pohlcuje rázy. Nechutná hlodavcům a odolává plísním. Dá se pro hygienickou nezávadnost použít i do interiérů.

Práce s Ekostyrebetonem

Ukládáme ho na celou výšku vrstvy, přičemž spád může být až 30 stupňů. Zhutňování směsi vůbec není nutné a její povrch stačí stáhnout latí a uhladit hladítkem. U volných ploch je ale nutné povrch chránit před nadměrným vysycháním a povětrností. Abychom zvýšili únosnost a manipulační tuhost, lze ekostyrobeton od objemové hmotnosti 700 kg/m3 armovat. Jinak se připraví lehko, rychle se aplikuje, cena je také příznivá a ekologické aspekty –recyklace materiálu a naše energetická úspora, jsou zřejmé.

Připraveno ve spolupráci s časopisem www.casopispraktik.cz

Autor: Text Miroslav Koubek, foto archiv autora

Klíčová slova:


Související články

Linkrusty 7  fotek

Linkrusty

Je spousta lidí, kteří ani nevědí, co si mají pod takovým pojmem představit, ačkoliv kolem linkrusty chodí v panelácích, starších bytových domech, kan ...


Pálené a betonové tašky na střechu 5  fotek

Pálené a betonové tašky na střechu

Pálené a betonové tašky bobrovky jsou u nás nejčastěji používané střešní krytiny. Pálené tašky se vyrábějí z klasického přírodního a ekologického mate ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Fiber Optics Technician Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 14.11.2019 16:09 angeleena
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
4
čerpadlo na zatekajici sklep Stavební nářadí
Poslední příspěvek: 10.7.2018 11:38 Pavel S
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×