Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Tepelné, akustické a protipožární izolace – tipy

Tepelné, akustické a protipožární izolace – tipy
Je čas, kdy se zima ptá, co jste dělali v létě, neboť když uniká teplo za které draze platíte, pak je nejvyšší čas chybu napravit. Izolační materiály odstraňují tepelné mosty, tlumí hluk a chrání před ohněm celý dům doslova od podlahy až po střechu.
reklama

Není izolace jako izolace

V první řadě je třeba vědět, že každý z typů tepelné izolace je, podle svých technických vlastností, maximálně přizpůsoben pro použití ve stavební konstrukci, do které je určen. V praxi to znamená, že tepelné izolace se dělí na tři základní oblasti:

  • Izolace pro vlastní zateplení dům v létě chrání proti přehřátí a v zimě eliminuje tepelné mosty, zabraňuje kondenzaci par a zvyšuje tepelný komfort. To vše se pak projeví v úspoře nákladů na vytápění a v nižších výdajích za energie.
  • Izolace akustické zvyšují neprůzvučnost stavební konstrukce a chrání tak před hlukem. Bohaté zážitky v této souvislosti mohou vyprávět obyvatelé panelových domů, kde ani nově položená plovoucí podlaha bez odpovídajícího typu izolace nezabrání, aby neslyšeli každý krok sousedů z podlaží nad nimi.
  • Protipožární izolace je poslední kategorií tepelných izolací, která však, bohužel, bývá dost často podceňována. Sádrokartonové příčky, dřevěné konstrukce a odlehčené stavební materiály na bázi plastů jsou z požárního hlediska velkým nebezpečím, proto by měla být protipožární izolace samozřejmým standardem každého domu či bytu. Základní a podstatnou vlastností protipožární izolace je naprostá nehořlavost, která zamezí případnému požáru, a pokud vznikne, i jeho dalšímu šíření.

Jak zabít tři mouchy jednou ranou

Odpověď je lakonická – jednoduše izolací, která dostala do vínku tepelné, akustické i protipožární vlastnosti současně. Pružná plsť na bázi minerální skelné vlny a tepelné izolace z extrudované polystyrénové pěny (extrudovaný polystyrén) URSA XPS jsou tvarově stálé, mají nízký sorbční potenciál (jsou vodoodpudivé a nevstřebávají vzdušnou vlhkost), proto materiál nehnije, nepodporuje růst hub, plísní či bakterií. Také je odolný proti hlodavcům.

Všechny tyto tepelné izolace jsou certifikované a vyrábějí se jako desky nebo role, jejichž vláknitá struktura zabezpečuje vysokou difuzi vodních par a vzduchovou nepropustnost, což umožňuje dokonalé provětrání konstrukce v kterémkoli ročním období. Minerální vlna totiž snáší vysoké teploty – nepodléhá objemovým a tvarovým změnám a izoluje i proti vnějšímu hluku.

Teplé podkroví

Pro dosažení tepelně-izolačních vlastností stropů se vrstvy vkládají mezi stropní nosníky, u šikmých střech mezi krokve a pro akustickou izolaci vnitřních dělících příček, které mají kovovou nebo dřevěnou spodní konstrukci, se může izolace instalovat do dutiny, například mezi profily pro sádrokartonové konstrukce.

Pro zateplení šikmé střechy je třeba respektovat celou řadu souvislostí, například stanovit, jakou úroveň zateplení by konkrétní střecha měla dosáhnout, brát v úvahu skladbu konstrukce z hlediska bilance vlhkosti a zvážit celou řadu dalších aspektů včetně vlivu možných tepelných mostů.

Pro zateplení šikmé střechy jsou vhodné například role minerální plsti URSA SF 35, SF 40 nebo DF 40. Jejich předností je vysoká pružnost, která umožňuje montáž izolace mezi krokve bez dodatečného zajišťování.

V podhledech a například i u trámových stropů má izolace často za úkol plnit nejen funkci tepelné izolace, ale také funkci zvukově pohltivé výplně. Pokud podhled od sebe odděluje prostor vytápěný od prostoru nevytápěného, tak je třeba zvážit podobné aspekty jako v případě izolování šikmé střechy. Poměrně jednoduché a snadno realizovatelné je zateplení těžké nepochozí konstrukce podlahy půdního prostoru minerální plstí URSA DF 40 v roli, kam se izolace pouze položí bez dalšího krytí či upevňování.

Klid domova

Minimální tloušťka izolace URSA TWP 1 vložené do nosné konstrukce příčky by měla činit 40 mm, neboť nejvyššího akustického útlumu lze dosáhnout jen pokud bude izolace vyplňovat celý prostor v dutině. Funkci pohltivé výplně totiž nemůže plnit jakýkoliv izolační materiál, protože například desky z pěnového polystyrénu mají účinek právě opačný, kdy se přenos hluku přes lehkou konstrukci naopak zvýší!

Minerální izolace se používají také při pokládce podlahy.

Zateplená fasáda

Pro zateplování fasád se nejčastěji používají tzv. systémy kontaktního zateplení. Tuhé tepelně izolační desky se na stěnu lepí maltou, fixují hmoždinkami, následně armují sklotextilní mřížkou a nakonec se překrývají tenkovrstvou omítkou. Jejich nevýhodou je zejména to, že tyto materiály vždy vytvářejí na vnější straně konstrukce difuzně uzavřené souvrství a tím kladou poměrně vysoký odpor prostupující vodní páře, což může výrazně zhoršit vlhkostní bilanci stavby a celkový efekt provětrávání fasády se tím výrazně snižuje.

Tepelné izolace URSA FDP 1/V, FDP 2/V naopak prostupující vodní páře kladou minimální odpor a napomáhají tak k výrazně efektivnějšímu odvětrání vlhkosti ze stavební konstrukce. Součástí takovéhoto zateplení je i vhodně dimenzovaná větraná vzduchová mezera, která aktivně napomáhá k odvětrání konstrukce.

Výrobce tepelných, akustických a protipožárních izolací URSA GLASSWOOL poskytuje širokou informační podporu veřejnosti přímo přes kontaktní formulář, který naleznete zde.

Autor: Irena Forejtová a URSA (text), URSA (foto)

Související články

Odhlučnění zdí v domě 6  fotek

Odhlučnění zdí v domě

Instalací zvukové izolace v bytě výrazně zlepšíme odhlučnění svých vlastních činností a také snížíme hladinu hluku od sousedů. Je lepší investovat ...


Podlahou unikne až 10 % tepla, je lepší ji zateplit 5  fotek

Podlahou unikne až 10 % tepla, je lepší ji zateplit

Nejenom fasády a střechy je třeba zateplovat. Pro komfortnější bydlení je třeba sáhnout i po zateplení podlahy a nenechat tak teplo unikat touto ce ...


Zateplení fasády je pro stavbu jako kabát pro člověka 7  fotek

Zateplení fasády je pro stavbu jako kabát pro člověka

Pokud chcete zateplovat dům, vsaďte na kvalitu a nesnažte se za každou cenu pořídit co nejlevněji. Při špatně provedené práci, budete velmi brzy za ...


Jak a čím zateplit šikmou střechu? 5  fotek

Jak a čím zateplit šikmou střechu?

Zateplení šikmé střechy je důležité, protože tímto místem může unikat až čtvrtina tepla (v extrémních případech i 50 %). Teplo přirozeně stoupá vzh ...


Difuzně otevřené stavební konstrukce 4  fotek

Difuzně otevřené stavební konstrukce

Výstavba rodinných domů v systému lehkých dřevěných skeletových konstrukcí u nás získává stále větší popularitu. Důvodem je rychlost výstavby, nižší i ...


Zateplení - sucho zvenčí, sucho zevnitř

Aby bylo v domě dobře, záleží na střeše. Ve všeobecném povědomí je, že voda i krovu velmi škodí a střechou by samozřejmě nemělo zatékat. Ale co vlhkos ...

Střecha na střeše 6  fotek

Střecha na střeše

Když se začátkem devadesátých let začalo stavět a přestavovat jako o závod, nadělaly se přirozeně i chyby. Nejen ve zbrklém územním plánování, archite ...


Domy zahřeje ETICS 4  fotek

Domy zahřeje ETICS

Letošní chladné jaro mnohé z nás donutilo zamyslet se nad zateplením fasády domu, které významně brání úniku tepla a šetří finance za zvýšenou spotřeb ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
0
Jaký materiál pro rozvody topení Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Nicholas
0
oběhové čerpadlo ALPHA 2 Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×