Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zajímavosti ze staré technické literatury

Zajímavosti ze staré technické literatury
Kdo má možnost číst někdy víc než sto let starou technickou literaturu, určitě ocení nejen dnes legračně působící kouzlo tehdejšího jazyka, ale především to, s jak nedokonalými prostředky a přitom úspěšně generace našich pradědečků zvládaly nejrůznější obory.
reklama

Rozvoj byl horečný: nejen, že člověk za krátkou dobu pokročil od formanských vozů k automobilům a letadlům, ale většina tehdejších technických zařízení (motory, dynama a stroje vůbec) byly nejen funkční, ale i pohledné. Tak při listování starými učebnicemi a tehdejšími populárně naučnými časopisy, např. Z říše vědy a práce, oceníme zejména srozumitelné a technicky dokonalé ilustrace. Vznikly překreslováním fotografií, které nešlo reprodukovat přímo. Obrázky jsou velmi dokonalými dřevoryty, dosahují neobvyklé hloubky a přinášejí podrobnosti viditelné jen pod zvětšovacím sklem.

S textovou stránkou je to ale pro nás horší. Jazyk se za léta natolik změnil, že mnohé výrazy či slovní spojení naprosto nechápeme, nemluvě o tom, že suroviny potřebné například do různých barev a mořidel jsou dnes neznámé i pro chemiky a drogisty. Opakuje se zde např. rubrika „Hlídka výsad“ přinášející různé postřehy - dnes bychom ji nazvali „Praktické zkušenosti“ nebo podobně.

Jazykové hádanky ze starých časů

Z Receptáře dr. Pavlíčka, který vyšel před pouhými devadesáti roky, si přečtěte dva stručné články z všeobecně známých oborů. Schválně – jak jim porozumíte? Bez slovníků, internetu a dotazů u staršího drogisty asi jen těžko.

Univerzální cídicí pasta

I. složka
20 dílů jemně plavené pařížské červeně a 30 dílů jemného křemenného prášku smísí se v hmoždíři s 50 g surového vaselinu a důkladně se propracují. Parfumuje se esencí mirbanovou.
II. složka
5 kg vepřového sádla, 700 g stearinu, 1,8 kg oleinu, 500 g plaveného caput mortuum, 6 kg plavené moučky tryplové a 75 g oleje mirbanového se za horka dobře promísí.

Protože většina z nás z předchozího receptu pozná pouze sádlo a vazelínu, musíme použít slovníček: pařížská červeň je oxid olovnato-olovičitý, minium, suřík. Co je esence mirbanová těžko říct, snad jde o mirbanový olej, tedy nitrobenzen. Stearin je směs volných nasycených mastných kyselin, zejména kyseliny palmitové a stearové. Olein je kyselina olejová, C17H33COOH. Caput mortum, čili latinsky mrtvá hlava je balast po destilaci, oxid železitý, používaný k jemnému broušení a leštění, chemicky oxid železitý Fe2O3, obyčejná rez. Plavená moučka tryplová je lešticí hlinka.

Barva na kůži

Pokud si nechcete připravit zrovna čistič, což to nezkusit s barvou? Nejjednodušší recept je na hnědočervený odstín, podle tehdejší terminologie na karmazínovou červeň.

„Před barvením nutno kůži vyprati v mléce. Pak v hliněné nádobě svaříme 750 dílů vody, 125 dílů fernambukových pilin a 2 díly vinného kamence. Odvar tento procedíme plátnem. Vezmeme 16,6 dílu tohoto odvaru a rozpustíme v něm 2,5 dílu košenilly. Oba roztoky pak smícháme a přiléváme do nich kořalku, až obdržíme krásný karmazinový tón. Tím je barvivo hotové. Natíráme pak kůži, která barvivo chtivě pohlcujíc, trvale se jím obarví. Světlejší odstín tomu pak dodá 30 dílů práškové kurkumy povařené ve vodě a vmíchané do roztoku.“

A co je tedy v tomto případě co? Fernambuk je červenohnědé až fialové tvrdé dřevo amerického stromu Caesalpinia sappan, rostoucího v Brazílii a sloužícího i k vyrobě smyčců. Vinný kamenec (správně vinný kámen) je kyselý vinan draselný, hydrogenvinan draselný. Košenill, cochinilla, košenila je červené barvivo produkované červci rodu Coccus žijících na kaktusech rodu Opuntia, též nová červeň, florentský lak, dnes vyráběná synteticky jako „éčko“ - E124 košenilová červeň A. Kurkumu, žlutý kořen, známe z kuchyně.

Vix na boty

V pradávné „kutilské“ rubrice lze najít i návod na výrobu krému na obuv. Po zjištění nedostupnosti většiny složek (například japonský vosk je sice v řasenkách a tužkách na obočí, ale samotný se nekoupí), nebo jejich vysoké prodejní ceny, je vhodnější koupit si krém na obuv hotový - i ten nejdražší za dvě stovky vyjde totiž určitě levněji a navíc nemusíte složitě shánět vosky a patlat se v nich.

Autor: Karel Štech (text), foto autor a archiv autora

Klíčová slova:


Související články

Jak funguje výtah? 5  fotek

Jak funguje výtah?

Výtah je asi běžnou součástí našeho života. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jak funguje výtah? Kde se vzal a co všechno vlastně lze nazvat výt ...


Vodní hamr v Dobřívi aneb trocha historie 32  fotek

Vodní hamr v Dobřívi aneb trocha historie

Výroba železa je stará nejméně 7000 let. Ruční zpracování surového železa na kovářský polotovar bylo fyzicky velmi náročné a limitovalo zejména veliko ...


Ševče, drž se svého kopyta! 25  fotek

Ševče, drž se svého kopyta!

Takové zvolání by jistě mělo logiku, kdyby tohle řemeslo mělo vždycky zlaté dno. Ale dětská říkanka prozrazuje, jak to také někdy vypadalo: „Šiju boty ...


Vrací se česká řemesla na výsluní? 2  fotek

Vrací se česká řemesla na výsluní?

Návštěvníci podzimního veletrhu FOR ARCH byli svědky 13. ročníku Soutěže učňů stavebních oborů. Soutěž si klade za cíl povzbudit mladé učně v jejich s ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
0
renovace starého betlému Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eva Kneblová
0
Kovotlačitelství. Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bobeš
0
co delate kdyz nic nedelate Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Gregor
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×