Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/svicen-nejen-adventni): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Svícen nejen adventní - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Svícen nejen adventní

Svícen nejen adventní

V čase adventu zapalujeme svíčky ve svícnech i na věncích, za okny, na stole, na parapetu nebo i na zahradě. Vyrobit si adventní svícen nemusí trvat dlouho, zkuste to s námi. Náš adventní svícen je jednoduchý a proměnlivý…

reklama

Co si na výrobu svícnu připravit?

Na výrobu svícnu budeme potřebovat:

 • tenčí nebo překližku (můžeme použít i spárovku a vhodné síle)
 • půlkulatou lištu o stejné šířce, jako je síla pekližky
 • z nářadí pak pilku, akuvrtačku a vykružovací pilku vhodného průměru, pokosnici, brusku nebo smirkový papír
 • disperzní lepidlo, dlátko, barvy
 • my jsme použili ještě kousek plochého spojovacího plechu na sádrokarton na ohraničení svíček, ale ten asi každý zrovna po ruce mít nebude. Můžeme jej nahradit obyčejným proužkem plechu nebo silnější alobalovou folií, do které vytlačíme ozdobný vzor pomocí neostrého hrotu.

Adventní svícen si vyrobíme jako jednoduchou skládačku, což má hned několik výhod. Jednak jej můžeme po vánocích pohodlně uložit do krabičky, kde bude zabírat málo místa, ale také si jeho vzhled můžeme během adventu měnit. A kdoví, možná jej použijeme nejen o adventu.

Postup výroby adventního svícnu

 1. Náš svícen má dvě části, každou na dvě svíce. Jedna část má na délku 25 cm, výšku 5 cm a šířku 14 cm. Každou část tvoří jakýsi dvojkříž z dílů, ty jsou spojeny pomocí plátování – tedy dva příčné díly jsou zasunuty do podélného dílu. Na střed kříže pak přijde čtvercová podložka s kruhovým otvorem, tedy místečko pro svíčku.

 2. Připravíme si tedy dva delší díly, 25 cm a čtyři kratší, o délce 14 cm. Síla materiálu je cca 1,5 cm, výška dílů 5 cm. Na svíčky použijeme čtverce o velikosti 8 x 8 cm.

 3. Přeplátovaný spoj vytvoříme jednoduše. Do poloviny výšky dílu si vyřízneme otvor o cca 2 mm širší, než je síla materiálu. Práci nám usnadní dílenský svěrák.

 4. Nejprve nařízneme pilkou, pak odsekneme dlátkem. Podélný díl si vyřízneme na dvou místech, kam pak vložíme kratší příčné díly.

 5. Do čtvercových podložek pro svíčky pomocí vykružovací pilky vyřízneme otvor pro vložení svíčky.

 6. Zapuštění pro podložku na svíčku bychom mohli také vyříznout, ale uděláme to jednodušeji. Místo, kde budou podložky, ohraničíme půlkulatou lištou přilepenou na horní hrany.

 7. Lištu uřízneme v pokosnici na správnou délku, natřeme disperzním lepidlem a na dobu slepení upevníme páskou. Hned vyzkoušíme, zda se nám čtverec překližky (8 x 8 cm) vejde do připraveného tvoru.

 8. Pak si jednotlivé díly svícnu natřeme vybranými barvami tak, aby ladily do našeho interiéru a po zaschnutí si hned můžeme rozsvítit svíčku.

TIP: Pokud máme k dispozici proužek plechu, stočíme jej okolo pevného válečku, ustřihneme patřičný kousek a vložíme ještě do otvoru v destičce, svíčka tak bude mít pěkné a bezpečné ohraničení.

Autor: Pavel Kutil Zeman (text), Archiv FTV Prima (foto)

Klíčová slova:


Související články

Natřete židli voskem a bude jako nová 25  fotek

Natřete židli voskem a bude jako nová

Barva nebo hezká lazura a mohla by být krásná židlička v selském stylu. Přesně to mě napadlo, když jsem na půdě u tety našla trochu ošuntělou dětskou ...


Akumulátorová řetězová pila Riwall RACS 3540i

Pořezat větve a špalky na topení, uříznout strom v zahradě, rozřezat starou nevyhovující dřevěnou konstrukci... to je jen pár příkladů toho, kde vy ...

Domek na nářadí či zahradní potřeby 40  fotek

Domek na nářadí či zahradní potřeby

Máte spoustu nářadí na zahradu, k tomu sekačku, kultivátor a postřikovač a už váženě nevíte, kam je dát? Pořiďte si zahradní domek na nářadí. Nemus ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
2
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
0
Překližka Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jakub
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
2
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
1
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×