Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Svěrky a ztužidla pro každou práci od uni-maxu

Svěrky a ztužidla pro každou práci od uni-maxu

Skoro v každé dílně a u většiny řemesel se svěrky někdy hodí. Ke každému však patří jiné nebo se ty univerzální použijí pokaždé jiným způsobem. Nejvíce je využívají truhláři, tesaři a zámečníci. Hodí se i při opravě aut, bot a pozadu nezůstanou ani montážníci, kutilové a modeláři.

reklama

Svěrky jsou neocenitelnými pomocníky

Mají mnoho příjemných vlastností. Na rozdíl třeba od parťáka, kterého bychom na montáž potřebovali, jsou schopné ho zastat. Neremcají, nepomlouvají, nespotřebují ani benzín ani elektriku, nevykouří vaše cigarety. Jenom slouží a drží.

Čím kvalitnější svěrky si koupíme, tím déle nám budou sloužit. Některé, jak se s nadsázkou říká, ale u svěrek to může platit i doopravdy, odkážeme ještě synům, některé vnoučatům. Větší svěrky už mohou být pořádně těžké a robustní, požadujeme po nich sílu, a tu jinak nevytvoříme. Robustnost je tedy dobrým ukazatelem. Pro odlehčení a snadnou manipulaci i s velkými svěrkami a ztužidly už většinou nejsou celé ze železa jako dříve. Používají se různé slitiny, to jak pro vodící lištu, tak i pro kleštiny. Odlitek je lehčí a díky konstrukci svého těla může být stejně pevný nebo odolnější než plná ocel.

Držet a neproklouznout

Jejich základní funkcí je držet pevně a nepovolit. To je také jedno z kritérií, podle kterého je vybíráme. Nesmí nám při pevném dotažení proklouznout, to je pak k vzteku, a takových je dobré rychle se zbavit. Na to, jestli svěrky proklouznou, má vliv jak tuhost celé konstrukce svěrky a základní pojezdové tyče, tak i její profil nebo vroubkování, a to jak na přední i zadní straně nebo v posuvné kleštině. Některé svěrky jsou tvořeny hladkým oválem nebo kulatinou, jiné profilovanou tyčovinou. Jde také o to, zda je vhodně používáme, nebo po nich chceme něco, na co daná svěrka nestačí.

Rychlé nastavení a dotažení

Výhodou některých svěrek je rychloposuv s aretací. Svěrku si rychle připravíme do požadovaného rozevření, které po odblokování posuvné aretace rychle s malou rezervou nastavíme. Pak ji jen dotáhneme točením nebo pomocí rychloupínací pistolové rukojeti. Zvyšuje to komfort při práci a kleština sama samovolně nesklouzne a neskřípne nás, jak se občas děje. Rozhodující pro naši práci je délka vyložení svěrky, tedy vlastně hloubka její čelisti. Druhým ukazatelem je jak daleko čelisti od sebe dokáže svěrka oddálit a jak velký stahovaný materiál se nám do čelistí vejde.

Jednoruční svěrky - Power Grip

Velmi moderní jsou takzvané jednoruční rychloupínací svěrky. Jejich předností je posuv krokovaný stlačením madla pouze jednou rukou. Velká přítlačná plocha a to co je činí, především na montážích, nenahraditelnými, je skutečnost, že jsou jednoruční a to je také jejich hlavní definice. Na většinu ostatních svěrek je zapotřebí dvě ruce, což například na štaflích s jednou rukou držící skříňku zvednutou nad hlavou, jaksi není moc možné. V případě použití jednoruční svěrky jsme ale zachráněni. Přítlačné kleštiny těchto svěrek se neprotáčí jako u šroubovaného konce.

Za světem jsme s jednoručními svěrkami nezůstali mnoho pozadu, i u nás už se víc jak 15 let vyrábí jednoruční, dnes už skoro v Čechách legendární svěrky Power Grip. Jsou cenově dostupné v několika délkách a už netrpí dávnými drobnými porodními bolestmi. Power Grip od uni-maxu používám už přes deset let ke své plné spokojenosti. Když jejich síla dotažení nestačí a to není často, lze použít svěrky s klasickým šroubovým mechanismem. Výborné jsou jednoruční svěrky nejen k lepení, ale i k uchycení kráceného nebo opracovávaného materiálu nebo při montážích. Velkou sílu mají například i pákové svěrky.

Svěrka i rozpěrka

Svěrky je ale možné použít i obráceně - tedy pro rozpínání. To oceníme například pro šetrné rozložení povoleného nábytku. Na svěrkách Power Grip je možné povolením koncového šroubku otočit kleštiny a využít jejich sílu obráceně. Po rozložení nábytku nebo opravovaného předmětu můžeme spoje očistit, opravit, nanést lepidlo a stejnou svěrkou je opět stáhnout.

Hranové svěrky

Malou specialitou mezi svěrkami jsou lištovací neboli hranové svěrky. Používají se především na lepení rovných hran a profilových lišt na deskové materiály. Mohou být jako písmeno U se závity proti sobě a přítlačným závitem kolmo k hraně nebo samosvorné. Výhodou těch prvních je možnost je vycentrovat nebo nastavit mimo střed hrany, jestliže je například složena z více lišt nebo je silnější.

Druhý systém hranových lištovacích svěrek je samosvorný a sám nám pomůže nastavit střed lepené lišty. Výstředníková klepeta s pogumovaným povrchem se dotahováním k hraně excentricky vytáčí a pevně utahují k ploše desky. Je to rychlé a účinné. Díky pogumování klepeta pevně přilnou a nepoškodí plochu desky. V jiné variantě, s posunutou rukojetí a držákem, se používá tento systém jako nosič při přemísťování desek velkého formátu a hladkého materiálu, jako je například lamino nebo konstrukční desky a to o váze 30 - 60 kg. To samo o sobě je dokladem o plné funkčnosti tohoto zajímavého systému.

Sklopná rukojeť pro větší sílu dotažení

Pro zvýšení síly při dotahování nebo pro lepší manipulaci mají některé svěrky přídavný nástavec na rukojeť nebo sklopné rukojeti. Tím se podstatně zvýší páka na dotažení v malých nebo nepřístupných prostorech, kde nemůžeme dokončit celou otáčku při dotahování. Zde si rukojeť po půl otáčce překlopíme a pracujeme s ní podobně jako s ráčnou. Při dobrém tvarování těla svěrky a kleštin je možné svěrku postavit nebo položit. Lépe se nám s ní pak pracuje a upíná materiál. Dvojitý pákový systém aretace u této svěrky nám umožňuje nakombinovat rychloposuv se silným dotažením pomocí šroubování se sklopnou rukojetí.

Pokud potřebujete vybavit nebo doplnit svoji dílnu svěrkami a ztužidly, podívejte se na uni-max.cz, určitě si vyberete.

Fotogalerie k článku:

Autor: Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text a foto)

Související články

Uni-max - stáhnout, slepit, opravit, ušetřit 17  fotek

Uni-max - stáhnout, slepit, opravit, ušetřit

Uni-max.cz. Je to takové velké "hračkářství" s nářadím. Mají tam spoustu hraček pro velké kluky pro dílny, dům i zahradu, pro řemeslníky a kutily, ...


Horní stopkové frézky uni-max 23  fotek

Horní stopkové frézky uni-max

Horní stopková frézka je vlastně takový moderní profilový hoblík na elektriku. Co se dříve muselo tvořit ručně pomocí dlát a profilových nastavitel ...


Kolíkovací přípravky pro snadnou výrobu nábytku a videotest Českého Kutila

Potřebovali jste někdy vyvrtat více otvorů do hrany pro spojení boků a půdy skřínky a stále jste přeměřovali přesnou vzdálenost, přestavovali vrták ...

Frézy a frézky uni-max 31  fotek

Frézy a frézky uni-max

Vybrat dobrou frézku může být občas náročné. Záleží na tom, na co ji budeme potřebovat a také jak často. To samé se ale týká i samotných fréz jako ...


Magnetický úhelník - pomocné ruce navíc 26  fotek

Magnetický úhelník - pomocné ruce navíc

Mimo práci se dřevem je druhým nejoblíbenějším materiálem kutilů i řemeslníků ocel. A to především v menších městech a na vesnicích. Na domku nebo ...


Pořádek v dílně i garáži - uni-max úložný systém 27  fotek

Pořádek v dílně i garáži - uni-max úložný systém

Hrozně rád něco vyrábím, předělávám a rozdělávám, montuju a šteluju. Asi jako většina chlapů, který trochu svrbí ruce. Většinou mi na to vyjde čas po ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
1
Rozdíl mezi pilami Nářadí
Poslední příspěvek: 6.3.2019 20:02 Eliáš
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
1
Rada s výběrem protahovačky Nářadí
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:41 Tomáš
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
3
Výběr stolní pily Nářadí
Poslední příspěvek: 1.2.2018 10:24 Lukáš
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
2
Konstrukční problém Železo a zámečnické práce
Poslední příspěvek: 20.2.2017 19:56 kokot
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
2
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×