Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/suseni-pradla-v-byte-a-dome): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Sušení prádla v bytě a domě - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Sušení prádla v bytě a domě: rozličné prostory s různými možnostmi

Sušení prádla v bytě a domě: rozličné prostory s různými možnostmi

Sušení prádla v bytě nebo domě provádíme podle vlastních potřeb a dispozičního uspořádání bydlení. Tam, kde máme dostatek prostor, můžeme pořídit velký sušák, v malém bytě máme jen možnosti omezené a nejlépe nám poslouží malý skládací typ. Jaké typy sušáků můžeme využít? A co sušička prádla, je tak úsporná, jak se opravdu tváří?

reklama

Sušení prádla v bytě má zvláště v zimním období pozitivní vliv na naše zdraví a prospívá i pokojovým rostlinám. Postupným sušením v obydlí, kde je teplota vzduchu v rozmezí od 18 do 22 °C, dochází k uvolňování vzdušné vlhkosti. V zimě jsou panelákové byty problematické, protože v nich vzdušná vlhkost dosahuje velmi nízkých hodnot. V malých bytech ale může být problém s tím, že nemáme prádlo kam vyvěsit.

Byty a rozličná řešení sušení prádla

V bytě máme několik různých možností, jak sušit prádlo. Nejlevnější investicí je pořízení skládacího sušáku prádla, který během chvíle rozložíme, usušíme na něm i větší množství prádla, a pak jej opět šikovně ukryjeme například ve vestavěné skříni, kde je pro tyto věci prostor. Prádlo bývá suché během jedné noci a pak jej můžeme vyžehlit a uklidit do skříně.

Pokud bojujeme s prostorem a součástí bytu je i zasklená lodžie, můžeme prádlo sušit i tam. Nejlepší je neupínat v lodžii klasické prádelní šňůry, ale klasický sušák s výsuvnými šňůrami. Díky tomu máme velmi rychle připraveno a sušíme. Po dokončení činnosti zase šňůry odepneme a necháme je zcela zasunout do zásobníku. V bytě bez balkonu můžeme sušit prádlo pouze v létě a to tak, že pořídíme speciální kompaktní sušák, který se upíná na okenní parapet.

Bez sušení i žehlení

Velmi šikovným pomocníkem každé domácí hospodyňky je sušička na prádlo. Nepotřebujeme pak ani sušák, ani žehličku. Nejlepší službu odvádí kombinované přístroje, které v sobě mají zabudovanou nejen sušičku, ale zároveň fungují jako běžná pračka. Díky tomu toto zařízení zabírá jen málo místa a není zapotřebí řešit složité přestavby. Kombinovanou pračku se sušičkou umístíme do koupelny, technické místnosti nebo kuchyně. Jen je zapotřebí mít vyřešený přívod elektřiny, přívod vody a napojení na odpad.

Sušičky prádla existují v zásadě více provedení. Základní a levnější variantu představují kondenzační typy, které jsou ale poněkud neúsporné, a především zatěžují prádlo vysokou teplotou, což vede časem k blednutí barev sušeného prádla. Běžný příkon kondenzační sušičky může být kolem 2,5 kW. Naproti tomu modernější a úspornější typy s tepelným čerpadlem šetří elektřinu, protože mají nižší příkon a také pracují s nižší sušicí teplotou, což je pro prádlo šetrnější. Avšak musíme počítat s vyšší hlučností kvůli přítomnosti kompresoru, kromě toho jsou také dražší. Při příkonu kolem pouhých 1 kW se její pořízení rozhodně vyplatí, protože vložené náklady se při porovnání s klasickou sušičkou, která je vybavena topným tělesem, velmi rychle vrátí.

Sušení prádla v rodinném domě

Sušení prádla v domě bývá mnohem jednodušší. Je to z toho důvodu, že součástí mnoha větších rodinných staveb je i místnost, přímo určená k sušení prádla, která je navíc vytápěná a je možnost ji řádně vyvětrat. Do místností s půdorysem 3 x 3,5 metru dostaneme i dvě plné pračky, které zvládnou až 6 kg prádla, což je dobré především u vícečlenných rodin, kde pračka běží minimálně každý druhý den.

Také máme rozličné možnosti při sušení prádla v letním období. Prádlo můžeme sušit na skládacích sušácích na terase nebo přímo v zahradě. Vhodné je mít situované sušáky na místech, kde nesvítí přímé sluneční záření. Přímé světlo prádlo zbytečně zahřívá a UV záření může degradovat barvy. Sušení prádla ve stínu je sice o něco pomalejší, za to však podstatně šetrnější. A pokud máme spadeno na pořízení pračky a sušičky, je možné je situovat přímo do technické místnosti.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Trubková tělesa – nejen k sušení prádla 2  fotek

Trubková tělesa – nejen k sušení prádla

Trubková otopná tělesa jsou vhodná do koupelen, chodeb, toalet či kuchyňských koutů. Upoutají na pohled, jsou k dostání v mnoha velikostech, tvarech a ...


To pravé sušení pro každou domácnost 3  fotek

To pravé sušení pro každou domácnost

V tomto období neustále přibývá zmáčené a ze sněhových plískanic zašpiněné prádlo, které však není po vyprání snadné usušit. Balkony ani zahrady nepři ...


Asymetrické koupelnové radiátory pro obzvláště snadné sušení ručníků 9  fotek

Asymetrické koupelnové radiátory pro obzvláště snadné sušení ručníků

Existuje nespočet koupelnových radiátorů, ale jen některé z nich jsou nejen krásné, ale také praktické. Příkladem jsou asymetrické radiátory švýcar ...


Výhody a nevýhody sušiček na prádlo 4  fotek

Výhody a nevýhody sušiček na prádlo

Sušení prádla je snad nejjednodušší domácí prací. Stačí vytáhnout prádlo z pračky, pověsit na sušák, a o zbytek se postarají už sami slunce a vzduch. ...


Antikutil - sušák s protézou 5  fotek

Antikutil - sušák s protézou

Byl jsem u kamaráda na návštěvě na kafi a tam uviděl inspiraci na dnešního antikutila. Seděli jsme ve sklepní části domku, kde je i malá místnost s ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×