Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Stroje do vysoké trávy - křovinořezy a bubnovky

Stroje do vysoké trávy - křovinořezy a bubnovky

Jaro v zahradě – to je čas vysazování okrasných dřevin a květin, zakládání trávníku, pletí, sklizně, sázení ovoce a zeleniny, zkrátka je to čas činorodosti a mnoha rozličných aktivit. Všechny tyto práce nám ale letos tak trochu ztěžuje příliš rychlý růst trávy. Příčinou je nadstandardně teplé počasí v kombinaci s bohatými srážkami. V takové situaci se nám budou hodit bubnové sekačky, mulčovače nebo křovinořezy.

reklama

Křovinořezy a bubnovky

Výjimečně univerzální vlastnosti křovinořezů vyplývají z jejich specifické a unikátní konstrukce. Ta je předurčuje k práci ve špatně přístupných místech (prudké svahy, stísněná místa, příkopy apod.), ale problém nepředstavuje ani plošné sečení před domem. Velká výhoda spočívá v možnosti výměny strunové hlavy, která se používá ke zkracování trávy, za ocelový nůž nebo kotouč. Pokud je třeba zlikvidovat přerostlou tuhou trávu, mlází nebo křoviny, vymění se strunová hlava za tří-, čtyř- či osmizubý kotouč nebo za tříramenný nůž. S nálety i se slabšími dřevinami si poradí 22- nebo 80zubý kotouč.

Křovinořezy patří do skupiny strojů, které jsou neseny obsluhou. Pokud se ale zavěsí na komfortní, anatomicky korektní a dostatečně polstrované ramenní nebo zádové popruhy, váha se rovnoměrně rozloží, a bez potíží potom můžeme pracovat i delší dobu, aniž bychom pociťovali únavu. U většiny modelů se navíc setkáme s tzv. „T rukojetí“ pro dvojitý úchop, čímž se výrazně zvyšuje obratnost, zejména v těsných či jinak komplikovaných místech.

„Dnešní křovinořezy využívají širokou škálu moderních prvků, které zajišťují pracovní pohodlí a vysokou efektivitu,“ konstatuje odborník na segment křovinořezů. Vstřikovač paliva (primer), poloautomatický sytič nebo dekompresní ventil pomáhají k velice snadnému startování bez nutnosti vynakládat zvláštní úsilí. Antivibrační systém v podobě soustavy pružin nebo silentbloků potlačí nepříjemné vibrace na minimum. Pokud podobný prvek ve výbavě křovinořezu chybí, je obsluha nucena dělat časté přestávky kvůli únavě.

U kvalitních strojů bychom měli dále najít také např. dvousegmentovou odstředivou spojku, klikovou hřídel a ojnici kované z jednoho kusu kvalitní oceli nebo dva pístní kroužky.

Strunová hlava

K základnímu příslušenství patří strunová hlava, která se používá k sekání běžného trávníku. Standardem by dnes měla být poloautomatická strunová hlava se systémem Tap & Go, který dokáže po lehkém přitlačení na zem sám vysunout strunu. Tato blesková operace se odehrává za chodu stroje; struna je vzápětí automaticky zkrácena na příslušnou délku, a to břitem integrovaným v krytu křovinořezu. Setkat se už také můžeme s hlavou Load & Go, která umožňuje mimořádně snadné navíjení vyžínací struny bez nutnosti rozebírání strunové hlavy.

Obratní mastodonti

Obhospodařujeme-li pozemky (např. louky, sady apod.), které se sečou jen několikrát do roka, sáhneme pravděpodobně po některé z bubnových sekaček. Jde o léty prověřené stroje, schopné posekat porost vysoký až 150 cm. Na rozdíl od klasických rotačních sekaček, kde je uprostřed šasi uložen jeden nůž (někdy zdvojený), může být k žacímu disku „bubnovek“ přichyceno až 6 pohyblivých nožů. Ty se dokážou při střetu s pevnou překážkou schovat do disku, což účinně eliminuje riziko poškození.

„Pro větší plochy nebo pro pozemky se složitějším terénem rozhodně doporučuji stroje s vlastním pojezdem a ideálně i variátorem, který zajistí plynulou změnu rychlosti tohoto pojezdu,“ poznamenává specialista. Zároveň dodává, že samochodné bubnové sekačky dokážou být i přes své rozměry překvapivě obratné. Vděčí za to (kromě již citovaného pohonu) volnoběžce v kolech, umožňující otáčení na jednom místě, velkým nafukovacím kolům se šípovým dezénem, výkonnému motoru – osvědčenou jednotkou je Briggs & Stratton s rozvodem OHV, a v neposlední řadě i řídítkům nastavitelným v mnoha směrech a podle individuálních potřeb. Neocenitelným pomocníkem při zpracovávání vysoké trávy je potom řádkovací plachetka, která složí posečený porost do řádků. To výrazně usnadňuje odvoz nebo sušení.

Další velkou výhodou, kterou bychom ale u bubnových sekaček a priori nečekali, je jejich vynikající skladnost. Díky sklopné konstrukci je totiž lze snadno naložit do kufru běžného osobního auta.

Mulčovače

Dalšími stroji, které využijeme na plochách sekaných jen několikrát do roka, jsou mulčovače. Na rozdíl od bubnových sekaček rozemelou tyto impozantní stroje přerostlý, tuhý a nepoddajný porost na malé částečky, které se změní v hnojivo a příznivě působí na půdu.

Na zdejším trhu najdeme dva typy mulčovačů, které se liší systémem zpracování travní hmoty. První typ využívá mulčovací nůž a druhý cepovací kladívka, volně uchycená na podélně uloženém válci. Druhý jmenovaný systém nabízí prvotřídní kvalitu zpracování sekané hmoty a umožňuje vynikající průchodnost terénem bez omezení výškou porostu.

Více informací o strojích na vysokou trávu se dozvíte na www.mountfield.cz

Autor: Mountfield (text a foto), archiv firem (foto)

Související články

Bubnová sekačka od Mountfieldu se vysoké trávy nebojí 37  fotek

Bubnová sekačka od Mountfieldu se vysoké trávy nebojí

Bubnovka vezme vše, na čem skončí klasická sekačka nebo traktůrek. Mnoho limitů pro rotující nože není. Výška náletu trávy nebo kopřiv do dvou metrů j ...


Křovinořez využijete při sečení vysoké trávy 5  fotek

Křovinořez využijete při sečení vysoké trávy

To si z nás letos to počasí pořádně vystřelilo. Natolik rozmarné jaro jsme už dlouho neměli. Jedním z důsledků nadprůměrných srážek je přerůstající tr ...


Kam s tím smetím – na kompost 3  fotek

Kam s tím smetím – na kompost

Také se divíte, kolik odpadu dokáže vaše zahrada přes léto vyprodukovat? Koše a koše trávy při pravidelném sekání trávníku sekačkou. Spousta natě, kte ...


Vyhrajte sekačku, zahradní nůžky nebo hnojivo 4  fotek

Vyhrajte sekačku, zahradní nůžky nebo hnojivo

Zahradnické práce jsou téměř v plném proudu. I přes to, že si s námi počasí trochu zahrává, snažíme se připravit záhony venku i ve skleníku či pařn ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×