Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vzhůru ke komínu i solárním panelům - kominickým výlezem

Vzhůru ke komínu i solárním panelům - kominickým výlezem

Střešní neboli kominické výlezy umožňují jednoduchý, rychlý a bezpečný přístup na střechu. Ten je nutné zajistit pro provádění nutných prací, například kominických, instalačních či údržbových, ale také k prosvětlení půdních prostor a jejich větrání. I když byl kdysi vývoj střešních výlezů zapříčiněn hlavně potřebou údržby komína v souvislosti s topením pevnými palivy, budoucnost výlezů ohrožena není.

reklama

Přibývá totiž domů využívajících sluneční energii. Bezpečný přístup k solárním panelům, ale i klimatizačním jednotkám či anténám, bude stále aktuální. Střešní výlezy tím získávají důležitou úlohu i pro další generace. Moderní kominický výlez HPI je vyroben z lisovaného monobloku bez jakýchkoli nýtů či svárů, takže je dokonale odolný proti průtokům vody.

Kominické výlezy jsou určené nejčastěji do studené části střechy, kde zajišťují přívod světla, větrání a umožňují výstup na střechu. Vývoj střešních výlezů byl kdysi spojen hlavně s nutnou údržbou komínů. V souvislosti s topením pevnými palivy bylo potřeba zajistit snadný a bezpečný přístup na střechu, a výlezy byly často jediné možné řešení. V minulosti byl výběr dost omezený, střešní výlezy se vyráběly v klempířských dílnách, popřípadě na odborných učilištích. Byly vyplněny tzv. drátosklem, popřípadě plechovou výplní, což už se dnes na šikmých střechách téměř nepoužívá.

Budoucnost střešních výlezů se může zdát nejistá s ohledem na postupné upouštění od topení pevnými palivy z ekologických důvodů. Na řadě novostaveb už ani komín nenajdeme. Na druhou stranu však přibývá domů využívajících sluneční energii. Přístup k moderním prvkům na střeše jako jsou solární panely, antény, popřípadě klimatizační jednotky je ale stále nutný. Tím střešní výlezy získávají roli i pro další generace.

Moderní střešní výlezy

V dnešní době se výlezy vyrábějí z různých materiálů, zákazníci mohou volit z velmi pestré škály typů a barev. Nemusí se bát složité a časté údržby, protože ta u dnešních materiálů a technologických postupů prakticky odpadá. Výlezy bývají opatřeny buď otevíráním křídla na pravou nebo levou stranu, případně výklopným křídlem nahoru či dolů. Dle konstrukce jsou střešní výlezy vhodné buď pro nevytápěné prostory nebo pro prostory vytápěné, dále pak pro ploché nebo šikmé střechy.

Kominický výlez HPI umožňuje nezřizovat komínové lávky

Moderní kominický výlez pro šikmou střechu z nabídky HPI-CZ je navržen tak, aby svou velikostí 550 x 720 mm splnil požadavky normy ČSN 73 4201 pro komíny a kouřovody. Norma umožňuje při rozměrech výlezu na střechu 550 x 550 mm a jeho vzdálenosti do 600 mm od komína nezřizovat už tzv. komínové lávky.

Kominický výlez HPI z hliníkového plechu s polyesterem je vyroben z lisovaného monobloku bez jakýchkoli nýtů či svárů, takže je dokonale odolný proti průtokům vody. Těsnicí límec po obvodu výlezu je vyroben z polyetylenu, jehož životnost je oproti jiným materiálům vyšší díky nulové nasákavosti, a především díky odolnosti proti UV záření. Kominický výlez HPI je opatřen výklopným křídlem se skleněnou výplní otvíratelným ve směru nahoru. Na objednávku lze dodat i variantu s bočním otvíráním. Výlez je vhodný pro všechny typy skládaných profilovaných krytin ve sklonu 15° - 75°.

Více na www.hpi.cz, případně na www.hpishop.cz.

Autor: HPI-CZ (text a foto)

Související články

Pochůzný systém od HPI-CZ zajistí bezpečnou údržbu střechy 6  fotek

Pochůzný systém od HPI-CZ zajistí bezpečnou údržbu střechy

Pohyb po střeše usnadňuje tzv. pochůzný systém, jehož součástí mohou být stoupací plošiny, lávky nebo nášlapy na tašky. Díky těmto prvkům lze snadn ...


Pravidelnou revizí střešních prvků zajistíte bezpečný pohyb po střeše 10  fotek

Pravidelnou revizí střešních prvků zajistíte bezpečný pohyb po střeše

Právě jste dokončili rekonstrukci nebo novou pokládku střechy a myslíte si, že máte na několik desítek let vystaráno? Omyl. Instalací bezpečnostníc ...


Plastové prostupové střešní tašky odolají mrazům i UV záření 4  fotek

Plastové prostupové střešní tašky odolají mrazům i UV záření

Speciální plasty s vysokou odolností se používají při výrobě prostupových střešních tašek. V páru s odvětrávacím komínkem tvoří odvětrávací set, kt ...


Jak si snadno na střeše vyměnit poškozený hřebenáč 9  fotek

Jak si snadno na střeše vyměnit poškozený hřebenáč

Střešní krytina plní nejen funkci ochrannou, ale také funkci hydroizolační. I proto je dobré pravidelně kontrolovat, zdali nedošlo k jejímu poškození, ...


Tah komína zlepší hlavice od HPI-CZ, které střeše i sluší 4  fotek

Tah komína zlepší hlavice od HPI-CZ, které střeše i sluší

Chladné počasí s sebou přineslo i potřebu si přitopit. Při občasných potížích se zatápěním a horším tahu komína, třeba při nepříznivých povětrnostn ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
1
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 3.2.2017 17:24 Věra
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Věra
0
Zapáchající komín v baráku Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Šárka Vančurová
0
Oprava střechy z asfaltových pásů Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Lukáš
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 3.2.2017 17:24 Věra
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×