Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Střešní krytina je záležitostí na celý život

Střešní krytina je záležitostí na celý život

Při plánování rekonstrukce nebo stavby nové střechy se vyplatí poradit se s odborníkem, který doporučí vhodný typ střešní krytiny vzhledem k povaze střechy a místním povětrnostním vlivům. Jak se říká, tak správná investice je na celý život a nejinak tomu je i v případě střešní krytiny. Mezi moderní materiály patří pálená keramika, beton, PVC a kvalitní plech.

reklama

Víte, že střešní krytiny jsou na celý život? Nejvíce známou, a to především z dob minulých, je asfaltobetonový lepenkový pás, který se připevňuje na stabilní základ. Hodí se především tam, kde se dbá na rychlost pokrytí a nízké pořizovací náklady. Běžné je její použití na pergolách, kůlnách a garážích. Připevnění se děje navařením pomocí plynového hořáku. Někteří využívají jako propojovací vrstvu gumoasfaltový nátěr, tuhnoucí během jednoho dne. Při navařování pásů dbáme buď na jejich částečné překrytí nebo mezery musíme zaplnit kontaktním materiálem, jako je bitumen pro opravu střech.

Pokud bychom toto neřešili a pásy lepenky navařili vedle sebe, dočkáme se problémů při prvním dešti. To znamená zatékání a rychlou zkázu podkladového materiálu střechy, což jsou v tomto případě prkna. Z pohledu uživatelského je u lepenkové střechy zapotřebí kontrolu provádět každé dva až tři roky, protože vlivem nepříznivých povětrnostních vlivů a UV záření tento materiál postupně křehne a praská. Pro případné opravy využijte bitumen, opravné lepenkové pásky a gumoasfaltový nátěr.

V několika posledních letech se značně zvýšila obliba PVC potahů, jež vytlačují z trhu původní lepenku. Výhodou tohoto materiálu je houževnatost a odolnost proti opotřebení i při extrémních výkyvech počasí. Vlivem integrace UV stabilizátorů do základu této nové techniky pokrývání střech některé společnosti nabízejí záruku až v délce 20 let.

Plechové krytiny jsou vhodné u střech s určitým sklonem a také tam, kde každoročně padá větší množství sněhu. Plech je vyroben z kvalitních, povrchově upravených ocelí, majících velkou odolnost proti korozi. Můžeme se setkat i se střechami, vyrobenými z hliníku a titanzinku. Avšak nejmodernější volbou je hlubokotažný ocelový plech s ochrannou vrstvou, vyvedenou nanesením slabé vrstvy termoplastického materiálu, jako je polyester. Pro střechu se výborně hodí i plech pozinkovaný. Obrovská výhoda plechu spočívá v nízké hmotnosti a velké odolnosti. Velká rychlost pokrývání je zaručena při montáži střechy z falcovaného plechu, kdy jsou jednotlivé desky citlivě uzamykány do sebe systémem stojatých drážek.

Tradiční volbu, vhodnou pro rekonstruované domy i novostavby, představuje klasická, keramická pálená taška, vyrobená z cihlářské hlíny. Často se setkáme s jejím hladkým vyvedením, tzv. glazurou. To je provedeno zvýšením tavících látek ve výrobní směsi, což zjemňuje její strukturu. Vypálením těchto tašek je dosaženo vysoké odolnosti a velmi dlouhé životnosti. Do materiálu se také přidávají látky snižující nasákavost vodou. Pálené střešní tašky jsou určeny pro ty, kteří chtějí mít střechu s minimálními požadavky na údržbu. Avšak při konstrukci vazby musíme zajistit zvýšenou únosnost celé konstrukce, protože tašky mají například proti plechovým dílcům mnohonásobně vyšší hmotnost. Podobné vlastnosti mají tašky betonové, vyrobené spojením velmi kvalitních základových směsí z křemičitých písků, cementů a barvicích přídavků. Pro nejlepší vlastnosti je zde využíváno portlandského typu cementu, vyráběného pálením vápence s jílem nebo pískem. Zajímavostí výroby těchto cementů je použití teplot až téměř 1500 °C při pálení v rotační peci.

Dalším typem střešní krytiny, která se používá především pro pergoly, altány a další zahradní stavby, je asfaltový šindel, vyrobený z kombinace skelných vláken a asfaltu. Druhá ze složek je mírně upravená, čímž došlo ke zlepšení mrazuvzdornosti. Výsledná barva tohoto šindele je daná břidličnou drtí, opatřenou barevným pigmentem. Běžně dostupné barevné odstíny jsou cihlové a šedé. Posledním ze známých typů je krytina z vláknocementu, vyprodukovaná ze směsi cementu, buničiny a umělohmotných vláken.

Rady pro opravy a stavby střech

  • Projekt střechy svěřte odborníkovi.
  • U rekonstrukce střechy nechejte staré azbestové tašky ekologicky zlikvidovat. Sice za to zaplatíte, ale budete ohleduplní vůči přírodě.
  • Při plánování solárních panelů na střechu je zapotřebí počítat s nutností mohutnějšího základu, který unese jak krytinu, tak další zařízení, se kterým se na střeše počítá.
  • Pro stavbu požádejte o pomoc střechaře, který má potřebné zkušenosti. Díky kvalitně provedenému projektu a následné stavbě před sebou máte mnoho let bez starostí.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Inspirace pro kutily – střecha s celoživotní zárukou 2  fotek

Inspirace pro kutily – střecha s celoživotní zárukou

Stavíte dům a nevíte jakou krytinu použít na střechu? Návod na to, jak získat extrémně odolnou střechu s neobvyklou zárukou dokonce až 50 let, nabízí ...


Střecha nejvíce trpí v zimě, jak ji připravit? 9  fotek

Střecha nejvíce trpí v zimě, jak ji připravit?

S příchodem prvních mrazíků a vloček je jasné, že se nezadržitelně blíží zima. A s ní možná i pořádná sněhová nadílka. Na to je nutné připravit nejen ...


S pálenou střešní krytinou bobrovka získá váš dům příjemný styl a čistou eleganci 6  fotek

S pálenou střešní krytinou bobrovka získá váš dům příjemný styl a čistou eleganci

Nejčastěji používaná pálená střešní krytina bobrovka se už od dob starověku s oblibou používá i dnes. Svůj název si vysloužila podle specifického t ...


Střecha, která bude mít i po letech glanc 5  fotek

Střecha, která bude mít i po letech glanc

Pokud plánujete výměnu nebo pokládku střešní krytiny, je vhodné práce stihnout ještě před zimou. Vaše nemovitost bude lépe chráněna před extrémními ...


Střecha na pergolu 7  fotek

Střecha na pergolu

Nastaly klidné zimní dny a večery pro odpočinek jako stvořené. Chvíle, kdy si každý kutil začíná rekapitulovat úspěšně dosažené počiny a zároveň pr ...


Střecha pálená nebo střecha betonová? 2  fotek

Střecha pálená nebo střecha betonová?

Pokud máte zálusk na tradiční skládanou střechu z tašek, možná rozmýšlíte, zda zvolit tradiční pálenou nebo její betonovou příbuznou. Jejich vlastn ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
1
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 3.2.2017 17:24 Věra
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Věra
0
Zapáchající komín v baráku Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Šárka Vančurová
0
Oprava střechy z asfaltových pásů Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Lukáš
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 3.2.2017 17:24 Věra
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×