Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Nebojte se opravy podlahového topení

Nebojte se opravy podlahového topení

Při přemýšlení, zda si pod novou podlahovou krytinu pořídit podlahové topení, určitě narazíte i na otázku, co s případnými opravami. Možná tento argument uslyšíte i v okolí. Co je na tom pravdy a je nutné se toho skutečně obávat?

reklama

Podlahové topení je na trhu ve dvou variantách – buďto teplovodní, nebo elektrické. U druhého jmenovaného se prasknutí trubek a oprav bát nemusíte. Teplovodní nabízí oproti elektrickému ovšem jiné výhody – lze ho napojit na jakýkoli zdroj tepla a odtud se rozvádí do celého domu, má vyšší schopnost akumulovat teplo. Naproti tomu instalace je náročnější, je nutné předem počítat i s větší výškou podlahy, což v některých případech může být problém.

Při instalaci

Po pokládce podlahového topení je nutné ho ještě před spuštěním nechat projít zkouškou na těsnost – vyhnete se tak brzkým opravám. Vyvinutý přetlak je potom nutné zachovat po celou dobu, kdy se na podlahu bude aplikovat další vrstva – betonový potěr či anhydrit. Pokud dojde k úniku vody při nanášení této vrstvy, ukáže se to okamžitě na povrchu a oprava je ještě rychlou a snadnou záležitostí.

Příčiny prasknutí trubek

Prasknutí trubek podlahového topení (a jejich nutné následné opravy) či průnik vody je většinou důsledkem nekvalitní práce topenáře během pokládání topení, případně může jít o rzí postižený či nekvalitně vytvořený spoj. Popř. o vadu materiálu, ačkoli výrobci používaných trubek většinou garantují odolnost a velmi dlouhou životnost materiálů. Pokud zvolíte certifikovaný systém a společnost pro instalaci, je velmi nepravděpodobné, že by k prasknutí došlo. Navíc firmy mnohdy nabízejí velmi dlouhé záruky a opravu lze tak uplatnit v jejich rámci.

Co nabízejí profesionálové

Pokud máte podezření, že vám z otopného systému podlahového topení uniká voda a je nutné se pustit do opravy, asi nejlépe vám pomohou profesionálové s moderními přístroji. Jak se dá únik vody ze systému zjistit?

  • Vyhledávání závad trubek pomocí elektroakustiky.
  • Technologie digitální korelace, kterou lze místo úniku vody přesně lokalizovat.
  • Použít lze také zatahovací prut s hydrofonem.
  • Únik vody lze zjistit také plynným vodíkem H5.

Těmito způsoby umí najít poškozené místo v trubkách s velkou přesností pod různými povrchy – betonem, asfaltem, dlažbou atd.

Pro plastové potrubí je nejvhodnější metoda s vodíkem. Potrubí se tímto plynem naplní, a protože je lehký a proniká přes veškeré materiály kolmo vzhůru, lze nad povrchem podlahy pomocí detektoru zjistit, kde se plyn nachází a určí se přesně místo, kde je potrubí porušené.

Použít se dá také termokamera. Pomocí té rovněž dokážete s velikou přesností zjistit únik vody a nebude třeba rozebírat či bourat celou podlahu. V tomto případě ovšem musí jít o poškození větší, drobné závady termokamera neodhalí, stejně tak je většinou neúčinná v případě, že je problém u zpáteční větve potrubí a tepelná pole se zde překrývají. Kamera zachycuje teplo, které vytváří voda vylitá a nasáklá v tepelné izolaci a přilehlém materiálu, a zvyšuje tak jejich tepelnou vodivost a způsobuje jejich rychlejší zahřívání oproti místům, kde voda neuniká.

Nezapomeňte na pojištění

Z hlediska prevence možných havárií lze doporučit si u pojišťovny v rámci pojištění nemovitosti či domácnosti připojistit i vodovodní škody, případně i pojištění odpovědnosti. Přece jen škody způsobené vodou bývají vysoké a mohou zasáhnout nejenom vaši domácnost, ale i tu sousedovu, a náklady jsou spojené s opravami nejenom samotného podlahového vytápění, ale také s možným poškozením stropů, stěn, podhledů a v něm uložených elektrických rozvodů, nábytku i dalšího vybavení a uložených věcí a finanční náklady se mnohdy šplhají do statisíců.

Když praskne

Když máte podezření, že trubka v podlahovém topení praskla a je nutná jeho oprava, je nutné zjistit, odkud voda uniká.

  • Volejte v takovém případě odborníka, který vám pomůže místo závady lokalizovat a opravit tak, abyste nemuseli rozebírat či rozkopávat celou podlahu. Určitě vám poradí, jak máte postupovat do doby jeho příjezdu. Je možné, že bude třeba systém vypustit, pak postupujte následujícími kroky.
  • Zavřete ventily u kotle i u rozdělovače.
  • Vypusťte z potrubí vodu.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Pokládka masivní dřevěné podlahy na podlahové topení 5  fotek

Pokládka masivní dřevěné podlahy na podlahové topení

Mnoho lidí vyznává krásu masivních dřevěných podlah. Požaduje však komfort a tepelnou pohodu podlahového vytápění, a přitom staví nebo rekonstruuje ...


Podlahové topení a co o něm možná nevíte 1  fotek

Podlahové topení a co o něm možná nevíte

Podlahové topení je stále oblíbenější způsob vytápění. Při stavbě rodinného domu dnes již investoři prakticky ani neuvažují o jiném systému vytápěn ...


Je lepší topení podlahové nebo radiátory? 4  fotek

Je lepší topení podlahové nebo radiátory?

Při nové výstavbě i při rekonstrukci té stávající určitě narazíte na problém rozvodů tepla. Nejen, že musíte rozhodnout, jaký zdroj k vytápění použ ...


Topení v podlaze je prostě nepřekonatelné 6  fotek

Topení v podlaze je prostě nepřekonatelné

Elektrické topení v podlaze je pro někoho luxus a pro jiného nutnost. Faktem je, že projít se po vyhřáté podlaze po ránu nebo po koupeli je opravdo ...


Instalace elektrického podlahového topení: správné izolační či podlahové desky jsou základem 3  fotek

Instalace elektrického podlahového topení: správné izolační či podlahové desky jsou základem

Podlahové topení je v dnešní době jedním z nejvyhledávanějších způsobů vytápění, a to nejen jako hlavní zdroj v topné sezóně, ale také jako doplněk ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
0
Jaký materiál pro rozvody topení Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Nicholas
0
oběhové čerpadlo ALPHA 2 Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×