Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Stoupačky v bytě

Stoupačky v bytě

Stoupačky v bytě tvoří neviditelné jádro panelového domu. Paneláků je v České republice přes 200 000, přičemž v nich žije zhruba dva a půl milionu lidí. Většině paneláků je přitom již více než třicet let. Za tu dobu u valné většiny došlo k přestavbě jader, výměně elektrického vedení, oken, ale stoupaček bylo vyměněno jen minimum. Stoupačky nejsou vidět a tak se na ně často zapomíná. Jenomže vidět sice nejsou, za to slyšet a cítit ano.

reklama

Stoupačky v bytě se vyznačují svým typickým zvukem a také tím, že díky nim víte, co dělá váš soused v přízemí.

Co jsou vlastně stoupačky

Stoupačky jsou laickým označením pro vnitřní rozvod vodovodu. Ten je spolu s kanalizací veden v panelových domech svisle od suterénu až po to nejvyšší patro. Někdy je tudy veden dokonce i plyn, vzduchotechnika nebo dokonce i elektřina. Stoupačky jsou i dnes v řadě případů ve zdravotně závadných olověných trubkách (v cihlových domech starších padesáti let) anebo v ocelových trubkách, které zase podléhají korozi. Starší trubky kanalizace jsou pro změnu zase vyvedeny z litinových trubek, u nichž se postupně snižuje jejich průtok nebo z osinkocementových trubek, které se pro změnu po čase samovolně rozpadají. Jejich životnost se pohybuje mezi 15 až 30 lety. Vzhledem k věku panelových domů, je vlastně nejvyšší čas na jejich výměnu.

Proč stoupačky v bytě zapáchají

Zápach stoupaček souvisí s jejich stářím. Vlivem času se v nich totiž objevují drobné netěsnosti, a to jak na vodovodním rozvodu, tak i na tom kanalizačním. To vede k tomu, že je v šachtě nejen vlhko, ale i nevoňavo. Nepříjemný závan se pak tlačí do jednotlivých bytových jednotek. Vlivem vlhkosti dochází ke korozi, což vede k postupné destrukci a havarijnímu stavu. Drobné netěsnosti je ještě možné opravit, ale pokud se stav opakuje, měli byste zvážit kompletní výměnu.

Proč jít do výměny stoupaček

Možná, že se rekonstrukce stoupaček může jevit jako finančně náročná záležitost, jde však o návratnou investici. Po výměně rozvodu vody spolu s novou kvalitní tepelnou izolací dochází k dost výrazným úsporám. Za rok díky novým stoupačkám můžete ušetřit až 2000 korun na jeden byt.

Jak na výměnu svislých rozvodů

  • V rámci rekonstrukcí stoupaček se provádí rovněž i výměny vodorovných rozvodů v suterénu. V jednotlivých bytech jsou pak měněny vodoměry, plynoměry a elektroměry. Zkontrolovat se musí i bezpečnostní protipožární prostupy, které mohou zabránit případného šíření požáru do dalších pater.
  • Moderní rozvody vodovodu by měly být z polypropylenu třídy C s označením PPC nebo PPR. V suterénu je pak nutná výměna ležatých rozvodů studené a teplé vody, recirkulace TUV a odpadů. Dále je zapotřebí vyměnit i vodoměrnou soustavu SUV a umístit sem rozdělovač pro pitnou a požární vodu.

  • U výměny svislých rozvodů je nutné nejprve odstranit dveře šachty, vypustit vodu z potrubí, odmontovat vodoměry. V dalším kroku se vyřežou ocelové rozvody, které se nahrazují novými rozvody. Průměr všech rozvodů by měl být ve všech patrech stejný, jen v tom nejvyšším patře se umisťuje ten nejdelší vzduchový vyrovnávací díl.
  • Opomenout byste neměli ani tepelnou a protihlukovou izolaci.
  • Na zřeteli je nutné mít i požární předpisy.
  • Pakliže je ve stoupačkách i plyn, provádí se při rekonstrukci i výměna plynových rozvodů.
  • Nemusíte se obávat přílišné časové náročnosti, obvykle se výměna stoupaček u jedné bytové jednotky dá realizovat během jednoho dne.
  • V neposlední řadě mějte na paměti, že pokud se rozhodnete správně, snížíte hluk spojený s průtokem vody stupačkami a zároveň i zvýšíte jejich životnost.

Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Stavíte dům? Poradíme vám, jak na rozvody vody 7  fotek

Stavíte dům? Poradíme vám, jak na rozvody vody

Pokud budujete dům, je třeba zvláštní pozornost věnovat budoucím rozvodům teplé i studené vody. Jakýkoliv problém a oprava se totiž nejenom prodraž ...


Rozvody instalací v sádrovláknitých deskách 6  fotek

Rozvody instalací v sádrovláknitých deskách

V minulém pokračování našeho seriálu o využití sádrokartonu při úpravách interiérů jsme vás informovali, jak postupovat při montáži sádrovláknitých de ...


Hliník a plast se spojily v prvotřídním potrubí a vznikl Kreiner Alpex 9  fotek

Hliník a plast se spojily v prvotřídním potrubí a vznikl Kreiner Alpex

Aby vám voda tekla a topení topilo, potřebujete kromě vodovodních baterií a radiátorů i rozvody. Na trhu TZB je mnoho dodavatelů a výrobců různých ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
0
Jaký materiál pro rozvody topení Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Nicholas
0
oběhové čerpadlo ALPHA 2 Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×