Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Štípačky dřeva: stroje pro usnadnění života

Štípačky dřeva: stroje pro usnadnění života

Jakmile začaly děti chodit po prázdninách do školy, je jasné, že topná sezóna na sebe nenechá dlouho čekat. Pro většinu majitelů krbů a krbových kamen to každoročně znamená malá soukromá fyzická muka při přípravě dřeva. Tomu se ale můžete s pomocí štípaček snadnou vyhnout.

reklama

Palivové dřevo vždy bylo, je a také bude podstatně lacinějším zdrojem tepla než elektřina či plyn. Mnohé domácnosti si to obzvláště nyní, kdy si doba žádá úspory na všech frontách, dobře uvědomují. Tento trend potvrzují neustále rostoucí prodeje krbových kamen a štípaček. Pořád ale zůstává velké množství lidí, které odrazuje nutná práce s přípravou palivového dříví. Mnozí se zaleknou nejen fyzické námahy, ale i časové náročnosti. Buď na topení dřevem rezignují úplně anebo přistoupí ke kupování už naštípaných polen. Tím se ale poněkud vytrácí ono finanční kouzlo, protože naštípaná polena jsou podstatně dražší.

S pomocí štípaček si ale můžete výhod vytápění dřevem užívat naplno. Dokážou být totiž až 5krát rychlejší než sekyra, během 15 minut s nimi lze zvládnout až 15 metrových klád. To znamená, že v průběhu jediného odpoledne budete se štípačkou schopni zpracovat takové množství dřeva, které domácnosti se standardní spotřebou vydrží na celou topnou sezónu. To je s pomocí sekyry nebo kalače nemyslitelné, o zcela neporovnatelné míře fyzické námahy nemluvě.

Jaký typ je pro vás vhodný? Štípačky dřeva Mountfiled

Běžným domácím potřebám nejlépe vyhoví stroje v rozmezí štípacího tlaku 5 až 10 tun, a to ve variantách horizontální a vertikální.
Pokud si přitápíte jen příležitostně, budete spokojeni s horizontální „pětitunkou“, která zpracuje i polena, jejichž délka přesahuje jeden metr. Její výhodou je nízká hmotnost (ideálně do 45 kg), která v kombinaci s funkčními kolečky umožňuje bezproblémovou manipulaci, skladování atd.

Vertikální štípačky dřeva Mountfield jsou určeny pro zpracovávání větších objemů dřeva. Samozřejmostí by měl být polohovací pracovní stůl, který umožní štípání polen široké škály rozměrů, a obouruční bezpečnostní úchop. Jednou z nejvyhledávanějších variant je „šestitunka“, která si poradí s poleny dlouhými 20 až 104 cm. Stroje s tlakem 10 tun se nezastaví ani před poleny s průměrem 40 cm a délkou 20 až 130 cm. Při takovémto výkonu je žádoucí elektrický motor s třemi fázemi, který daleko méně zatěžuje elektrickou síť. Potřeba třífáze se týká také „osmitunek“.

Jakou štípačku dřeva Mountfield vybrat?

Ať už zvolíte horizontální nebo vertikální variantu, standardem by měly být kvalitní použité materiály, které v kombinaci s celokovovou robustní konstrukcí zajišťují dlouhodobou a bezpečnou službu stroje. Je to ovšem standardem pouze u modelů těch nejkvalitnějších výrobců, na našem trhu lze totiž stále pořídit řadu strojů, jejichž jediná přednost spočívá v nižší ceně (která se však záhy může pod náporem poruch či nedokonalých pracovních výsledků nepříjemně relativizovat). Standardem u kvalitních modelů jsou rovněž technická řešení, která pomohou nejen k perfektním pracovním výsledkům, ale zajistí také komfort při práci a vyhoví podmínkám bezpečnosti. Jde například o variabilní konstrukci štípacího klínu, která dává na výběr, zda polena půlit, nebo rovnou čtvrtit, obouruční ovládání štípačky, které šetří fyzické síly a předchází případnému poranění při práci, snadno polohovatelný pracovní stůl, díky němuž lze zpracovávat polena v širokém rozpětí délky (20 – 130 cm) a mnoho dalších prvků.

S výběrem své štípačky si dejte na čas, hledejte informace, navštěvujte prodejce. Nezapomínejte, že u podobných strojů hraje prim kvalita, jedině potom vám bude štípačka sloužit dlouhá a dlouhá léta. Jedním z vodítek, jak takovýto stroj najít, by mohly být prodloužené záruční lhůty (až 7 let), servisní zázemí prodejce a různé nadstandardní služby (např. odvoz stroje až do domu).

Více informací naleznete na www.mountfield.cz.

Autor: Mountfield (text a foto), Powerlog, archiv (foto)

Související články

Topná sezóna – jak se na ni připravit? 5  fotek

Topná sezóna – jak se na ni připravit?

Topná sezóna v ČR začíná postupně dle regionu během září a trvá přibližně do konce května. Její nástup bývá většinou pozvolný a přerušovaný vyššími ...


Balení dárků se blíží 6  fotek

Balení dárků se blíží

Balení dárků je pro někoho zábavné, pro jiného malá noční můra. Připravili jsme pro vás pár obyčejných praktických rad, které vám pomohou zbavit se st ...


Úspora času a financí při zpracování větví? Proč ne. 5  fotek

Úspora času a financí při zpracování větví? Proč ne.

Potřebujete se zbavit odpadu po prořezávání a zmlazování ovocných stromů i keřů? Pořiďte si zahradní drtič nebo štěpkovač. Díky těmto strojům se nebud ...


Power sharp od Mountfieldu-řetěz stále ostrý 15  fotek

Power sharp od Mountfieldu-řetěz stále ostrý

Nůůůžky, nóóóóže, brousííím. Známý slogan z geniálního filmu Páni kluci. Ten mě napadl, když jsem si Power Sharp na testík půjčil. Neostrost nástrojů ...


Český Kutil vyzkoušel drtič a štěpkovač od Mountfielda 35  fotek

Český Kutil vyzkoušel drtič a štěpkovač od Mountfielda

Máte zahradu, stromky, keře a k tomu spoustu větví…. Je potřeba je ořezat, uklidit, ale kam? Před pár lety jsme si pořídili zahradu a po prvním podzi ...


Štípačky na dřevo vám ulehčí práci i čas 5  fotek

Štípačky na dřevo vám ulehčí práci i čas

Štípačka na dřevo sleduje poslední trendy, které jsou zaměřeny na výrazné usnadnění práce v zahradě. Vhodně vybraný model zvládne zpracovat velké m ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×