Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Štípačka dřeva Powerlog 10 tun PROFI

Štípačka dřeva Powerlog 10 tun PROFI

Vánoce už klepou na dveře a my se můžeme těšit na klid, dárky, pohádku a vyhřátý domov. Topíme-li dřevem a chceme, aby nám doma nebo na chalupě bylo opravdu teplo, můžeme si nejen pod stromeček nadělit pořádnou štípačku na dřevo. Jednu takovou jsme vyzkoušeli i u nás v redakci Českého Kutila.

reklama

Osobní zkušenost je nejlepší

Štípačky už pro většinu z nás nejsou žádnou neznámou, ale málokdo si ji vyzkoušel před zakoupením na vlastní kůži. Především prostě proto, že to v prodejně není možné. Pokud jste takovou možnost měli u kamaráda na chalupě, víte, co taková mašinka má síly. Pro ty ostatní nabízíme dnešní fototest, nebo náš již dříve uveřejněný videotest. I když současná mírnější zima může leckterým lidem vyhovovat, takové teplo, že bychom nemuseli topit, opravdu není.

Štípačka dřeva Powerlog 10 tun PROFI

Mezi základní charakteristiky štípačky patří její síla. Ta je zakomponovaná i v jejím názvu - 10 tun. Tím pádem je zaručeno, že by měla rozštípnout vše, co se jí dostane do spárů. Základem je pevný svařenec ze silnostěnných profilů, který tvoří nosnou a stabilní konstrukci. Standardem stojanových vertikálních štípaček je bezpečná práce, vysoký výkon a možnost nastavitelné pracovní výšky. Všechny tyto dobré vlastnosti má i štípačka dřeva Powerlog 10 tun PROFI. Nastavení zmíněných pracovních výšek je ve třech úrovních. Tak máme požadované poleno vždy ve vhodné pracovní výšce a štípací nůž má zkrácený krok. Ten je ostatně možné nastavit přesně podle potřeby aretační dorazovou tyčkou. Délku kroku nastavíme podle délky špalků, které potřebujeme naporcovat.

Tři pracovní výšky

Štípačka má jednu opěrnou desku u země, která tvoří její základnu, potom jednu na pantech kterou můžeme vyklopit do strany a jednu nasazovací přímo na hlavním pilíři stroje. Spodní stolek, který je na pantech, naklopíme pod štípací část a zajistíme železným hákem na silné pružině. Horní stolek zasuneme do otvorů na boku těla štípačky a zajistíme šroubem. Ani u jednoho se nemusíme bát, že by se stolek posunul a naštíplé poleno se nám svalilo na nohy.

Součástí štípačky dřeva Powerlog je i křížový čtyřstranný nástavec, který dokáže poleno snadno rozštípnout na čtyři části. To je dobré pro urychlení práce a následné sušení. K využití je to ale spíše u špalků do půl metru. Nasazuje se na hlavní štípací klín a zajistí se šroubem. Na zkoušku jsem si mimo velké špalky vzal od kamaráda i sukatý špalek, který nemohl sekerou ani kalačem naporcovat. Štípačka jím jen projela a špalek byl na kusy.

Kde se štípačka vyplatí?

Na zkoušku jsem si mimo velké špalky vzal od kamaráda i sukatý špalek, který nemohl sekerou ani kalačem naporcovat. Štípačka jím jen projela a špalek byl na kusy.

Štípačku využijeme tam, kde máme ke zpracování velké množství dřeva nebo dřevo používáme jako částečný nebo plný zdroj vytápění, tedy především u větších objektů nebo tam, kde jsou krbová kamna či kotel na dřevo. Štípačka si snadno poradí s měkkým nebo tvrdým dřevem jako je smrk či borovice, nezadýchá se ale ani u dubu, buku, habru nebo akátů. Její síla si snadno poradí se zkrouceným nebo sukovitým dřevem.

Štípačka zvládne polena o délce do 130 cm a průměru 12-40 cm. Popravdě řečeno, je to ale spíše až extrémně velká výška polen. Štípačka je bez problémů zvládne, co pak ale s nimi. Standardní dodávané palivo má většinou délku metr, ale spíš se topí půlmetrovými nebo třetinou metru, tedy kolem třiceti cm.

Štípačka je neocenitelným pomocníkem tam, kde chybí lidská síla, kde už bychom z fyzických nebo zdravotních důvodů nemohli špalky naštípat ručně. Naštípané dřevo také lépe proschne a zbaví se nadbytečného obsahu vody.

Dobrá manipulace

Přes svoji velikost a sílu je tato štípačka i při váze 175 kilogramů poměrně snadno převozná nebo, díky kolečkům a v náklonu, ji můžeme posunout po dílně, garáži nebo ve dřevníku kvůli štípání tak jak potřebujeme. Po práci ji zase můžeme snadno uklidit. Nejlépe je manipulaci provádět při spuštěném výsuvném ramenu aby těžiště stroje bylo níže.

Nezapomeneme na bezpečnost

I když je štípačka vybavena vlastními bezpečnostními prvky jako je obouruční zapínaní a kryty rukou, abychom byli mimo manipulační a štípací prostor, je dobré nezapomenout ani na další ochranné prostředky. Jako vhodný doplněk pro práci se štípačkou je dobré pořídit si rukavice a ochranu zraku. Na práci používáme pevné boty. Špalek, který při štípání odpadne nebo se skutálí, by nás mohl zranit. S pevnou obuví to ale bude bez problémů. Dobré je také mít na doplnění vhodný hydraulický olej, ten před prvním spuštěním pomocí měrky zkontrolujeme.

Výkon je základ aneb trochu technických dat

Štípačka je osazena silným třífázovým motorem se štípacím tlakem 10 tun. Díky tomu tato štípačka lehce rozštípe polena z tvrdého dřeva dlouhá až 130 cm. Zrychlený zpětný pohyb klínu zvyšuje produktivitu práce.

  • Napětí sítě - 400/50 V/Hz
  • Příkon - 4000 W
  • Max. délka štípaného dřeva - 130 cm
  • Max. síla na štípací klín- 100kN
  • Průměr dřeva - 12-40 cm
  • Objem náplně hydraulického oleje- 10 l
  • Rozměry - 58 x 53 x 153 cm
  • Hmotnost - 175 kg

Štípačku Powerlog 10 tun PROFI i další šikovné pomocníky na zahradu najdete v síti prodejen Mountfield.

Fotogalerie k článku:

Autor: Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text a foto, www.youtube.com)

Klíčová slova:


Související články

Bubnová sekačka od Mountfieldu se vysoké trávy nebojí 37  fotek

Bubnová sekačka od Mountfieldu se vysoké trávy nebojí

Bubnovka vezme vše, na čem skončí klasická sekačka nebo traktůrek. Mnoho limitů pro rotující nože není. Výška náletu trávy nebo kopřiv do dvou metrů j ...


Český Kutil vyzkoušel drtič a štěpkovač od Mountfielda 35  fotek

Český Kutil vyzkoušel drtič a štěpkovač od Mountfielda

Máte zahradu, stromky, keře a k tomu spoustu větví…. Je potřeba je ořezat, uklidit, ale kam? Před pár lety jsme si pořídili zahradu a po prvním podzi ...


Výherci soutěže pro kutily o zahradní nářadí od Mountfieldu 4  fotek

Výherci soutěže pro kutily o zahradní nářadí od Mountfieldu

Chcete mít zahradu perfektně zastřiženou a upravenou? Naše plotové nůžky si poradí s každým živým plotem, úpravou okrasných keřů, tújí i nežádoucím ...


Jak na velká polena? Přece cirkulárkou! 5  fotek

Jak na velká polena? Přece cirkulárkou!

Podzim na krku, zima za dveřmi a přede dveřmi hromada polen, která potřebují pořezat na topení. Ruční pilou byste to dělali půlku zimy, takže jak s ...


Výherce vysavače/fukare od Mountfieldu 2  fotek

Výherce vysavače/fukare od Mountfieldu

Babí léto je tady a s ním i podzimní práce na zahradě. Namáhavou práci už máte za sebou, ale nechce se vám do úklidu? Hrabání listí a zametení hobl ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×