Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Štípačky na dřevo vám ulehčí práci i čas

Štípačky na dřevo vám ulehčí práci i čas

Štípačka na dřevo sleduje poslední trendy, které jsou zaměřeny na výrazné usnadnění práce v zahradě. Vhodně vybraný model zvládne zpracovat velké množství materiálu, který máme díky tomu již připravený na topení v krbových kamnech. Nabídka strojů je široká, pro výběr ale raději navštivte některého z menších prodejců. Hobby market a jeho nabídka totiž není vždy výhrou.

reklama

Štípačky na dřevo a jejich historie

Počátky štípání dřeva hydraulicky zařízením se datují zhruba v osmdesátých letech minulého století. V té době začínají první zemědělci sestrojovat první takové stroje, hnané silou od klasického kolového traktoru. Ačkoliv zařízení bývala velmi výkonná a zvládala štípat kmeny obrovských průměrů, o bezpečnosti při práci nemohla být vůbec řeč.

Masivní nástup malých štípaček na dřevo začal až kolem roku 2005, když se rychle rozmohl trend topení krbovými kamny, jejichž sláva se dodnes ještě výrazně rozšířila. Důvodem k vývoji malých štípačů spočíval v tom, že takový stroj musí výrazně usnadnit dělení palivového dřeva. Díky lokalizaci výroby štípačů v Číně jsou stroje velmi masivní, mají odolná čerpadla a nestojí mnoho financí. Hodně také pomáhá hromadná výroba, která je pro nižší ceny klíčovým faktorem.

Malá a velká nebo ležatá či stojatá?

Malá horizontální, často nazývaná jako ležatá štípačka je vstupním modelem do sortimentu těchto vynikajících pomocníků. Jednofázový elektromotor s příkonem v rozsahu od 1500 do 2300 Wattů pohání přes čerpadlo píst, kterým je štípaný materiál tlačen proti fixnímu klínu. Ten je součástí velice silného rámu z tlustých ocelových profilů. Na klín je možné nasadit i štípací kříž, díky kterému je usnadněno a urychleno štípání na více malých polen. Nedílnou součástí je ovládací mechanismus chodu pístu, řešený pákou. K sepnutí chodu motoru pak slouží tlačítkový spínač na skříňce u elektromotoru. Vlivem toho nedochází k poranění, protože ruce pracující osoby musí být na ovládacích prvcích, jinak se stroj nerozeběhne. Při kratších kusech dřeva je možné vario systémem zkrátit chod pístu a tím se práce zrychlí.

K horizontální štípačce na dřevo si vždy dokupte stojan, který i v některých případech tvoří základní vybavení. Díky stojanu z profilů čtvercového průřezu se není třeba při práci jakkoliv předklánět, což výrazně šetří pohybový aparát. Stojan také umožňuje snadnou přepravu z místa na místo pouze jednou osobou. Štípací síla je u malých strojů v rozmezí 4,5 až 6,5 tuny.

Velké stojaté, známé jako štípačky vertikální jsou ještě mnohem masivnější. Základní modely jsou poháněny motory jednofázovými, avšak mnoho majitelů rodinných domů a chalup nemají na příkon stroje přes 3 000 Wattů dimenzovánu elektrickou soustavu, a tak se spuštěním štípače dojde k výpadku elektrické energie. Při promýšlení takové koupě je zapotřebí proto zvážit i tento fakt.

Třífázové štípačky jsou poháněny velmi výkonnými motory o příkonu až k 5 kW. Zesílená hydraulická soustava je vybavena motorem ve stálém chodu a tak k ovládání slouží dvě páky, zároveň fungující jako bariéra proti vymrštění dřeva proti obsluhujícímu člověku. Zvětšená náplň oleje v zásobní nádržce je zde proto, že u těchto zařízení je možné dělit i metrové kusy dřeva. Vertikální štípačky nabízejí štípací tlak až 20 tun a některé z nich mají dokonce napojení k traktoru přes hřídel.

Rady pro bezpečnou a pohodlnou práci se štípačkou

  • Manipulaci s vertikální štípačkou provádějte ve dvou osobách, zařízení váží i více než 200 kg. Stroj vždy postavte na rovnou plochu a teprve poté zapojte přívodní kabel elektřiny.
  • Používejte rukavice, pevnou obuv, dlouhé oblečení a ochranné brýle.
  • Nezapomeňte na kontrolu těsnosti hydrauliky a celkového stavu stroje. Před spuštěním otevřete vyrovnávací ventil hydraulického systému, který brání vzniku přetlaku v olejové nádrži.
  • Množství oleje v hydraulické soustavě pravidelně kontrolujte. V případě jeho nedostatku štípací mechanismus může cukat, nezřídka dochází i k poškození čerpadla.
  • Udržujte štípačku čistou, pokud dojde časem k odření nástřiku klínu, natřete jej zlehka olejem. Případná poškození řešte nákupem náhradních dílů a jejich výměnou.
  • Velmi šikovnou pomůckou je zvedák velkých kmenů, kterým jsou osazeny nejsilnější modely. Přes řetěz a zvedací páku je možné vyzvednout i čerstvé dřevo značných průměrů.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Štípačka na dřevo 6  fotek

Štípačka na dřevo

Štípačka je vhodná pro každého, kdo pravidelně – byť i jen jednou ročně – zpracovává dřevo. U štípaček platí, že šetří čas a tělo už od prvního špalku ...


Scheppach HL1200... štípačka silná jako bejk 30  fotek

Scheppach HL1200... štípačka silná jako bejk

Před pár lety mi bylo dvacet a nebyl problém vzít palici a klín, zaseknout do špalku a bušit do něj tak dlouho, až léta zapraskala, ozvalo se trhnutí ...


Topení dřevem není přežitek aneb topíme v krbech a kachlových kamnech 23  fotek

Topení dřevem není přežitek aneb topíme v krbech a kachlových kamnech

Kdo z nás někdy nezáviděl línému Honzovi, který se převaluje na peci z boku na bok a nechává se pěkně nahřívat. Ale to se děje jen v pohádkách. Pohádk ...


Kozy (podpěry) na řezání dřeva 13  fotek

Kozy (podpěry) na řezání dřeva

Zima za chvíli zaklepe na dveře, podzim se také netváří tak, že by nás chtěl rozmazlovat teplem a i když doma netopíme klasickými kamny, třeba si rádi ...


Příprava palivového dřeva na zimu 6  fotek

Příprava palivového dřeva na zimu

Zvyšující se ceny elektrické energie a plynu nutí přemýšlet o jiných způsobech vytápění. Topení dřevem představuje tu správnou ekonomickou variantu. P ...


Štípačky dřeva: stroje pro usnadnění života 9  fotek

Štípačky dřeva: stroje pro usnadnění života

Jakmile začaly děti chodit po prázdninách do školy, je jasné, že topná sezóna na sebe nenechá dlouho čekat. Pro většinu majitelů krbů a krbových ka ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×