Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Štípací sekera pro každého kutila

Štípací sekera pro každého kutila

I v době elektrických nástrojů se nevyhnete tomu, abyste doma měli i manuální nářadí – jedním takovým je štípací sekera, která je nenahraditelná právě pro naštípání polínek potřebných k zatopení. Výběr té správné sekery vám usnadní práci, a tak je třeba mu věnovat pozornost.

reklama

Druhy seker

Seker je v nabídce několik typů. Podle účelu, k jakému se nejlépe hodí, můžete pořídit sekeru kempingovou, štípací, kalač, tesařskou či univerzální a také různé speciální typy.

 • Kempingová sekera – nebo také turistická, je jednou z těch nejmenších právě kvůli tomu, aby se dala snadno přibalit na cestování. Je lehká s topůrkem délky 30 až 40 centimetrů, ostří delší a placatější. Je vhodná na sekání malých větví, zatloukání stanových kolíků a podobné činnosti.
 • Štípací sekera – potřebujete-li připravit třísky nebo menší polínka na podpal, je to ideální volba. Topůrko má zhruba 45 centimetrů.
 • Kalač – největší sekera určená pro štípání velkých špalků, tvar ostří je klínový z jedné strany, z druhé plochý, aby se do něj dalo uhodit kladivem.
 • Tesařská sekera – nástroj pro profesionály s delším, nad topůrkem vykrojeným ostřím pro přesnou práci.
 • Univerzální sekera – pro tesařské práce neprofesionálů, jsou podobné štípacím sekerám, jen mají širší ostří.
 • Speciální sekery – sem patří oboustranné sekery, vrhací, sapiny se špičatou čepelí, určené pro konkrétní použití.

Zvolte správnou velikost i váhu

Pokud jste již vybrali, zda potřebujete sekeru univerzální, štípací nebo jinou, je nutné si zvolit správnou velikost.

 • Velikost se označuje písmeny S – XL.
 • Násada musí být kratší než délka vaší paže (netýká se kempingových sekerek) – chyťte ji těsně pod ostřím, ruku předpažte, aby bylo topůrko vodorovně a mířilo k vašemu rameni – uvidíte, kam až dosáhne. Nemělo by se dotýkat ramene, ani se ztrácet někde u lokte.
 • Delší rukojeť je vhodná pro vyšší osoby a štípání tlustších polen. Drží se většinou oběma rukama. Je vhodné mít už zkušenosti se štípáním.
 • Kratší topůrko umožní pracovat přesněji a snadněji, uvítají ho osoby menšího vzrůstu a ty bez větších zkušeností.
 • Větší sekera znamená větší sílu při tnutí, proto je třeba volit sekeru tak, abyste ji z natažené ruky dokázali bez problémů zvednout zápěstím.

Na ostří dejte pozor

Nejdůležitější část štípací sekery je její ostří. Musí být kvalitní, aby snadno prošlo dřevem bez vaší výrazné námahy. Jaké další požadavky by měla splňovat?

 • Ostří musí být kované, ne zbroušené! To je devizou levných sekyr a rychle dochází k otupení.
 • Vhodným materiálem je kovaná či kalená a broušená ocel. Husqvarna vyrábí sekery s ostřím z uhlíkové oceli. Někdy bývá potažena teflonem nebo xylanem – tato úprava zaručuje odolnost proti vysokým teplotám a korozi.
 • Nové modely sekyrek a jejich ostří zaručí ve většině případů, že se nezasekne ve špalku.
 • Pořiďte si bezpečnostní pouzdro – nepořežete se a můžete díky němu sekeru zavěsit.

A co topůrko?

I topůrka štípacích sekerek mohou být z jiného materiálu, než je klasické dřevo. Které je lepší?

 • Dřevěné topůrko – klasický materiál, který je příjemný na dotek, je také levnější. Tradičně se vyrábí z tvrdého dřeva – dubu či buku, jasanu, ořechu. Sekeru je třeba do topůrka upevnit klínem, který se ale používáním uvolňuje a sekera se může uvolňovat a vypadávat. Rovněž je nutné dbát na jejich údržbu – u klínu je třeba sekeru promazávat a skladovat ji tam, kde není příliš velké teplo.
 • Umělé topůrko – vytvořené z laminátu nebo jiného kompozitního materiálu. Sekera se do něj zalévá, takže není nutné použít klín a ostří se nebude viklat ani vypadávat. Ale pokud se takové topůrko zlomí, nejde vyměnit, tak jako dřevěné. Mezi výhody patří minimální potřeba údržby a tvarování a povrchové úpravy povrchu, které zpříjemňují držení a činí ho ergonomičtější a bezpečnější. Také je odolné proti vlhkosti, teplu i chladu. Nejznámější značkou v tomto směru je společnost Fiskars.

Broušení sekery

Pro snadnou práci se štípací sekerou je důležitá její údržba a broušení. Jak již bylo řečeno, sekery s dřevěnými topůrky je třeba skladovat v ne příliš teplém prostředí, důležité je také sucho.

 • Před uskladněním ostří potřete vazelínou.
 • Broušení provádějte plochým pilníkem krouživým pohybem proti ostří.
 • Místo pilníku lze použít také plochý brousek dvojí hrubosti – hrubou stranou ostří vyrovnáte, jemnou vyhladíte.
 • Další variantou je brusný kotouč – ostří je třeba nejdříve přiložit kolmo k povrchu kotouče – jakmile bude tvar hrany břitu správný, přejděte k broušení naplocho, a to u obou stran ostří. Dosáhnout byste měli úhlu ostří čepele zhruba 30 °.
 • Fiskars nabízí i brousek přímo určený na sekery s keramickými kotouči, které nabrousí ostří pod správným úhlem.

Jak tedy na broušení podle stavu ostří?

 • Velké vrypy – odstraňte pomocí pilníku nebo brusného kotouče, dejte pozor na přehřátí ostří – je třeba ho chladit. Broušení provádějte rovnoměrně po obou stranách po celé délce ostří.
 • Běžné či menší opotřebení – ošetřete pomocí hrubého brusného kamene nebo brouskem. Je třeba dbát na to, aby se nezměnil tvar ostří. Při broušení používejte celou šířku brousku, aby se nevytvořily nerovnosti.
 • Finální ostření – k odstranění drobných škrábanců se na ostří nakonec použije hrubý brusný kámen a následně jemnější, kámen je třeba před použitím namočit, a to dle typu – cihla a pískovec se namáčí do vody, karborundum a arkansas do oleje (vhodný je třeba ten na šicí stroje). Používejte celou plochu kamene, krouživými pohyby ostřete po celé ploše ostří, čas od času sekeru otřete, aby se odstranily částečky, které by mohly způsobit poškrábání.
 • Pro dokonalé ostří můžete sekeru ještě obtáhnout o kožený řemen.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

S klínem od Fiskars lze štípat i bez hydrauliky 13  fotek

S klínem od Fiskars lze štípat i bez hydrauliky

Dřevo je krásné, voňavé, a když je zima, je plamen v krbu to nejhezčí kino na světě. To ale pouze v tom případě, že máme krb a dřevo dobře suché a naš ...


Sekera je za dva zlatý a topůrko z plastu 10  fotek

Sekera je za dva zlatý a topůrko z plastu

Jak jsme slíbili, podíváme se dnes blíže na kvalitní sekery od firmy Fiskars. Jde o finskou firmu specializující se na výrobu ručního zahradního nářa ...


Nezničitelná sekera?

I když je teprve polovina léta není na škodu začít si připravovat zásobu dříví na zimu. K tomu je potřeba kvalitní sekera. Fiskars letos uvedl na trh ...

Sekery Patriot štípou jako o život 11  fotek

Sekery Patriot štípou jako o život

Sekeru potřebujete na chalupě, na dvoře při přípravě dřeva do krbu nebo kamen, i v lese či na zahradě při osekávání větví. O její užitečnosti určit ...


Antikutil-sekery vzhůru do práce 6  fotek

Antikutil-sekery vzhůru do práce

…..aneb adrenalin i na dvoře. Začala zimní sezona a kutilové i antikutilové budí své sekery z letního spánku. Při štípání dřeva se bez nich neobejdete ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×