Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Stavět úsporně a nízkoenergeticky lze i veřejné stavby

Stavět úsporně a nízkoenergeticky lze i veřejné stavby

Pýchou lázeňského města Poděbrady je nový lázeňský dům Hvězda. Požadavkem investora byla nízkoenergetická moderní multifunkční stavba. To bylo nutné zohlednit zejména při výběru stavebního materiálu. Jednu z důležitých rolí hrála zejména energetická náročnost provozu budovy v budoucnu. Volba projektanta proto padla na zdivo bez zateplení od společnosti Heluz. A to byla po všech stránkách trefa do černého.

reklama

Chcete stavět úsporně? Projekt „na míru“ pro budoucí uživatele

Když se projektuje klasický dům, tak se postupuje podle standardních pravidel, která odpovídají požadavkům běžného bydlení. Nový lázeňský dům je však vyprojektován s ohledem na budoucí uživatele.

Lázeňský dům Hvězda bude sloužit zejména seniorům, ale i široké veřejnosti. Multifunkční lázeňský dům má ubytovací část, kde jsou ve třetím až pátém podlaží apartmány 2+kk, ve druhém nadzemním podlaží pak menší, typické hotelové pokojíky. Veřejnosti jsou nabízeny lázeňské procedury, balneo provozy, je zde umístěno rehabilitační centrum, společenské a restaurační provozy, nechybí tu ani rehabilitační bazén.

Dům je bezbariérový, jsou tam dva výtahy, chodby jsou dimenzovány tak, aby se tam pohodlně dostal vozíčkář. Významná je i akustika, tedy požadavek, aby se uživatelé jednotlivých apartmánů a hotelových pokojů navzájem nerušili, aby lidé, kteří tam bydlí, měli svůj klid a nerušili jeden druhého.

Lázeňský dům Hvězda z pohledu stavitele

Tato nová stavba je neobvyklá i tím, že je založena na železobetonových pilotech, které eliminují vysokou hladinu podzemní vody. Nosná konstrukce budovy je železobetonová, horní patra s pokoji a apartmány jsou rovněž zhotoveny ze železobetonového stěnového systému. Pro zajištění bezhlučného komfortu je stěnový systém ve vyšších patrech doplněn nosnými stěnami z cihelných bloků HELUZ AKU 25 MK.

Investor nového lázeňského domu požadoval, aby obvodový plášť budovy měl příznivé tepelně izolační vlastnosti a nebylo nutné obvodové zdivo dodatečně zateplovat. Projektant proto zvolil cihelné bloky HELUZ Family 2in1 38 cm. Tento jedinečný stavební materiál, vhodný pro jednovrstvé obvodové zdivo, dosahuje součinitel prostupu tepla zdiva hodnoty 0,17 W/m2.K a splňuje doporučenou hodnotu normy na tepelnou ochranu budov.

Obvodový plášť byl zděn na maltu pro celoplošnou tenkou spáru. Cihelné bloky HELUZ Family 2in1 38 cm mají dutiny vyplněny polystyrenovou výplní, a proto se malta nanáší na ložné spáry zubovým hladítkem. Není tedy nutné při zdění s tímto materiálem použít nanášecí válec, jako u cihel s nevyplněnými dutinami.

Složitý tvar obvodového pláště vyžadoval i značnou zručnost a řemeslnou zkušenost stavebníků, kteří si museli poradit se složitými detaily konstrukce. Cihelné bloky HELUZ Family 2in1 bylo nutné často dořezávat a spáry v místech dořezů cihel vyplnit tepelněizolační maltou HELUZ TREND pro eliminaci tepelných mostů.

Akustické cihly HELUZ pro klidné a ničím nerušené bydlení

Na příčky a nosné vnitřní stěny byl v tomto moderním lázeňském domě také použity materiály HELUZ. Projektant navrhl použít k vyzdění příček mezi jednotlivými lázeňskými apartmány a hotelovými pokoji cihly HELUZ AKU 20. Tyto cihelné bloky svými parametry splňují požadavky na potřebnou zvukovou neprůzvučnost, která nepřesahuje minimální hodnotu R´w ≥ 47 dB. Stavebníci zdili cihly na klasické maltové lože. Příčky mezi místnostmi uvnitř apartmánu pak byly vyzděny z příčkovek HELUZ 8.

Jak už bylo v úvodu řečeno, nosné zděné stěny ve vyšších podlažích byly zhotoveny z cihel HELUZ AKU 25 MK. To proto, že zdivo z tohoto materiálu vyniká vysokou únosností, neprůzvučností a vyšším tepelným odporem než železobetonové konstrukce. Ty jsou i realizačně méně výhodné než konstrukce z cihelných bloků HELUZ.

Nízkoenergetický a bez zateplení

Nový lázeňský apartmánový dům Hvězda odpovídá svými parametry nízkoenergetickému domu v energetické třídě A. Přispěla k tomu správná volba materiálů na obvodový plášť, kdy projektant zvolil cihelné bloky HELUZ Family 2in1 38 cm. Na stavbě lázeňského domu se znovu potvrdilo, že tento jedinečný stavební materiál je vhodný pro jednovrstvé obvodové zdivo. Nevyžaduje tedy dodatečný a časově náročný vnější kontaktní zateplovací systém (ETICS) a přitom splňuje požadované tepelně izolační vlastnosti na stavby nízkoenergetických domů.

Projekt naplnil představy investora

Podařilo se, aby se i dobře realizovala, tedy aby se architektova a projektantova představa proměnila ve skutečnost. Všem zúčastněným šlo o kvalitu díla, proto se některé věci neuspěchaly, nechal se jim potřebný čas už proto, že stavba je na podloží, které vyžaduje dodržovat přesné technologické postupy stavby.

Důležité je, že současní uživatelé apartmánů a hotelových pokojů v lázeňském domě Hvězda jsou s bydlením spokojeni, nestěžují si na to, že by je někdo nebo něco rušilo, mají díky projektu „na míru“ komfortní a klidné zázemí pro klidné stáří. Stavět úsporně se vždy vyplatí!

Fotogalerie k článku:

Autor: Heluz (text a foto)

Související články

Bydlení budoucnosti díky společnosti Heluz 3  fotek

Bydlení budoucnosti díky společnosti Heluz

Stěžejním tématem veletrhu For Pasiv, který se koná ve dnech 8. – 10. 2. 2018 na výstavišti PVA Expo Praha Letňany, je bydlení budoucnosti. Nízkoen ...


Jednovrstvé konstrukce šetří čas i peníze 4  fotek

Jednovrstvé konstrukce šetří čas i peníze

Pokud plánujete stavbu nového domu, jistě stojíte před rozhodnutím, jak novostavbu zateplit. Pokud si vyberete ke stavbě cihly s dostatečně vysokým ...


Nízkoenergetické stavby 4  fotek

Nízkoenergetické stavby

Při výběru nového bydlení mnozí jistě narazili na variantu nízkoenergetického bydlení a přemýšleli, zda se opravdu vyplatí takovou nemovitost pořiz ...


Novostavba, která nepotřebuje zateplit 4  fotek

Novostavba, která nepotřebuje zateplit

Každý dům má své kouzlo a vždy nese otisk svého majitele. To platí také o rodinném domě v Brandýse nad Labem. Stavba domu začala nedávno, ale jeho ...


5 věcí, které promění domov ve zdravé a komfortní bydlení 3  fotek

5 věcí, které promění domov ve zdravé a komfortní bydlení

K tomu, abyste svůj dům či chalupu proměnili ve zdravé, úsporné a komfortní bydlení, stačí mnohdy jen málo. Inspirujte se tipy odborníků, kteří se ...


Cihla jako tradiční materiál v moderním pojetí 4  fotek

Cihla jako tradiční materiál v moderním pojetí

Stavební materiál zaznamenává neustálý vývoj. Každý z nás chce kvalitně bydlet a proto nároky neustále stoupají. K tomu se zpřísňují pravidla dané ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Fiber Optics Technician Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 14.11.2019 16:09 angeleena
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
4
čerpadlo na zatekajici sklep Stavební nářadí
Poslední příspěvek: 10.7.2018 11:38 Pavel S
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×