Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/stavba/rekonstrukce/vymena-okna): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Výměna oken - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Výměna okna

Výměna okna
Dosloužilo vaše staré okno, netěsní, je pod ním průvan, zatéká okolo něj a místnost nelze v zimě vytopit? Vyměňte je za nové.
reklama

Na jaře nebo v létě je ten pravý čas, počasí vám také určitě bude přát. Především starším domům sluší dřevěná okna. Aby se nepoškodil původní vzhled staršího domu, je možné podle původních oken vyrobit nové funkční repliky s lepšími tepelně izolačními vlastnostmi.

Postup

 1. Starší okna dosloužila a nastal čas pro jejich výměnu. Vhodnou náhradou je kvalitní okno z lepeného velmi pevného a tvarově stálého europrofilu s celoobvodovým kováním a možností ventilace, které dlouho vydrží. Vhodný materiál, ze kterého je takové okno vyrobeno, je dub nebo borovice. Ta je díky vysokému obsahu pryskyřice velmi odolná proti vlhkosti a povětrnostním podmínkám.

 2. Dříve, než začneme stará okna vysazovat, zajistíme si okna nová. Koupíme-li okno bez povrchové úpravy, musíme je kvalitně povrchově ošetřit. Jen tak nám dlouho vydrží a vlhkost, déšť ani střídání tepla se zimou mu neublíží. Kvalitní povrchový nátěr může podstatně prodloužit životnost celého okna.

 3. Čisté okno, zbavené všech obalů a nálepek, natíráme v bezprašném prostředí, nejlépe při teplotě od 15 do 25 °C. Nátěr provádíme ve dvou a více vrstvách – dle doporučení výrobce a typu použité barvy. Jednotlivé vrstvy je nutné nechat dobře proschnout. Mezi první a druhou vrstvou nebo před vrstvou finální je možné velmi jemným smirkem barvou zvednuté „chlupy“ lehce strhnout. Záleží na typu povrchové úpravy. Použít můžeme lazurovací nebo krycí barvy nebo okno barevně zatónovat či jen použít bezbarvý lak. U většiny prodávaných typů je možné nanášet barvu ručně, štětcem, pomocí válečku nebo stříkací pistolí.

 4. Před demontáží starého okenního rámu nejprve vysadíme okenní křídlo se sklem. U některých typů oken bude nejprve nutné povolit okenní kování nebo kování umožňující ventilaci a částečné vyklopení okna.

 5. Starý rám začneme postupně uvolňovat pomocí sekáče na vrtacím kladivu nebo ručně. Oči si chráníme brýlemi proti odletujícím kamínkům. Takto postupně obejdeme a obsekáme celý rám okna.

 6. Pod omítkou bývají schovány kovové kotvící prvky spojující okno se stěnou. K nim je nyní po odsekání dobrý přístup. Povolíme je a jistící hřebíky nebo šrouby odstraníme pomocí kleští nebo akumulátorového šroubováku.

 7. Postupným pohybem do stran zkoušíme okno vypáčit. Drobné výstupky, které nám brání vyjmout rám, odsekneme nebo odstraníme. Při práci se snažíme co nejméně poškodit okenní otvor.

 8. Budeme-li postupovat dostatečně šetrně, je možné zachovat celý okenní rám. Může se využít pro zahradní domek, garáž nebo skleník.

 9. Zbytky starého okna a vydrolené omítky odstraníme mechanicky pomocí smetáčku a lopatky. V případě jemného prachu můžeme použít starší nebo stavební vysavač. Před namontováním nového okenního rámu musí být stavební otvor nebo otvor po starém okně zbaven prachu nečistot a uvolněných částí stěny. Jen takmůže při aplikaci montážní pěna kvalitně přilnout.

 10. Pokud je stavební otvor příliš velký, můžeme si ruční pilou osazenou vidiovými pláty nařezat silné proužky z pórobetonových tvárnic. Ty použijeme na podložení nebo dozdění stavebního otvoru. Okno zapřeme dřevěnými nebo plastovými klínky, které po vytvrdnutí pěny vytáhneme.

 11. Při usazování nového okna je důležité kontrolovat u okenního rámu jak svislou, tak vodorovnou rovinu pomocí vodováhy. Rám v otvoru přesně a pevně vyrovnáme a zafixujeme, aby rozpínající se pěna podložení nevytlačila a okno se nehnulo.

 12. Ještě před vypěněním usazené okno vevnitř rozepřeme například dřevěným hranolkem. Je to preventivní pojistka. Síla nabývající montážní pěny by mohla rám prohnout směrem dovnitř a okno by nešlo dovírat.

 13. Je-li okno vyšší nebo větší, použijeme více rozpěr nebo rozepřeme okno do kříže. Po rozepření znovu zkontrolujeme usazení okna pomocí vodováhy. Celé okno se snažíme vystředit tak, aby byly mezery okolo rámu všude stejné.

 14. Spáru mezi zdí a oknem vyplníme montážní pěnou. Nejprve pořádně protřepeme obal a následně ho otočíme ventilem a aplikační trubičkou dolů. Nejlepší je vypěnit celé okno najednou. Musíme mít tedy přichystaný dostatečný počet větších nebo menších balení montážní pěny.

 15. Pěna má schopnost několikanásobně zvětšit svůj objem během pár hodin, vytvrdnout a utěsnit spáry. Pěnu, která ze spáry během nanášení odpadne nebo klesne a ulpí na parapetu, odstraňujeme snadno až po jejím vytvrdnutí. Montážní pěna je hmota velmi přilnavá proto na ni po dobu tvrdnutí nesaháme. Vytvrdnutí a konečné zvětšení objemu proběhne cca do dvou hodin. Pro dokonalé vytvrzení pěny je dobré počkat do dalšího dne.

 16. Ostrým řezákem postupně odřežeme vytvrzenou pěnu, která přesahuje utěsněnou spáru okolo okna. Dáváme pozor, abychom okno nepoškodili. U větší vrstvy vytvrzené pěny můžeme použít ostrý nůž nebo plátek pilky na kov.
  Nové okno může být také podle potřeby o něco větší nebo menší než okno vybourané, záleží na sbíhavosti stěn nebo našem požadavku na velikost okna. Montážní pěna, kterou se okno upevňuje, má však pouze určitou roztažnost. Budeme-li do většího stavebního otvoru vsazovat příliš malé okno, bude nutné jej dozdít. Optimální prostor okolo vsazeného okna je 2 – 5 cm.

 17. Malou špachtlí nebo hladítkem naneseme jemnou maltu k dokončení a začištění okenního otvoru a pěny. Především v rozích dbáme na pečlivé provedení.

 18. Hladítkem s filcem dokončíme štukovou omítku na parapetu a okolo oken.

 19. Nový okenní rám je usazený a začištěný. Stěnu necháme po konečných úpravách řádně proschnout. Mezitím si připravíme malířskou barvu na stěnu, kterou provedeme konečnou povrchovou úpravu okolí okna.

 20. Na kraj usazeného okna naneseme krepovou malířskou krycí pásku. Ta nám usnadní natírání nebo povrchovou úpravu stěn okolo rámu.

 21. Bezprostřední okolí okna natřeme pomocí štětce nebo malého 5 cm širokého válečku.

 22. Ostatní plochy okolo pak vymalujeme větším nebo menším válečkem. Velká okna, u kterých by při malování hrozilo ušpinění od barvy, zakryjeme tenkou zakrývací folií. Na okno ji přichytíme také pomocí krepové pásky.

 23. Po zaschnutí barvy odstraníme krycí krepovou pásku. Malba tak bude končit přesně u začátku rámu okna nebo tam, kde jsme si přáli.

 24. Nakonec okno nasadíme a vyzkoušíme jeho funkčnost. Panty můžeme před nasazením okna mírně namazat, aby mělo okno tichý a snadný chod.

Pepův tip

Nové okno začneme osazovat až po dokonalém zaschnutí poslední vrstvy barvy. Moderní barvy bývají opatřeny UV filtrem a přísadami proti plísním a houbám. Barva, kterou použijeme (není-li již okno povrchově upraveno) musí být určena pro exteriér.

Je na nás, jestli se rozhodneme pro parapet dřevěný nebo dlažbový či prefabrikovaný polotovar. Záleží na tom, zda půjde o parapet vnitřní nebo vnější. Vnější musí být směrem od okna mírně sespádován, aby voda při dešti nezatékala pod okno, ale pryč od něj.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Barevnost okna dotažená k dokonalosti 3  fotek

Barevnost okna dotažená k dokonalosti

Již delší dobu se mění pohled na celkové ztvárnění okna a barva hraje v současné architektuře významnou roli. Dvoubarevné kombinace okenních profil ...


Renovace nebo nákup nových oken 10  fotek

Renovace nebo nákup nových oken

Rozhodli jste se zrenovovat okna? Začněte výběrem zasklení. Pokud jste na pochybách, doporučujeme se obrátit třeba na odborníky z webu NejŘemeslníc ...


Opravu kování provádějte hned jak se vyskytne sebemenší problém 6  fotek

Opravu kování provádějte hned jak se vyskytne sebemenší problém

Nějaké to okno v bytě či domě použijeme určitě každý den. Podléhají proto opotřebení jako každý mechanismus, zvlášť, když se používají tak často. V ...


Výrobu oken na míru svěříme odborníkům 8  fotek

Výrobu oken na míru svěříme odborníkům

Okna nám mají zaručit především propustnost světla, úsporu tepla, snížení hluku a snadnou údržbu. Před samotným rozhodnutím o výběru oken na míru j ...


Plastová nebo dřevěná okna? 6  fotek

Plastová nebo dřevěná okna?

Každý typ oken má svoje nesporné výhody, ale i nevýhody. Pro plastová okna mluví především snadná údržba, dostupnost a nízká pořizovací cena. Dřevě ...


Trendy v oknech a dveřích 4  fotek

Trendy v oknech a dveřích

Nové prémiové showroomy společnosti OKNA.EU umožňují zájemcům z řad architektů i běžných koncových zákazníků, aby si v nich udělali reálnou předsta ...


Společnost OKNA.EU pořádá Den otevřených dveří a oken 2  fotek

Společnost OKNA.EU pořádá Den otevřených dveří a oken

Společnost OKNA.EU zve návštěvníky do svého nově otevřeného showroomu Praha – Pankrác na Den otevřených dveří a oken, který se koná v sobotu 19. zá ...


Na co si dát pozor při předání hotových plastových oken 5  fotek

Na co si dát pozor při předání hotových plastových oken

Investice do rekonstrukce rodinného či bytového domu je sama o sobě velice finančně náročná, nehledě na náš čas a vloženou energii. Významnou polož ...


Proti ostrému slunci můžete čelit se screenovými roletami Minirol 4  fotek

Proti ostrému slunci můžete čelit se screenovými roletami Minirol

Domov plný světla je velmi příjemný. Ale co když k vám domů nahlédnou až příliš ostré sluneční paprsky? To už tak příjemné být nemusí. Dnes už ale ...


Praktické rady pro výběr zasklení 5  fotek

Praktické rady pro výběr zasklení

Chystáte se stavět nebo budete měnit okna? Pamatujte, že zasklení, které tvoří většinu plochy okna, má na jeho vlastnosti zásadní vliv. Správná vol ...


Okna napoví o charakteru domu 5  fotek

Okna napoví o charakteru domu

Stavíte nový dům nebo stojíte před rekonstrukcí starého? Tak vás jistě nemine rozhodnutí týkající se výběru oken. Podobně jako v jiných odvětvích i ...


Při rosení oken nemusí jít o vadu 6  fotek

Při rosení oken nemusí jít o vadu

Rosení oken je sice zcela běžný jev, přesto ho ale uživatelé berou jako problém, který se snaží odstranit. Než vám poradíme několik užitečných tipů ...


Výměna oken - jak se na ni připravit 5  fotek

Výměna oken - jak se na ni připravit

Na výměnu oken si většina lidí pozve odborníky. Zadat tuto práci odborné firmě je rozumné z mnoha důvodů – i kdybyste byli sebešikovnější, manipulace ...


Designo - nová generace střešních oken 9  fotek

Designo - nová generace střešních oken

Společnost Roto stavební elementy s.r.o., výrobce plastových i dřevěných střešních oken a solárních systémů, se na českém trhu pohybuje již sedmým rok ...


Roto stavební elementy s.r.o. vás zvou na veletrh IBF 3  fotek

Roto stavební elementy s.r.o. vás zvou na veletrh IBF

Dovolujeme si vás tímto pozvat na mezinárodní stavební veletrh IBF, který se bude konat 12. - 16. dubna 2011 v Brně. Náš stánek č.068 najdete v pavilo ...


Rolety, žaluzie a markýzy do každého domu 4  fotek

Rolety, žaluzie a markýzy do každého domu

Hledáte účinné řešení, jak ochránit svůj domov před neúprosnými slunečními paprsky? Pořiďte si na okna osvědčené prvky stínící techniky. Víme, kde si ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Rekontrukce bytu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav
0
Izolace starého domu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Rekonstrukce podlahy Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Paulina
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×