Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/stavba/rekonstrukce/rozdeleni-interieru-prickou-ze-sadrokartonu): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Rozdělení interiéru příčkou ze sádrokartonu - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Rozdělení interiéru příčkou ze sádrokartonu

Rozdělení interiéru příčkou ze sádrokartonu
V případě, že jste se rozhodli dělit místnosti vašeho bytu a není z jakéhokoliv důvodu možné příčku vyzdít z cihel či pórobetonu, naskýtá se vám možnost montáže příček na ocelových profilech s jednovrstvým pláštěm ze sádrokartonu.
reklama

K této práci budete potřebovat nejen zručnost, ale oceníte i kvalitní nářadí, které vám v OBI nabízíme v širokém zastoupení. Takto vystavěné příčky nemohou v žádném případě nahradit nosné zdivo a neměly by být přetěžovány zavěšenými předměty. Není však problémem zbudovat otvor pro dveře. Koupelnové příčky a příčky v jiných prostorách, kde hrozí zvýšená vlhkost, stavte pouze ze sádrokartonu, který je do těchto podmínek určen. Vystavěné stěny dekorujte nátěrovou hmotou ve vámi vybraném odstínu. Lepit na něj můžete i tapety. Dbejte však vždy na to, aby lepidlo na tapety či nátěrová hmota byly určeny na sádrokartonové povrchy.

Váš nákupní seznam

UW kovové profily
CW kovové profily
vyztužovací U profil (v případě zabudování dveří)
upevňovací třmínky (v případě zabudování dveří)
zárubeň (v případě zabudování dveří)
těsnicí páska
šrouby do sádrokartonu
zatloukací hmoždinky
sádrokartonové desky
tmel
minerální vlna
malířská barva či tapety

Vaše potřeby
vrtačka a vrtáky
nástavec na vyřezávání zásuvek
akušroubovák
šroubovák
kladivo
přímočará pila
hoblík
nůž
nůžky na plech nebo oblouková pilka na železo
vodováha
olovnice
skládací metr
pravítko
vědro
špachtle

U všech materiálů dbejte pokynů výrobce a návodů ke zpracování.

Postup

 1. K výstavbě základní konstrukce použijeme UW profily a CW profily.

 2. Abychom zabránili šíření hluku a případným tepelným mostům, nalepíme po celé délce UW profilu těsnicí pásku (těsnicí páska musí směřovat ke stropu či k podlaze).

 3. Na podlaze a stropu si pravítkem vyznačíme hranu příčky. UW profil přiložíme k rysce na podlaze a připevníme jej k podlaze univerzálními zatloukacími hmoždinkami (místa pro otvory jsou již v profilu vyražena).

 4. Svislé profily (CW) nastříháme na délku světlé výšky místnosti. CW profil osazovaný na zeď (univerzálními hmoždinkami v odstupu 50 cm do otvorů 0 6 mm), polepíme po celé délce těsnicí pásku.

 5. Následující CW profily zasadíme dole a poté nahoře do UW profilů a upevníme je svisle ke stěně v rozestupech 62,5 cm (u desek o šířce 125 cm) otevřenou stranou profilů ve směru montáže.

 6. Sádrokartonóvé desky mohou být montovány vodorovně i svisle.

 7. Pro zabudování dveří musíme z U profilu vyrobit přesný otvor, na který připevníme zárubně. U profil připevníme k CW profilům spojovacími třmínky.

 8. K zabudování dveří musíme použít speciální zárubeň. Dbáme co nejpřesněji návodu k montáži.

 9. Řezání sádrokartonových desek (min. tloušťka 12,5 mm): viz TIP!

 10. Hoblíkem srazíme hrany každé desky („V“ hrana). Postupným sesazováním pak vznikají spáry, které později vyplníme tmelem.

 11. Desku přisadíme ke stropu a přišroubujeme ke konstrukci. Šroubujeme od středu na CW profily s odstupem cca 25 cm. Od podlahy necháme 1 cm odstup. Desky přikládáme na doraz.

 12. Do jednostranně opláštěné příčky instalujeme potřebné rozvody tak, že v CW profilech vytvoříme otvory (předražené otvory typu H). Na úchytky usadíme minerální vlnu: viz TIP!

 13. Výřezy na zásuvky a vypínače vyřízneme děrovačem zásuvek; výřez na zásuvku můžeme příp. provést ještě před montáží desky. V dutých stěnách upevníme zásuvky roztahovacími svorkami.

 14. Dále postupujeme: viz bod 12 ze stejného místa, ale s deskou o poloviční šířky (62,5 cm). Desky z obou stran se musí „křížit“. Na jednom profilu CW nesmí být sesazení desek z obou stran!

 15. Všechny spáry, místa napojení a šrouby zatmelíme pomocí špachtle. Po vytvrdnutí zatmelené plochy přebrousíme do hladka.

 16. Vyschlé povrchy stěn můžeme na závěr vymalovat, potapetovat či obložit obklady.

Pepův tip

V případě zvýšení požadavků na protipožární odolnost je nutné nahradit těsnicí pásku těsnicím tmelem Trendwandkitt, který se nanáší na ocelové profily (UW, resp. CW) ve vzdálenosti cca 1 cm od okraje profilů.

U příček vyšších, než je délka dodané sádrokartonové desky, je nutné desky nastavovat tak, že další deska se přiřízne na požadovanou délku, přičemž se musí nově vzniklá hrana upravit – nožem nebo speciálním hoblíkem se seřízne pod úhlem cca 22,5 do cca 2/3 tloušťky desky – tak vznikne na srazu desek „V“ hrana, kterou se doporučuje podložit a přišroubovat profilem CW (délka cca 50 cm). Spoje nastavovaných desek se nikdy nesmějí křížit (tj. nesmí vzniknout spojení typu „+“ ale jen „T“)!

Dělení sádrokartonové desky: V místě předpokládaného řezu se deska podle pravítka nařízne nožem (2–3× do hloubky cca 1–2 mm), potom se úderem na desku z druhé strany (v rovině řezu) deska nalomí a po „sklopení“ desky se nožem prořízne karton na druhé straně desky.

Jak zabráníme případnému sklouzávání minerální vaty: Na vnitřní straně již přišroubovaných sádrokartonových desek přilepíme samolepicí úchytky, které případnému posunutí minerální vlny zabrání. Na úchytky poté usadíme minerální vlnu a postupujeme v další práci viz bod 13.

Tento článek je připravený ve spolupráci s hobbymarketem OBI.

Autor: OBI (text, foto)

Související články

Sádrokarton do vlhkých prostor 5  fotek

Sádrokarton do vlhkých prostor

Při rekonstrukci nebo stavbě domu či bytu je nutné si hned na začátku uvědomit, že všechny stavební materiály nejsou stejné, a stejně tak všechny s ...


Říjnová soutěž o dárkové karty OBI 4  fotek

Říjnová soutěž o dárkové karty OBI

Pestře zbarvené listí, kam oko dohlédne – příroda se ukazuje v říjnu ještě jednou ze své nejkrásnější stránky. I když stromy, keře a rostliny přest ...


Výherci listopadové soutěže o dárkové karty OBI 4  fotek

Výherci listopadové soutěže o dárkové karty OBI

I když některé listopadové dny přinášejí spíše smutný pohled do zahrady, čas na zimní spánek zatím nenastal. Příroda je sice na konci vegetačního o ...


Natíráme fasádu 20  fotek

Natíráme fasádu

Máte pocit, že fasáda vašeho domu potřebuje renovaci? Důvodů plánované renovace může být mnoho: například rychlý postup výstavby nebo nevhodné klimati ...


Jak připravit dřevo na zimu 13  fotek

Jak připravit dřevo na zimu

Zima se pokradmu blíží. Nejprve se ohlašuje jinovatkou a mrazíky a poté nás jednoho dne zahalí do bílého pláště sněhu. Jak už to tak v životě bývá ...


Montáž příčky Rigips 21  fotek

Montáž příčky Rigips

Milí kutilové, jestli se právě teď chystáte na rekonstrukci bytu nebo na proměnu půdních prostor na útulné hnízdečko, určitě vás bude zajímat, jak si ...


Okna a dveře s novým kabátem 21  fotek

Okna a dveře s novým kabátem

Působením povětrnostních vlivů – deště, mrazu, větru, slunečního žáru – časem poškodí i ten nejkvalitnější nátěr, čímž je celkově znehodnocen estetick ...


Montáž sádrokartonové příčky

Jak správně, rychle a efektivně rozdělit obytný prostor s minimálním úbytkem užitné plochy? Jak dosáhnout vynikajících akustických hodnot a zároveň je ...

Montáž sádrokartonové předstěny

Víte, jak správně, rychle a efektivně upravit nevzhledné povrchy stěn? Jak správně zlepšit jejich tepelně-izolační a akustické vlastnosti? A jak zárov ...

reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Rekontrukce bytu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav
0
Izolace starého domu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Rekonstrukce podlahy Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Paulina
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×