Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/stavba/rekonstrukce/rekonstrukce-koupelny-v-panelaku-2-dil): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Rekonstrukce koupelny v paneláku - 2. díl - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Rekonstrukce koupelny v paneláku – 2. díl

Rekonstrukce koupelny v paneláku – 2. díl
Žádná koupelna se neobejde bez umyvadla a také bez alespoň minimálních úložných prostor. Při rekonstrukci koupelny je vhodné popřemýšlet, zda zvolíme samostatné umyvadlo, koupenou umyvadlovou skřínku nebo skřínku vyrobenou přímo na míru naší koupelně.
reklama

Postup

 1. Stejně jako u vany je i pod umyvadlem falešný soklík pro vedení vodo- a elektroinstalace. Vyzděný střední sloupek z ytongových tvárnic vymezí prostor pro pračku a vestavěnou skříňku. Zároveň také zabrání průhybu desky, do které bude zapuštěno umyvadlo.

 2. Přívod vody probíhající v rohu od stropu k podlaze je také dobré ukrýt. K tomu nám poslouží zelený koupelnový sádrokarton připevněný na konstrukci zbudovanou z tenkých ocelových profilů. Vytvoříme tak dutý sloupek, který přívodní trubku schová.

 3. Jako základ desky pro obložení a zapuštění umyvadla byla použita pracovní kuchyňská deska hluboká 60 cm. Její úprava proti vodě a dostatečná tloušťka materiálu je přesně ten správný podklad, který vydrží. Deska je zapuštěna do drážek na zdi. Podepřena je vyzděným soklíkem.

 4. Dlažbu můžeme lepit přímo na suchou a odmaštěnou desku. Nejlépe se osvědčilo použít k lepení dlažby na tento materiál speciální lepicí tmel. Tmel se nanáší jemnou zubatou stěrkou pod celou plochu dlaždic.

 5. Při zapouštění umyvadla do desky, stejně jako při jejím zapasování na místo, se neobejdeme bez přímočaré pilky s ostrým pilovým plátkem. Pod umyvadlem je umístěn vodoměr, ke kterému musí být vždy snadný přístup.

 6. Přední hrana desky, stejně jako vyzděná noha, jsou na hranách dokončeny zakulacenými venkovními rohovými lištami. Ty vytvoří oblou přední hranu. Práci na těchto detailech je třeba provést přesně a neuspěchat ji.

 7. Zapustit a obložit oválné umyvadlo je náročné. S kvalitní řezačkou na dlažbu to však zručný obkladač zvládne. Po pevném přilepení všech dlaždic je možné je vyspárovat. Nakonec spoj umyvadla s deskou začistíme bílým sanitárním silikonovým tmelem.

 8. Vyzděný a precizně obložený pultík se zapuštěným umývadlem vytváří prostor pro vytvoření spodní skříňky. Před samotným rozvržením koupelny a prostoru pod umyvadlem je dobré znát rozměry prodávaných dvířek, která budou použita, a vyzdít prostor již přímo na požadovanou šíři.

 9. Vestavěná skříňka nemá vlastní boky. Spodní police je vlastně jakýsi sokl, který se celý zasune pod umyvadlo. Vyroben je, stejně jako zásuvka na kolečkách, z bílého lamina. V prodejně nařezaný materiál, dva soklové proužky a desku, spojíme dřevěnými kolíčky nebo vruty.

 10. Aby bylo k čemu připevnit dvířka s panty, vyrobíme si z proužku lamina boční lišty. Do nich pak panty snadno přišroubujeme. Přímočarou pilkou vyřízneme do lišty vybrání, které zajistí sokl se spodní policí proti pohybu. Dvířka jsou proti soklu asi o 7 cm předsazena.

 11. Přesně si rozměříme a ostrým vrtákem předvrtáme otvory pro tři vruty. Zapouštěcí ruční hvězdičkou vyrobíme vybrání pro hlavy šroubů. Těmi budou boční lišty pro dvířka připevněny na stěnu. Skrz předvrtané otvory si označíme kde bude zapotřebí vyvrtat a zapustit do zdi hmoždinky.

 12. Podle úhelníku si označíme na rámu dvířek místa, kam zapustíme panty. To se může lišit podle typu a výšky dvířek. V našem případě je to 10 cm od krajů rámu. Na vrtání se používá speciální vrták na panty průměru 35 mm.

 13. Do vyvrtaného otvoru vložíme pant. Tím také zkontrolujeme správnou hloubku vrtání. Je-li vše v pořádku, přichytíme misku pantu dvěma vruty s křížovou zápustnou hlavou 4×16 mm. Při šroubování kontrolujeme, zda je pant připevněn kolmo k hraně dvířek.

 14. Na lištu připevněnou do stěny nyní snadno přišroubujeme protikusy pantu a tím dvířka zavěsíme. Měla by být asi 4 mm pod horní hranou desky, do které je zapuštěno umyvadlo. Jako šablonku můžeme pro přesnost použít proužek sololaku, který má vhodnou tloušťku.

 15. Na zavěšená dvířka připevníme úchyty. Měly by ladit s ostatními doplňky, k chromovým doplňkům se nejlépe hodil jednoduchý malý úchyt s kuličkou ve stejné barvě. Rozměříme střed dvířek, malým vrtáčkem vyvrtáme a připevníme úchyt.

 16. Pro lepší využití prostoru pod umyvadlem poslouží ještě jedna vložená polička. Ta je umístěna tak, aby sifon umyvadla a odpad z pračky měly dostatek prostoru. Její výška je taková, aby nezakrývala vodoměr a bylo jej vždy možné snadno zkontrolovat.

 17. Velký prostor pod umyvadlem je v malé koupelně k nezaplacení. Na dvě poličky se pohodlně vejdou ručníky a koupelnové drobnosti pro celou rodinu. Vyšší místo pod sifonem umyvadla pohodlně pojme kyblík a čisticí prostředky. Lamelová dvířka umožní skříňce větrat.

Pepův tipDvě vložené samonosné police jsou o něco méně hluboké než předsazená dvířka. Samotná dvířka jsou pak záměrně o cca 8–10 cm kratší. Umožňuje to pohodlné přistoupení ke skříňce. Pod dvířky je tak dostatek místa na špičky nohou.
Autor: PePa (text a foto)

Související články

Rekonstrukce koupelny v paneláku – 3. díl 25  fotek

Rekonstrukce koupelny v paneláku – 3. díl

Ke každé koupelně patří zrcadlo, příjemné osvětlení a detaily, které koupelnu zútulní. Nika na místě původních dveří z chodbičky je nejen praktická, a ...


Diskrétní bodyguardi 7  fotek

Diskrétní bodyguardi

Není pochyb o tom, že v případě zranění, nemoci nebo těžkého úrazu je pohyb po běžně zařízeném bytě nesnadný. Jak si jej ulehčit a zpříjemnit, jsme vá ...


Kuchyň i koupelna v novém 8  fotek

Kuchyň i koupelna v novém

Rozlité kafe na jedné stěně, u sporáku samé mastné fleky, u stropu se barva vlhkostí odlupuje. Je čas opět vymalovat kuchyň! Jenže jak na to? Když min ...


Kouzelné prkénko 4  fotek

Kouzelné prkénko

Že jste o něm neslyšeli? Kouzelný zvoneček z Arabely, pohádkový hrnečku vař a nebo sedmimílové boty nejsou ničím, co by nás mohlo překvapit. Ale kouze ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Rekontrukce bytu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav
0
Izolace starého domu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Rekonstrukce podlahy Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Paulina
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×