Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/stavba/rekonstrukce/rekonstrukce-koupelny-v-panelaku-1-dil): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Rekonstrukce koupelny v paneláku - 1. díl - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Rekonstrukce koupelny v paneláku – 1. díl

Rekonstrukce koupelny v paneláku – 1. díl
Mnohé koupelny ve starších panelácích už dosloužily a majitele bytů čeká rekonstrukce. V následujícím seriálu vám ukážeme konkrétní postup jedné takové proměny. Jako materiál se osvědčují pórobetonové tvárnice, které na trh dodává náš partner, firma Xella.
reklama

Každá rekonstrukce začíná nejprve bouráním a odstraněním starého, naplánováním nového a pak výběrem nejen zařízení, ale i prováděcí firmy. Jak na to a na co si dát pozor, o tom jsme již psali v seriálu věnovaném rekonstrukcím. Teď se tedy podívejte, jak to vypadalo v jednom panelákovém bytě.

Postup

 1. Stav před
  Bourání panelového jádra není zrovna nejpříjemnější prací, ale není nijak složité.
  Za nevzhledným plechovým zakrytováním s dvířky je schovaná stoupačková šachta. Tu je třeba odkrýt a plechy odstranit.

 2. Panelová jádra jsou nejčastěji sestavena jako korpus ze sendvičových segmentů. Ty jsou z tvrzeného umakartu vyplněného polystyrenovou izolací. Jednoduché tenké kovové zárubně při rozebírání stěn snadno vypáčíme a pohyby do stran rozlomíme.

 3. Část kovové konstrukce, na které byla kotvena vana, tvoří jeden celek s „jaklovým“ rámem dna jádra. Svařený kovový rám bez námahy odstraníme úhlovou bruskou. Při práci s ní je zapotřebí dodržet všechny bezpečnostní předpisy a zvláště oči si chránit pracovními brýlemi.

 4. Prostor pro stavbu nové a větší koupelny je připraven. Zůstala pouze stoupačková šachta uprostřed kostry z kovových L profilů a bojler. Ten je třeba přemístit mimo koupelnu do nově vzniklého zákoutí v chodbě. Při demontování šachty si počínáme opatrně, abychom stoupačkové vedení a rozvody nepoškodili.

 5. Stěny a vana
  Jádro je postaveno z ytongových tvárnic, které se nespojují maltou, ale speciálním lepidlem nanášeným zubatou stěrkou. Výhodou těchto tvárnic je nízká hmotnost, velká rozměrová škála a možnost jednoduché úpravy speciální ruční pilou.

 6. Ytongové tvárnice je možné koupit v různých tloušťkách. Na vyzdění panelového jádra se však nejčastěji používají 7,5–10 cm. Nejprve je třeba na zemi vyznačit půdorys budoucího jádra. Nutné je také nechat dostatečný prostor pro nové dveřní zárubně.

 7. V nově vybudované koupelně bude rohová vana. Aby nebylo nutné rozvody vody a elektriky pracně frézovat do panelu, můžeme si chytře vypomoci. Vytvořením falešného dutého soklu okolo vany a umyvadla snadno schováme instalaci vody a elektra.

 8. Sokl pro instalace je nahrubo vytvořen tenkými tvárnicemi. Jeho vršek a instalační kanál, který jsme si jím vytvořili, je zakryt voduodpudivým zeleným sádrokartonem.

 9. Ozdobné listely (profilové proužky), jimiž můžeme obklad decentně dozdobit, rozčlenit nebo zakončit větší jednotvárnou plochu, dodají koupelně zajímavější vzhled. Jejich šířky barvy i tvary profilů se dají vzájemně kombinovat.

 10. Kombinací šířek a barevných odstínů lze vytvořit velmi pěkný ozdobný lem, který bude zdobit římsičku okolo vany. Ta jednak ukrývá vodoinstalaci a zároveň slouží jako odkládací polička, takže je z vany vše na dosah ruky.

 11. Rohová vířivá vana umožní účelnější uspořádání samotné koupelny. Lépe se využije rohový prostor a uvolní se tak místo uprostřed koupelny. Tvarových provedení van je na trhu mnoho a každý si tedy vybere podle svého.

 12. Velká vana plná vody a zavěšený elektromotor vyžadují robustní nosnou kovovou konstrukci. Vana je umístěna v rámové konstrukci z kovových lakovaných jaklových profilů, v níž je závit pro snadné a přesné seřízení stavěcích noh vany. Těmi při instalování vanu snadno srovnáme do roviny. Pracujeme s vodováhou, kterou náklon vany kontrolujeme.

 13. Na rámu vany je přichycen elektromotor a výkonné čerpadlo vhánějící vodu do masážních trysek. Zapojení elektroinstalace a odzkoušení vany však náleží technikovi firmy, která vanu prodává. Jen tak je zaručen bezvadný chod a případný záruční servis.

 14. Vana je rovněž obezděna ytongovými tvárnicemi. Díky možnosti snadné upravy tvárnic na míru lze nepravidelný tvar vany dobře obezdít. Nesmíme zapomenout nechat prostor pro možný budoucí přístup pod vanu k odpadům a elektroinstalaci.

 15. Přístup pod vanu může být uzavřen kovovými nebo plastovými dvířky, dlaždicí připevněnou na magnety či (jako zde) vlepenou dlaždicí vyspárovanou silikonovým tmelem. V případě potřeby dlaždici vyřízneme ostrým řezákem.

 16. Zásuvka k vaně
  Půdorys koupelny nedovolil vyplnit vanou prostor od stěny ke stěně. Zbývajících 30 cm překlenula odkládací plocha v úrovni okraje vany. Bylo by škoda nevyužít prostor pod plochou, a tak vznikl nápad vyplnit jej malým šuplíkem na kolečkách.

 17. Zásuvka je vyrobena z bílého lamina. Podle rozměrů prostoru vedle vany si připravíme jednotlivé boky i dno. Před sestavením opatříme viditelné hrany bílou nažehlovací páskou. K tomu nám poslouží obyčejná žehlička. Ostrým dlátem pak přesahující pásku odřízneme, vše začistíme smirkovým papírem nebo brusnou houbičkou.

 18. Na čílko zásuvky, které by mělo zakrývat celý volný prostor, můžeme zvolit buď lamino nebo – pokud se vejdou na šířku – žaluziová dvířka, která na potřebnou výšku zkrátéme pilkou nebo je necháme upravit rovnou v prodejně. Čílko připevníme kratšími vruty z vnitřní strany zásuvky.

 19. Dno zásuvky zespodu připevníme vruty do dřevotřísky k jejímu korpusu. Je ze stejně silného materiálu jako boky a kolečka připevněná malými vruty v něm budou pevně držet. Malá široká kolečka budou po dlažbě snadno pojíždět.

 20. Výška čela zásuvky z lamelových dvířek je taková, aby ze všech jejich stran byla drobná vůle asi 3–4 mm. Zásuvka tak snadno zajede pod prodlouženou odkládací plochu aniž by dvířka přečnívala.

 21. Vytvořením zásuvky vznikl velmi užitečný úložný prostor. Pohodlně se sem vejdou nejen sanitární saponáty a čistidla, ale i velké balení pracího prášku nebo aviváže.

Pepův tip
 • Žaluziová dvířka jsou lepší kvůli odvětrávání prostoru pod vanou.
 • Dno zásuvky neděláme ze sololitu, ale z lamina proto, aby zásuvka byla dostatečně nosná pro zásoby pracích a úklidových prostředků.
 • Pokud máme doma „lachtany“, kteří jsou schopni zmáčet i ty nejnepřístupnější kouty, nažehlíme pásky raději na všechny hrany zásuvky, aby nenabobtnala.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Předejděte pozdějším překvapením a podílejte se na stavbě svého domu 4  fotek

Předejděte pozdějším překvapením a podílejte se na stavbě svého domu

„Nemám čas na to, abych skloubil stavbu, soukromý život a zaměstnání. S moderními stavebními materiály je náročné pracovat a těžko se v nich vyznat ...


Legislativa při povolení rekonstrukce bytu 5  fotek

Legislativa při povolení rekonstrukce bytu

I když by se mohlo zdát, že do toho, co děláme za zavřenými dveřmi, nikomu nic není - opak je pravdou. A nemít patřičné povolení na rozsáhlou rekon ...


Stavební systém Ytong - promyšlená stavebnice pro dospělé 4  fotek

Stavební systém Ytong - promyšlená stavebnice pro dospělé

Mnoho současných stavebníků rodinných domů se rozhodlo pro bílý pórobeton, který tvoří základ tvárnic Ytong. Rozhodujícím faktorem je zejména mimoř ...


Úložné prostory v koupelně 13  fotek

Úložné prostory v koupelně

Koupelna je specifický prostor. Dříve na ni nebyl kladen takový důraz, takže starší domy a panelové zvlášť disponují malinkým prostorem, kam se sna ...


Rekonstrukce bytového jádra – jak na to a jaký si připravit rozpočet? 3  fotek

Rekonstrukce bytového jádra – jak na to a jaký si připravit rozpočet?

Statistiky říkají, že za celý život strávíme v koupelně přibližně jeden a půl rok, což je zhruba 550 dní. Pustit se do rekonstrukce bytového jádra ...


Rekonstrukce koupelen 4. díl - Tipy pro zařizování 30  fotek

Rekonstrukce koupelen 4. díl - Tipy pro zařizování

Rozhodli jste se rekonstruovat koupelnu a nemůžete si vybrat ze škály sanity, koupelnových skříněk nebo obkladů? Nebo nevíte jak si poradit s daným pr ...


Restaurace, byt i hřiště z bývalé továrny 25  fotek

Restaurace, byt i hřiště z bývalé továrny

O loftovém bydlení jsme již v našem magazínu psali, dnes si prohlédneme dva byty z továrny ve švýcarském Bleiche. Když jsme před pár lety loftové b ...


Rekonstrukce koupelny v paneláku – 3. díl 25  fotek

Rekonstrukce koupelny v paneláku – 3. díl

Ke každé koupelně patří zrcadlo, příjemné osvětlení a detaily, které koupelnu zútulní. Nika na místě původních dveří z chodbičky je nejen praktická, a ...


Startuje druhý ročník soutěže REKONSTRUKCE ROKU. Za povedenou rekonstrukci můžete vyhrát až 100 000 Kč! 2  fotek

Startuje druhý ročník soutěže REKONSTRUKCE ROKU. Za povedenou rekonstrukci můžete vyhrát až 100 000 Kč!

Po úspěšné loňské premiéře se opět rozjíždí celonárodní soutěž „Rekonstrukce roku“, jejíž druhý ročník právě odstartoval. Stejně jako v prvním ročn ...


Změňte dispozice a bydlete pohodlněji 5  fotek

Změňte dispozice a bydlete pohodlněji

Úprava bytu při rekonstrukci není nic neobvyklého. Přeci jen dispozice některých bytů nejsou vyhovující už od doby, co byly postaveny, preference m ...


Kuchyň i koupelna v novém 8  fotek

Kuchyň i koupelna v novém

Rozlité kafe na jedné stěně, u sporáku samé mastné fleky, u stropu se barva vlhkostí odlupuje. Je čas opět vymalovat kuchyň! Jenže jak na to? Když min ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Rekontrukce bytu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav
0
Izolace starého domu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Rekonstrukce podlahy Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Paulina
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×