Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/stavba/rekonstrukce/rekonstrukce-koupelen-1-dil-nez-zacneme-bourame-stavime): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Rekonstrukce koupelny 1. díl - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Rekonstrukce koupelen 1. díl - Než začneme, bouráme, stavíme

Rekonstrukce koupelen 1. díl - Než začneme, bouráme, stavíme
Koupelna nám ráno přeje dobrý den a večer hezké sny. Je to místo, kde den začínáme i končíme. Zkuste si představit, jak by asi váš pracovní den vypadal, kdybyste se z pyžama poslepu převlékli do oblečení a do práce odkráčeli bez projití koupelnou. To není moc lákavá představa, že?
reklama

Dosluhuje vám koupelna v paneláku nebo domku a rozhodli jste se nechat ji zrekonstruovat? V našem seriálu vás s rekonstrukcí postupně seznámíme a ukážeme i některé konkrétní postupy. Čtěte pozorně, můžete si ušetřit peníze i nervy.

Přestavba koupelny by měla být prováděna odborníky. Stavbu zdí, instalaci ani elektrické rozvody bychom neměli provádět laicky, ať už kvůli bezpečnosti nebo správnému provedení prací. Pokud se rozhodneme zbourat některou stávající zeď, určitě si musíme opatřit plán bytu, stavební povolení a pokud by se jednalo o část nosné zdi, potřebujeme i posouzení statika. Jinak by se mohlo stát, že se nám do krásné nové koupelny propadnou sousedi z horního patra. V případě chybně provedených instalací a elektrických rozvodů se může přihodit to, že pokud dojde k nějaké nepříjemné události (a nemusíme hned myslet na úrazy), např. prasknou trubky v podlaze a voda vyteče až k sousedům nebo dojde ke zkratu a spálí se motor v pračce, pojišťovna odmítne vyplatit náhradu za poškozené předměty.

I když bychom si při přestavbě koupelny měli svépomocí provádět maximálně tak obklady a dlažbu, můžeme ušetřit i tím, že budeme zorientovaní na trhu. Pokud budeme vědět, jaké možnosti máme ve výběru sanity i zařizovacích předmětů a nenaletíme nějakým „taky odborníkům“, kteří sice umí hezky mluvit, ale kvalita práce pokulhává.

Promyšleným výběrem zařizovacích předmětů můžeme ušetřit nemalé peníze, další sumu (i 10–20 tisíc Kč – dle velikosti koupelny a složitosti obkladu) můžeme ušetřit, jestliže si koupelnu sami obložíme.

Než začneme

Než začneme, je nutno se zorientovat v množství firem, které rekonstrukce provádějí. Je proto dobré nejprve se trochu porozhlédnout na trhu. Projdeme-li si některé specializované baumarkety nebo koupelnová studia, velmi nám to usnadní výběr zařizovacích předmětů a návrh celé nové koupelny. Objevíme velkou šíři sortimentu dlažby, sanitárního vybavení a stavebních materiálu určených k rekonstrukci koupelny a zjistíme, že jsou na trhu materiály a doplňky, o kterých jsme dosud nemuseli mít ani tušení. Pomůže nám to také v lepší orientaci v cenách.
Vybírat můžeme z veliké škály barev a velikostí dlaždic. Pro pestrost je můžeme doplnit listelami různých šířek, barev a struktur. Naší fantazii se opravdu meze nekladou.
Také van a sprchových koutů je veliký výběr, a to jak ve velikostech a tvarech, tak (u laminátových van) už i v barvách. Na trhu jsou umyvadla i vany s povrchovou úpravou, která odolá usazování nánosů z příliš tvrdé vody. Nakonec i výběr masážních van a sprchových kabin s masážními systémy je tak velký, že bychom si určitě měli nechat poradit od odborníka.

Plán

Při projektování se můžeme obrátit na koupelnové studio, které nám pomůže koupelnu navrhnout a na počítači ji i realisticky zobrazí. Podobnou službu, alespoň co se půdorysu týká, nám udělá i obyčejný čtverečkovaný papír, na který s trochou trpělivosti přeneseme půdorys koupelny v příslušném měřítku. Do něj si zaneseme nejen vanu, sprchový kout, pračku, wc nebo bidet, ale i ostatní zařizovací předměty, jako jsou umyvadlová nebo koupelnová skříňka, koš na prádlo nebo topné těleso na sušení ručníků a temperování koupelny. Takovéto plánování není zbytečné. Může nám pomoci odstranit mnoho chyb a rozmyslet si, jaká bude barevnost. Naši budoucí koupelnu si tak mnohem lépe představíme. Nemůže se nám pak stát, že vana, která se nám líbí, se nám do koupelny nevejde, nebo že při mytí rukou budeme balancovat na pračce.

Jak vybrat správnou firmu

Firem, které nabízejí rekonstrukce na klíč, je mnoho. Jak ale vybrat tu opravdu kvalitní?
Nejlepší je přímé doporučení spokojeného známého nebo souseda, u kterého už kvalitní, včasná a cenově dostupná rekonstrukce proběhla. Nedodržení termínu a ceny jsou největší slabiny nekvalitních firem. Než se rozhodneme pro neznámou firmu, chtějme vidět fotodokumentaci její práce nebo referenční byt či zrealizovanou rekonstrukci.

Smlouva

O smluvené práci je zapotřebí vyhotovit smlouvu. V ní by mělo být uvedeno sídlo firmy, IČO, DIČ, potvrzení o povolení k provádění stavebních prací v požadovaném rozsahu. (Pozor! Pouze vyučení zedníkem nepostačuje.) Dále by smlouva měla obsahovat co nejdetailnější popis rozsahu prací, termín dokončení na klíč, způsob platby a možné penalizace za nedodržení kvality nebo termínu.
Je třeba také specifikovat vybrané druhy sanity, které budou při rekonstrukci použity. Část materiálu, například dlažbu nebo sanitu, si zákazník může po dohodě sehnat sám a jejich cena je pak ze zakázky vyjmuta. Opomenout nesmíme také záruku na celou prováděnou rekonstrukci jako stavbu.
Důležité je také stanovit, kdo obstará stavební povolení a projektovou dokumentaci – zda firma či zákazník. V některých případech lze rekonstrukci provádět beze změny dispozic. Pak budeme potřebovat pouze stavební ohlášení. Vždy záleží na místním stavebním úřadu. Vyřízení stavebního povolení trvá teoreticky měsíc, prakticky se může protáhnout i na dva. Je tedy nutné s touto časovou prodlevou počítat.

Ceny a platby

Rekonstrukce jádra v panelovém domě nebo stavba nové koupelny není zrovna levnou záležitostí. Ceny se pohybují od 70 tisíc výše. Budeme-li chtít dražší vybavení a dlažbu, nebo najdeme zalíbení ve vířivé vaně či masážním sprchovém panelu, může se cena rekonstrukce snadno vyšplhat na dvojnásobek.

Jak platit

S firmou si přesně stanovíme platební podmínky. Slušná firma sama nabídne způsob, který dává zákazníkovi prostor pro řešení případné nespokojenosti nebo reklamace. Zpravidla si firma bere zálohu ve výši 60–80 % a jak práce postupuje, je možné platit ještě jednu zálohu. Konečný doplatek ve výši okolo 20 % celkové částky bychom měli platit až po převzetí a při splnění zakázky k naší plné spokojenosti.

Destrukce u nás doma aneb co nás čeká a nemine

Rekonstrukce koupelny nebo stavba nové nezačíná navezením stavebního materiálu. Na novou stavbu je zapotřebí nejprve vytvořit místo. Stavba koupelny tedy začíná rozbouráním staré koupelny nebo panelového jádra a odvozem suti. I když jde o destrukci, nemůžeme ji provádět jako v gangsterkách tak, že vezmeme obrovské palice a jdeme na to.
Nejprve je nutné odpojit a zastavit elektriku, vodu, a prochází-li jádrem i plyn, tak i ten. Teprve pak se můžeme pustit do bezpečného rozebírání jádra. Odstraníme všechny demontovatelné kryty van a plechové opláštění stoupačkových šachet.
Klasické umakartové jádro je tvořeno tenkými lehčenými deskami kotvenými ke stropu a podlaze. Narušíme-li je v jejich středu, snadno je pilou přepůlíme. K jeho demontáži nám tedy postačí ruční pilka a větší kladivo.
Ve starších domcích, kde je koupelna zděná, musíme prostě nevyhovující stěny vybourat. Ovšem pozor na to, abychom si nezbořili stěnu nosnou.
K odvozu stavební suti a zbytků jádra nebo koupelny je zapotřebí objednat kontejner.
Jeho cena je stanovena podle objemu zhruba na 1200 Kč za 3,5 kubíku, 1800 Kč za 6 kubíků a 2500 Kč za velký kontejner o objemu 9 kubíků materiálu. Firma ho po dohodě přistaví v přesný čas na telefonické zavolání. Kontejnery objednané příliš dlouho dopředu stihnou zaplnit sousedé nepotřebným harampádím a starými ledničkami a gauči.

Slušnost

Dohlédněme na firmu, která rekonstrukci provádí. Buďme ohleduplní k sousedům, výtah zde není jenom pro nás. Používejme jej tedy co nejkratší dobu. Čas nakládky a vykládky co nejvíce zkraťme. Ve výtahu udržujme pořádek, to znamená mít s sebou lopatku a smetáček. Suť (mimo velké kusy) nejsnadněji odvezeme v pevných igelitových pytlích. Z nich také při transportu bude nejméně nečistoty.
Nezapomínejme na to, že výtah nepatří pouze nám a nepřetěžujme ho. Raději jedeme víckrát s malým množstvím.
Je slušné vyvěsit na dveře domu nebo výtahu např. takovéto oznámení: „Přestavba koupelnového jádra v bytě č. 24 proběhne od – do, za případné omezení v rámci rekonstrukce se omlouváme. Novákovi, 4 patro.“ Předejde se tím mnohým nedorozuměním.
Ani chodník u rodinného domku není jen váš, takže pokud je to možné, neměl by kontejner nebo vyvezený materiál překážet běžnému provozu a chůzi. V opačném případě je třeba sjednat na obecním úřadě povolenku a vyznačit (a zaplatit) zábor.

Začínáme stavět

Do přestaveb bytů už dávno pronikly moderní stavební materiály jako jsou lehčené plynosilikátové a porobetonové tvárnice a sádrokartonové systémy: Ytong , Hebel, Knauf a Rigips. Nejvíce se používají právě při přestavbě panelových jader a stavbě vnitřních zdí a příček. Tvárnice mají přesný rozměr, jsou lehké a velké, manipulace s nimi je snadná, práce je pohodlná, rychlá a čistá a poměrně rychle přibývá. Další jejich předností je možnost tvarově si je přizpůsobit a zakrátit pomocí speciální ruční pily s vidiovým ozubením. Jejich výhodou je také to, že jsou ke koupi téměř ve všech stavebninách. Prodávají se na palety nebo kusově na počet. V případě palet vám většinou prodejce materiál dopraví až na místo. Přímo do bytu pak lze tvárnice snadno dopravit na obyčejném rudlíku. Nejběžnější šířka používaných tvárnic je 7,5 a 10 cm. S tímto rozměrem je zapotřebí počítat při koupi kovových dveřních zárubní. Obložkové zárubně si zvenku poradí s libovolnou šířkou stěny.

Začínáme vytyčením půdorysu. Tvárnice musí být stejně jako cihly spojeny na vazbu. Jednotlivé tvárnice mezi sebou nedrží malta, ale speciální lepidlo, které rozmícháme ve vodě. Nanáší se zubatou stěrkou. Po celou dobu stavby je nutné neustále kontrolovat pomocí vodováhy kolmost. V jednom dni raději nezdíme stěnu až ke stropu. Je lepší počkat do druhého dne, aby se stěna sesedla a pevně spojila.
Sádrokartonové desky v kombinaci s velikým sortimentem tenkých ocelových konstrukčních profilů, kotev, spon a úchytů tvoří pracovně velmi pohodlný a moderní systém vhodný pro rekonstrukce koupelen.

Konstrukční profily ve tvaru U a C se kotví k podlaze, stěnám a stropu. V patřičné vzdálenosti od sebe se do nich vloží stojky a vytvoří se rastr. Samořeznými vruty se pak připevňují sádrokartonové desky. Spoje a hlavy vrutů se tmelí a překrývají sítovou páskou. Po uschnutí se tmel přebrousí a upraví jako klasické, již oštukované zdi.

Při rekonstrukci koupelny používáme zásadně zelený sádrokarton. Jen ten má speciální úpravu a odolnost proti vodě a vlhku a je vyráběn speciálně do vlhkého prostředí. Práce se sádrokartonem rychle přibývá. Sádrokarton je při rekonstrukcích s oblibou používán ke snížení stropů a zabudování osvětlení, zakrytí drobných nerovností nebo opláštění stoupacích šachet a trubek.

Příště: Instalace, elektřina, sanita

Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Rekonstrukce koupelen 2. díl – Instalace, elektřina, sanita 19  fotek

Rekonstrukce koupelen 2. díl – Instalace, elektřina, sanita

Při rekonstrukci koupelny musíme s rozvody elektřiny a odpadu počítat již během stavby zdí i obkládání sádrokartonem. Tyto fáze prací tedy nelze zcela ...


Rekonstrukce koupelen 3. díl – Obklady, doplňky 16  fotek

Rekonstrukce koupelen 3. díl – Obklady, doplňky

Zdi jsou postaveny, sanita usazena a zbývá jen koupelnu obložit a položit dlažbu. Tady je prostor pro vyzkoušení vaší šikovnosti i možnost úspory. Obl ...


Rekonstrukce koupelen 4. díl - Tipy pro zařizování 30  fotek

Rekonstrukce koupelen 4. díl - Tipy pro zařizování

Rozhodli jste se rekonstruovat koupelnu a nemůžete si vybrat ze škály sanity, koupelnových skříněk nebo obkladů? Nebo nevíte jak si poradit s daným pr ...


Podívejte se na vaše rekonstrukce koupelen 17  fotek

Podívejte se na vaše rekonstrukce koupelen

Rekonstrukce či renovace koupelny může být pro mnohé oříšek. Jedná se o prostory, které vyžadují specifické řešení a často také přizpůsobení stísně ...


Bezpečná a pohodlná koupelna za jediný den? Ano, je to možné! 4  fotek

Bezpečná a pohodlná koupelna za jediný den? Ano, je to možné!

Známe to všichni, ve starších domech a bytech mají zpravidla koupelny již své nejlepší roky za sebou. Často jsou nepohodlné, nevyhovující a mnohdy ...


Bojíte se rekonstrukce koupelny? 13  fotek

Bojíte se rekonstrukce koupelny?

V dnešní době opravdu není třeba obávat se rekonstrukce koupelny. Výběr sanitární keramiky zařizovacích předmětů i různých doplňků je na trhu dostateč ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Rekontrukce bytu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav
0
Izolace starého domu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Rekonstrukce podlahy Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Paulina
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×