Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/stavba/rekonstrukce/navsteva-aneb-ze-tri-bytu-jeden): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Spojení tří bytů v jeden - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Návštěva aneb Spojení tří bytů v jeden

Návštěva aneb Spojení tří bytů v jeden
Velká náhoda a štěstí bylo pro pana Libora a jeho paní, že se v domě, kde chtěli bydlet, uvolnilo patro, skládající se ze tří malých nízkometrážních bytů. Tato náhoda dala vzniknout ne příliš běžné možnosti spojit tři byty v jeden a obývat vlastně celé patro menšího činžovního domu.
reklama

Pokud jste si hned vzdechli „jo, to má někdo štěstí“, čtěte dál. Toto štěstí bylo vykoupeno náročnou prací, přemýšlením a přizpůsobováním se stávajícímu půdorysu domu i akceptováním určitých nezbytných kompromisů.

Z původních bytů byly dva o dvou místnostech, třetí o jedné. Před samotným propojením bytů a schválením projektu nastal nekonečný kolotoč razítek a povolení.

Bylo to jako by se stavěl dům od začátku, říká pan Libor. Aby se mohli do rekonstrukce pustit, museli manželé prodat byt. Ten však bylo nutné podle smlouvy do tří měsíců opustit, takže tím byl dán i téměř vražedný termín na realizaci všech stavebních prací, kterých bylo k nedohlédnutí. Štěstím, díky kterému se nebáli do celé přestavby pustit, je to, že domácí pán je velmi šikovný řemeslník, který provádí rekonstrukce a stavby koupelen na klíč. Umí tedy na profesionální úrovni nejenom zedničit a kvalitně obkládat, ale ovládá i další stavební profese. Nebojí se ani práce se sádrokartonem nebo vylití nových podlah. Na co nestačil sám, s tím mu pomohli kamarádi. Hlavně s elektřinou, vodou a novým topením.

Byty byly v dezolátním stavu a začít se vlastně muselo od holých zdí a především od podlah. Ty staré parketové se musely vytrhat stejně jako prkna pod nimi.

Štěstím bylo, že spojovací příčky mezi prostředním bytem o jedné místnosti a byty sousedními nebyly nosné a bylo je možné zbořit. To umožnilo podstatně a především opravdu podle potřeby rodiny uzpůsobit dispozici nového bytu. Posunutím příčky se podařilo vytvořit větší obývací pokoje pro celou rodinu a kromě pokoje pro teenagery také menší, ale samostatý pokojíček pro malou dceru.

Obývací pokoj

Nové podlahy v bytě jsou už z litého betonu. Důležité bylo pečlivě srovnat výšky podlah ve všech místnostech tak, aby navazovaly. Náročné bylo také vyklidit starý nábytek a především suť z podlah. Udělat stavební shoz nebylo v domě možné a tak se všechen stavební materiál i suť nosily v kyblích dvě patra nahoru a dolů. K odvozu byly nakonec potřeba tři větší kontejnery.

Také veškeré instalace se musely natahovat znovu, a to jak voda tak topení i elektrika. Pak následovaly opravy stávajících zdí a tmelení děr a nerovností v nich a nakonec opatření stěn konečným nátěrem. Každá místnost je v jiném odstínu, všechny vybrané tóny barev jsou světlé a působí útulně a teple.

V obývacím pokoji je na rohové sedačce i velkém křesle dost místa na posezení pro celou rodinu. Vedle vstupních dveří za zády sedačky se našlo i místo pro malé počítačové zákoutí, kde je nezbytná domácí minipracovna.

Úložný prostor

Pro velkou rodinu je důležitý dostatek úložného prostoru na oblečení a věci. Ten v celém bytě řeší vestavné skříně, z nichž největší je právě v obývacím pokoji. Tím, že její boční stěnu tvoří zděná příčka, nepůsobí mohutně, protože z ní vystupují pouze dveře. Její barevný vzhled je takový, aby ladil s ostatním nábytkem a zařízením.

Dobrý nápad

Původní dvoukřídlé dveře mezi pokojem a kuchyní byly příliš veliké. Do otvoru se tedy osadily dveře menší. Nika, která tak vznikla, vytvořila prostor pro jednoduchou otevřenou knihovnu okolo dveří.

Koupelna pro velkou rodinu

Pan Libor se ženou mají tři děti, proto bylo důležité vybudovat dostatečně velkou koupelnu, kam se vejde vana i sprchový kout a pračka.

Nejprve se však musely z porothermu vyzdít nové stěny a pak připravit rozvody vody a odpady pro pračku, sprchový kout, vanu i umyvadlo.

Pračka je oddělena od ostatního prostoru koupelny úzkou příčkou. Na stěně vedle ní zbylo ještě dostatek místa na velký otopný žebřík k sušení ručníků. Celá koupelna je, jako většina řemeslných prací, dílem pana Libora. Kdo chce, může se naložit do vany, kdo touží po sprše, také nepřijde zkrátka.

Zrcadlo obložené listelami je nalepeno přímo na stěně a osvětleno dvěma polohovatelnými bodovými světly. Obklady jsou v decentní kombinaci světlejší a tmavší modré, zdobným prvkem je jednoduchý obrazec z tmavších dlaždic na stěně nad vanou.

K ložnici manželů přiléhá ještě malý sprchový kout s WC, samostatné WC je přístupné z předsíně.

Kuchyň

Kvůli snadnému napojení vody a odpadů sousedí kuchyň svými zády s koupelnou. Teplá voda tak nemusí téct trubkami daleko. Zapojení v kuchyni i koupelně se dělalo společně s dozdíváním příčky mezi oběma místnostmi.

Kuchyň sousedí přímo s obývacím pokojem. Kuchyňská linka je umístěna po obou stranách užší místnosti s velkým oknem do dvora. V kuchyni se našlo místo nejenom pro velkou lednici, ale i pro plynový kotel, který se stará o vyhřívání bytu i o teplou vodu.

Z nevýhody přednost

„Někomu by možná protáhlý půdorys kuchyně vadil, my jsme si z něj udělali přednost. Linka je rozdělena na dvě protilehlé části, takže se stačí jen otáčet a vše pro vaření mám po ruce“, libuje si paní Jana.

Digestoře jsou v kuchyni umístěny hned dvě. Jedna je v kuchyňské lince a jedna nad jídelním stolem. Ta slouží k tomu aby cigaretou zapálenou k odpolední kávě nenačichl celý byt. Užitečný zlepšovák si nemohou oba manželé vynachválit.

Na podlaze je kvůli snadné údržbě velkoformátová dlažba se světlým vzorem, světlá je i kuchyňská linka. Aby kuchyň nepůsobila příliš studeně, obklady za pracovní deskou jsou v sytě vínové barvě.

Šikovný tip

Praktické olemování podlahové dlažby v kuchyni umožňuje při úklidu setřít podlahu namokro a neponičit malbu stěn.

Příště se podíváme na dva dětské pokoje, předsíň se zajímavým podlahovým osvětlením a ložnici rodičů.

Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Proměna panelákového 3+1, díl 1. 22  fotek

Proměna panelákového 3+1, díl 1.

Panelový tři plus jedna získali manželé Petrovi v pravou chvíli. Se dvěma kluky, rostoucími jako z vody, jim už začínalo být v dvougarsonce o velikost ...


Proměna panelákového 3+1, díl 2. 17  fotek

Proměna panelákového 3+1, díl 2.

V prvním díle návštěvy u mladých manželů v panelovém bytě 3+1 jsme se věnovali spojení kuchyně s obývákem a její rekonstrukci. Při druhé návštěvě se p ...


Rekonstrukce – ze tří bytů jeden – 2. část 25  fotek

Rekonstrukce – ze tří bytů jeden – 2. část

Druhá návštěva v bytě spojeném ze tří nás zavede do dvou dětských pokojů, ložnice rodičů a předsíně s chytrým osvětlením.


Systém materiálů pro izolace tepelné i akustické - to je COMPRI 5  fotek

Systém materiálů pro izolace tepelné i akustické - to je COMPRI

Stavba nebo rekonstrukce domu je náročná ve svém průběhu nejen finančně, časově, ale už i při projektování a výběru materiálů. Pokud má být garantován ...


Fortelock - rychlá podlaha 41  fotek

Fortelock - rychlá podlaha

Fortelock je opravdu rychlý. Oba dva názvy, pod kterým podlahu můžeme nejen na internetu dobře najít, ji dobře definují. „Fortelock“ - pevný zámek a „ ...


Kouzlení s prostorem aneb „vizualizace“ není zaklínadlo (Plánujeme byt – 2. díl) 25  fotek

Kouzlení s prostorem aneb „vizualizace“ není zaklínadlo (Plánujeme byt – 2. díl)

Měníte byt, chcete stavět dům nebo bourat panelákové jádro a máte strach, jestli vše dobře vyberete a promyslíte? Zkusili jste si nakreslit prostor ...


Byt plný pater 29  fotek

Byt plný pater

Přes zimu mnozí z vás možná budou uvažovat o změně dispozic bydlení, o rekonstrukci nebo renovaci bytu či domku. Pro inspiraci jsme pro vás připravili ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Rekontrukce bytu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav
0
Izolace starého domu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Rekonstrukce podlahy Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Paulina
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×