Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/stavba/pudni-vestavby/stavime-podkrovni-byt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Podkrovní byt - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Stavíme podkrovní byt

Stavíme podkrovní byt
Podkrovní místnosti mají nepopiratelný půvab: pomineme-li, že se v nich rozhodně nedrží vlhkost a jsou jednoznačně nejslunečnější z celého bytu či domu, umožňují díky sešikmeným střechám nebo dokonce trámům krovu (u starých domů) skutečně atypická, zajímavá řešení místností, jakých v „běžných“ místnostech s kolmými stěnami docílit nemůžeme.
reklama

Tento článek je připravený ve spolupráci s naším partnerem hobbymarkety OBI.

Díky sádrokartonu, střešním oknům, trvanlivým střešním krytinám, kvalitním izolačním materiálům apod. můžete z doposud nevyužívané půdy vytvořit velmi útulný obytný prostor. Zapomenout byste neměli na pečlivé odizolování střechy a podlahy. Za sádrokartonem skryjete i rozvody topení, elektřiny, vody a odpadů. V budoucí kuchyni nesmí chybět ani vývod pro digestoř, v koupelně a WC vývod pro ventilaci atd. Z tohoto vyplývá, že i když půda určuje přesné hranice bytu, před samotnými úpravami byste se měli poradit např. se stavebním architektem. Pro stavební povolení a konečnou kolaudaci bytu budete potřebovat určitě stavební plány, které vám po zaměření půdy architekt či stavební projektant připraví.

Formy izolace stěn u půdní vestavby

Desky připevňujeme pomocí šroubů do sádrokartonů v odstupu 20–25 cm.

Spáry a šrouby zatmelíme a po vytvrdnutí tmelu pečlivě dohladka přebrousíme.

Finální úprava stěn záleží na našem vkusu a celkovém ladění s interiérem.

Formy izolace podlah u půdní vestavby

Desky z tvrzené pěny: Odizolují hladké betonové povrchy. Na podlahu rozložíme 2 mm silnou polyetylenovou fólii s přesahem 20 cm na stěny. Pruhy by se měly vždy cca 30 cm překrývat.

Minerální vata: Minerální vata je vhodná pro vyplnění stropů z dřevěných trámů s meziprostory, jež jsou směrem vzhůru otevřené.

Sypaná izolace: Sypaná suchá izolace, například z perlitu nebo polystyrenových kuliček, se velmi dobře hodí k izolaci nerovného stropu nebo stropu z dřevěných trámů.

Krytí izolace: Na plochu, po níž se bude chodit, pokládáme jako další vrstvu dřevotřískové desky, které k trámům upevňujeme samořeznými šrouby.

Konečná úprava podlahy: Pro konečnou úpravu podlahy můžete volit masivní dřevěné a parketové či laminátové krytiny.

Postup

 1. Moderní střechy jsou už zpravidla vybaveny paropropustnou fólií chránící před povětrnostními vlivy, takže není zapotřebí žádné dodatečné odvětrávání (teplá střecha).

 2. U nedifuzních fólií, příp. mřížových fólií, musí být mezi střechou a minerální vatou zachována 2cm mezera pro odvětrávání (studená střecha).

 3. Při propočtu spotřeby materiálu změřte rozestupy mezi krokvemi a hloubku krokví.

 4. Pokud hloubka krokví pro normou předepisovanou tloušťku podbití nestačí, může se zvýšit předsazenými latěmi.

 5. U pravidelně posazených krokví je pro izolaci vhodná minerální vata. Ta je k dostání i s povrchem z hliníkové fólie, která slouží jako izolace proti vlhkosti zvenčí.

 6. U nepravidelných rozestupů mezi krokvemi použijte příčně pokládaný těsnicí filc. Šířka izolační látky je stejná jako šířka rolí: vnitřní vzdálenost krokví + 1 cm.

 7. Při montáži se velmi dobře osvědčují izolační klíny. Jedna šíře vystačí na izolaci rozdílných rozestupů mezi krokvemi.

 8. Příprava klínů: musíme zjistit rozestup mezi krokvemi (+ 1 cm); poté nasuneme trojúhelníky proti sobě tak, aby bylo dosaženo žádoucí šíře. Přesahující části odřízneme.

 9. Trojúhelníky zasazujeme po dvou těsně k sobě tak, aby nevznikly mezery. Můžeme si pomoci prkénkem. U „studené“ střechy dbejme na to, aby zůstal zachován prostor pro odvětrávání.

 10. Izolační fólii připevníme sponkovačkou mezi krokve v 10cm rozestupech. Na přechodech (strop, příčka atd.) ponecháme cca 30 cm přesah.

 11. Volně (s lehkým prověsem) upevníme fólii. Jednotlivé pruhy fólie se musí asi 10 cm překrývat. V místech překrytí pak fólii utěsníme lepicí páskou.

 12. Všechna napojení na stěny/strop (nebo například napojení na komín) vzduchotěsně zalepíme samolepicí komprimovanou lepicí páskou.

 13. Izolační pásku nalepíme na pevný stavební díl, přes ni střešní latí přetáhneme překrývající se fólii a celé sešroubujeme. Přebývající fólii odstřihneme.

 14. Jako konstrukce pro podbití se zpravidla používají dřevěné latě nebo profily z hliníku.

 15. Při rozměru sádrokartonových desek 60×200 cm upevníme první lať 1,5 m nad podlahou kolmo ke krokvím. Další latě upevňujeme směrem vzhůru a dolů cca 50 cm od sebe.

 16. Nesmíme při tom poškodit fólii izolující proti vlhkosti mezi krokvemi. Na horním a spodním konci stěny slouží latě jako zakončení u podlahy a střechy.

 17. Zkrácení desek (tl. min. 12,5 mm): na přední (papírové) straně nařízneme desku řezačkou a přelomíme přes hranu. Karton na zadní straně odřízneme nožem. Hrany srazíme hoblíkem.

Pepův tip

Použití: Sádrokartonové desky (SKD) jsou určeny pro montáž příček, stropních podhledů, suchých omítek a předsazených stěn na ocelové, popř. dřevěné profily.

Povrchové úpravy: Je mnoho možností povrchových úprav sádrokartonových desek, např. nátěry, malby, tapety, obklady, šlechtěné tenkovrstvé omítky.

Více světla do vašeho domova: Kombi lemování Velux vám umožní dosáhnout většího prosvětlení použitím libovolných sestav oken.

Autor: OBI (text, foto)

Související články

Natíráme fasádu 20  fotek

Natíráme fasádu

Máte pocit, že fasáda vašeho domu potřebuje renovaci? Důvodů plánované renovace může být mnoho: například rychlý postup výstavby nebo nevhodné klimati ...


Výherci soutěže s BigMat 4  fotek

Výherci soutěže s BigMat

Stavba nebo rekonstrukce domu je finančně i časově náročná záležitost, zkuste se spojit s odborníkem. BigMat je síť stavebnin, která má v ČR 38 pro ...


Obklady a dlažby 19  fotek

Obklady a dlažby

Při nákupu zvažujte nejen estetický vzhled, ale i náročnost podmínek použití. Změřte pečlivě potřebné množství obkladů a nakupujte vždy o 5 až 15 % ob ...


Vikýře 5  fotek

Vikýře

Vikýř slouží k přivedení denního světla do podkrovní místnosti. Jedná se o zabudované okno, které vyčnívá ze střešní plochy, což má tu výhodu, že se o ...


Nové dveře změní interiér 21  fotek

Nové dveře změní interiér

Dveře jsou automatickou součástí každé místnosti, ne vždy však musí ty stávající vyhovovat našim představám: otevírají se na nevyhovující stranu, jsou ...


Soutěžte s firmou KM BETA 3  fotek

Soutěžte s firmou KM BETA

Vše pro stavbu, rekonstrukce, přestavby. Takový sortiment má v nabídce firma KM BETA, která je partnerem naší nové soutěže. Možná by se vám hodila 50% ...


Není koupelny bez umyvadla 20  fotek

Není koupelny bez umyvadla

Umyvadlo patří v každé domácnosti k nejpotřebnějším zařízením, a čas od času se tudíž musí i vyměnit za nové. Ať už proto, že je léty častého používán ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Rekontrukce bytu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav
0
Izolace starého domu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Rekonstrukce podlahy Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Paulina
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×