Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/stavba/pudni-vestavby/bydleni-pod-oblaky): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Bydlení v podkroví - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Bydlení pod oblaky v podkroví

Bydlení pod oblaky v podkroví
Nedostatek místa v našich bytech nás stále více nutí ohlížet se po vhodných nových prostorách k bydlení. Rodina se rozrůstá a mnohdy by stačilo mít o jednu místnost více, abychom se do bytu pohodlně vešli, přestali se tísnit a každý večer rozestýlat skládací pohovku. Nejlépe by bylo zvětšit a nafouknout náš současný byt a vystěhovat sousedy na patře, ale stejné přání mají mnohdy i oni.
reklama

Ideální by bylo sehnat ještě jeden byt nebo ten náš vyměnit za větší poblíž našeho současného bydliště, kam už se nemůžeme vejít. Nové byty jsou ale drahé a stavební pozemky jsou až daleko za městem. Problém, před kterým stojíme, však není neřešitelný. Velmi vhodnou alternativou, především ve městech, bývá zabydlení prázdné půdy, podkrovních prostor nebo vybudování nástavby. To je možné nejen na starším činžovním domě, ale i na panelovém domě s plochou střechou. Někdy tak vznikne nejen obytný prostor se zkosenými stěnami, ale i jeden a půl patra nového prostoru pro mezonetové byty.

Plány a úřady aneb dlouhá cesta ke schválení

Zabydlet takový podkrovní prostor však přináší také nejedno úskalí, které je třeba zdárně překonat. Musíme se obrnit trpělivostí pro boj o získání dlouhé řady razítek, povolení, souhlasů vyjádření, výjimek a schválení. Často to znamená, že v roce, kdy půdu získáme, stavět nezačneme.

Cestička ke stavebnímu povolení je klikatá a vše může trvat půl roku, někdy i déle. Vždy záleží na stavu půdy, její poloze, našich představách a reálných možnostech takovéto stavby. Nejedná-li se o půdu v našem vlastním domě nebo objektu, budeme si muset nejprve vyřešit majetkoprávní náležitosti. U domů v družstevním vlastnictví nebo v majetku města či obce budeme muset jednat s vlastníkem objektu. V případě družstevního vlastnictví většinou budeme potřebovat souhlas ostatních nájemníku v domě. Smlouva s městem bývá časově limitována například 20 až 30 lety za nižší nájem, aby se rekonstrukce stavebníkovi zhodnotila. U soukromého majitele je to pouze otázka ceny a kvalitní smlouvy.

Rozhodneme-li se půdu zrekonstruovat k bydlení, budeme muset mít nejen dostatek trpělivosti při „obíhání“ úřadů, ale i dostatek finančních prostředků. Podle náročnosti je třeba počítat s částkou cca 20 až 30 000 korun na m2 obytné plochy. Záleží na tom, v jakém stavu je střešní krytina, krov a zda je podlaha půdy dostatečně nosná nebo ji bude zapotřebí zpevnit či udělat novou. Neobejdeme se rovněž bez stavebního povolení, souhlasu požárního technika, statika a v případě, že je dům historicky cenný nebo v centru města, i vyjádření památkářů.

Co půda, to originál

Každý půdní prostor je vlastně originál, a proto i každé bydlení mezi trámy má trochu jinou příchuť a poezii. Problémy s bydlením má většina z nás a rozlehlé půdy starších činžovních domů by je jistě v mnoha případech dokázaly vyřešit. Někdy je půdní prostor tak velký, že jej nevyužijeme celý. Rozlohy půdních prostor se nejčastěji pohybují v rozpětí mezi 150 až 300 m2 plochy.

Vlastník objektu nebo majitel půdy však může požadovat, aby proběhla rekonstrukce celé půdy, a tím se zhodnotila celá. Pro samotný dům je pak lepší, že je celý objekt opatřen novou střechou a izolací. Vyhříváním půdy je dům i zateplen. Je proto vhodné najít stavebníka, který by se s námi podílel na rekonstrukci druhé části půdy, kterou sami nevyužijeme. Budou se tak provádět vlastně dvě stavby najednou. Dá se tím i velmi ušetřit – například za společný stavební dozor, za materiál, který se bude kupovat ve větším objemu a tedy i levněji (většina firem jej doveze zdarma na místo).

Před samotnou rekonstrukcí si musíme nechat posoudit stav půdy statikem, zjistit, je-li střešní krytina a především krov a střešní latě v dobrém stavu, zda je půjde použít, nebo bude nutná oprava, či bude dokonce nutné zhotovit celý krov nový. V tom případě se může stavba značně prodražit. Zanedbat bychom neměli ani mykologický rozbor, tedy nechat posoudit, zda není krov napaden houbami nebo plísněmi či jiným škůdcem. Nejčastějším postrachem u starých krovů bývá dřevomorka a tesařík.

Statik by měl mít i nemalé slovo v novém projektu. Posoudí také nosnost stávající podlahy půdy a určí, zda je možné ji použít, nebo bude potřeba udělat podlahu novou, litou. Často bývá požadavkem vlastníka domu, že součástí rekonstrukce bude i nová střecha a to není záležitost zrovna nejlevnější, především jde-li o rozsáhlejší půdu s větší plochou střešní krytiny.

Střešní krov a krytina

Výrobců střešních krytin je mnoho a především ve stavební sezoně na nás útočí z reklam s nejrůznějšími nabídkami a slevami. Při velké ploše střešní krytiny se vyplatí využít takovou akci nebo slevu. Její výběr však není jednoduchý. Nabídka na trhu je opravdu veliká, od klasických bobrovek a pálených krytin až po velké tašky v různých barevných odstínech. Dále jsou nabízeny betonové krytiny nebo velké pásy lisovaného profilovaného plechu s pogumovanou úpravou, gumotextilie, do módy se vracející břidlice, pozinkový nebo měděný plech či kanadské šindele. Každý typ střechy je jiný a vyžaduje proto i jinou střešní krytinu.

Velmi rozdílná je i hmotnost. Její výběr a možnost použití určuje druh a nosnost krovu. Znásobíme-li si plochu střechy váhou jedné tašky, s podivem zjistíme, že krov nad námi drží i několik tun. Střešní krytina by proto měla odpovídat především nosnosti krovu. Její druh a použití by měly také korespondovat s okolní zástavbou a lokalitou, takže při výběru mají slovo i památkáři.

S typem použité střešní krytiny a způsobem její pokládky souvisí i druh zateplení a způsob jeho použití. Zateplení se může provádět seshora, nad trámy před položením střešní krytiny, nebo až po její pokládce, z vnitřní části krovu. Na půdě vše souvisí se vším, takže druh použité střešní krytiny a způsob izolace se promítne i při zabudovávání střešního okna nebo stavbě vikýře.

Okna – světlo v podkroví

Jednou z důležitých částí budoucího obytného prostoru jsou okna. V půdních prostorách se jedná o jiné typy oken, než v běžném podlaží domu. U nás jsou známá především střešní okna od firem Fenestra, Velux, Rotto, Fakro a mnoha jiných výrobců nebo napodobitelů vyzkoušených a osvědčených systémů. Liší se však kvalitou a především životností.

Rozhodnutí o tom, jaká okna si zvolíme pro náš půdní prostor, není jenom na nás. Výběr závisí také na stavebním úřadu nebo památkářích (především nachází-li se dům v památkově chráněné oblasti, např. historickém jádru města apod.).

Při výběru oken musíme brát ohled na krovy, vzdálenost krokví a typ konstrukce střechy, tedy její sklon, členitost a na použitou střešní krytinu. Střecha by se svými okny měla co nejlépe zapadnout do okolní zástavby. Musí také odpovídat typu stavby, tedy ladit s celým domem. Například na barokní střechu by bylo téměř trestuhodné použít klasická střešní okna.

Při výběru oken nezapomeneme myslet na praktickou stránku, tedy nejen zda se nám budou okna líbit a jak dobře izolují, ale i na to, jak dobře se budou udržovat.

Některé typy oken jsou vyklápěcí nebo kyvné, s panty v polovině oken nebo v jejich horní části. Například okna Velux je možné při manipulaci obrátit díky speciálnímu kování „naruby“, tedy venkovní plochou dovnitř, a snadno je umýt.

Především při velkých rekonstrukcích půdních prostor je důležité znát přesnou budoucí výšku podlahy. Od ní se pak odměřuje i výška střešních oken, která je velmi důležitá. Ta samozřejmě souvisí s úhlem střechy a sklonem krovu.

Zohlednit je třeba i možnost výhledu, prosvětlení místnosti a bezpečnost při otevřeném okně. Výška musí být taková, abychom se cítili bezpečně.

Určující je ale i snadná dosažitelnost otvírání, které bývá v horní části oken. To by nemělo přesáhnou výšku 200 cm od podlahy. Při vysokých krovech se okna montují v sestavách vedle sebe a především nad sebou, aby jejich plocha byla co největší. Výrobci myslí i na takovéto případy a okna je možné otevírat i zavírat pomocí kovové skládací tyče s hákem, kterou pohodlně dosáhneme i na nejvyšší okno a jeho kování. Samozřejmě je možné pořídit si u vybraného typu oken i elektrické nebo dálkové otevírání. Musíme však počítat s nemalým příplatkem.

Střešní okna je v některých případech nutné použít i jako náhradu světlíkových oken k výstupu na střechu. Klasická vyklápěcí k tomu nejsou z hlediska bezpečnosti příliš vhodná. Speciální střešní okna určená pro výstup na střechu (např. kvůli kominíkům nebo pokrývačům) bývají odklopná na stranu, aby byl průlez dostatečně velký a celý volný. Mohou být i složena ze dvou částí a je možné vytvořit z nich malý balkonek, kdy spodní část je rovněž výklopná s panty uchycenými na spodní straně a slouží jako zábradlí. Kvalitní okna jsou tvořena nejen prvotřídním materiálem, ale i vysoce kvalitním kováním. s dlouhou životností. To bývá celoobvodové s několika uzamykatelnými body.

Zastínění a sítě

Střešní okna mají vpouštět do podkroví světlo. Spolu s ním jde však především v letních měsících i teplo. Někdy ho však může být tolik, že je nutné mít možnost jeho regulace. K tomu slouží vnitřní nebo venkovní žaluzie, roletky nebo odrazové sítě, které sluneční paprsek lámou a odrážejí jiný směrem. Vhodným doplňkem mohou být pevné plastové venkovní žaluzie, které odradí případné nenechavce, nebo vnitřní či venkovní sítě proti hmyzu.

Zachtělo-li se nám terasy, je možné část střechy rozkrýt a ustoupením dovnitř si ji tak vytvořit. Zde však požádáme statika o posouzení vhodnosti této úpravy.

Součástí oken bývá i mikroventilace, která umožňuje proudění vzduchu i při zavřeném okně.

Je tedy vidět, že nabídka střešní krytiny, oken, izolací a ostatních materiálů je pestrá. Proto je vhodné poradit se s architektem nebo jiným odborníkem.

Všudypřítomné trámy

Při zařizování půdy najednou zjistíme, že se nám všude pletou a překážejí svislé a příčné trámy. Je nutné s nimi při projektu počítat. Některé jdou odstranit nebo posunout, u zásahu do ostatních by byla porušena statika. S těmi je dobré počítat a zakomponovat je do interiéru, jehož se stávají přirozenou součástí. A to je přesně to kouzlo, které dodává každé půdě a obydlenému podkroví punc jedinečnosti a osobitosti. Různě lomená zkosení, která celý prostor ozvláštní, dodají zajímavý ráz nejen obývacím prostorům, ale i třeba podkrovní koupelně.

Bydlíme-li přímo pod půdou a získáme-li povolení „probourat se o patro výš“, zvětšíme náš současný byt a vytvoříme z něj vlastně mezonet. Tato varianta je jednodušší pro rozvody vody, stoupaček a elektriky. Část instalací jde napojit na již stávající, postačí je pouze protáhnout o patro výš. Vstup je většinou ze spodního bytu. Kvůli soukromí může mít v tomto případě vlastní vchod i byt horní.

Galerie a patra

Výška podkroví mnohde umožňuje prostor výškově předělit a získat tak další místo na zvýšené galerii. Na ní se může skrývat malá pracovna, ložnice nebo úložný prostor. Nevyužijeme-li však takovou výšku stropu, není nutné ji zbytečně vytápět. V projektu můžeme počítat se snížením stropu podhledem. Náklady na teplo se tak výrazně sníží.

Z důvodů protipožární ochrany je třeba opatřit trámy protipožárním nátěrem. Stejně tak je důležité zabezpečit hasičům a kominíkům samostatný přístup na střechu. Ohnivzdorný by měl být i izolační materiál, kterým podkroví zateplíme nebo obložíme. V půdních prostorách je nejednoduší a nejvýhodnější využití sádrokartonových systémů, a to nejen ke stavbě příček a členění bytu, ale i k zaklopení izolace mezi trámy nebo ke snížení příliš vysokých stropů.

Ještě vás všechna případná proti od rekonstrukce neodradila? To je dobře, protože krásná půda za tu práci a námahu jistě stojí. Půda je zkrátka atypický prostor a jako k takovému je k ní dobré přistupovat.

Tipy pro snazší rekonstrukci

Znáte-li někoho ve svém okolí, kdo již podobnou rekonstrukci nebo zabydlení půdy prováděl, vyptejte se ho na jeho zkušenosti a použité materiály.

Na co dbát, abychom neměli průvan v peněžence:

  • Vyřešit smluvně majetkoprávní a vlastnické vztahy k půdnímu prostoru.
  • Mít kvalitní, podrobně připravený projekt.
  • Odborně nechat posoudit statiku, stav krovů a střešní krytiny. Levnější je, pokud necháme starší, ale zachovalé tašky pouze přeložit.
  • Stavění „ve dvou“ zlevní dozor a nákup materiálu. Veškerá organizace jde tak rozdělit mezi více stavebníků.
  • Správný časový harmonogram a návaznost stavebních prací stavbu zlevní, neboť čas jsou peníze a u rekonstrukce půdy to platí dvojnásob.
  • Využití akčních nabídek a slev stavebních materiálů.
  • Nepřeplácet za značku u zahraničních firem a materiálů, rozhodovat se podle kvality a záruky.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Podkroví - bydlení mezi trámy 35  fotek

Podkroví - bydlení mezi trámy

Povedlo se vám získat půdu nebo podkroví domu pro váš byt, máte zodpovězeny otázky, které se týkají statiky, střešní krytiny a oken a přemýšlíte jak d ...


Pozvánka na výstavu Bydlení, Nové projekty 3  fotek

Pozvánka na výstavu Bydlení, Nové projekty

Ve dnech 21. až 24. března 2019 se v PVA EXPO PRAHA v Letňanech uskuteční specializovaná výstava BYDLENÍ, NOVÉ PROJEKTY. Představí nové developerské p ...


Střešní okna v podkroví 5  fotek

Střešní okna v podkroví

Na nevyužité půdě rodinného domku si můžete postavit třeba i celý byt. V obytném podkroví nabízejí místnosti díky šikmým stěnám a trámům většinou nety ...


SKELETSYSTEM GOLDBECK – novinka pro stavby rodinných domů 3  fotek

SKELETSYSTEM GOLDBECK – novinka pro stavby rodinných domů

Společnost GOLDBECK Prefabeton s.r.o. uvádí v roce 2011 na trh převratnou novinku v oblasti výstavby rodinných domů. SKELETSYSTEM GOLDBECK je prvním s ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Rekontrukce bytu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav
0
Izolace starého domu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Rekonstrukce podlahy Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Paulina
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×