Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/stavba/dispozice-bydleni/kouzleni-s-prostorem-aneb-vizualizace-neni-zaklinadlo-aplanujeme-byt-2-dila): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Plánujeme byt - 2. díl - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Kouzlení s prostorem aneb „vizualizace“ není zaklínadlo (Plánujeme byt – 2. díl)

Kouzlení s prostorem aneb „vizualizace“ není zaklínadlo (Plánujeme byt – 2. díl)

Měníte byt, chcete stavět dům nebo bourat panelákové jádro a máte strach, jestli vše dobře vyberete a promyslíte? Zkusili jste si nakreslit prostorové náčrtky, posunujete maketami nábytku po čtverečkovaném papíře, ale stále si nejste jisti? Žijeme v době počítačů, a tak nabízejí mnohé firmy i řemeslníci kromě práce na zakázku také projekt a prostorové návrhy vytvořené na počítači – takzvané vizualizace.V plánujeme byt 2. díle Vám ukážeme, jak si můžete nechat zpracovat vizualizaci. Vizualizací si můžete nechat zhotovit model domu, kuchyňské linky nebo nové koupelny.

reklama

Takový program většinou nabízí několik úhlů pohledů, umožní jakoby projít dům i jednotlivé místnosti, podívat se po pokoji z různých stanovišť, vybrat si vanu i umyvadlo přesně na míru prostoru podle katalogů jednotlivých firem. Dokonce si můžete vyzkoušet, která barva a kombinace dlaždiček se vám bude líbit v rekonstruované koupelně. Vizualizace umožňuje několika kroky změnit barvu zařízení, přemístit jednotlivé kusy nábytku, sanity nebo i celé příčky v daleko kratším čase, než byste byli schopni u papírového modelu.

V případě nového domu vás jistě nemusí nikdo přesvědčovat, abyste si prohlédli projekt, „prošli“ jednotlivé místnosti a společně s architektem nebo projektantem je upravili podle vašich přání. Cena za pozměněný projekt pak sice bude vyšší, než za ten typový, ale tyto investice se určitě vyplatí.

Ptáte-li se, jak postupovat v případě zařizování bytu či výměny kuchyňské linky, odpovíme, že podobně. Kuchyňská a koupelnová studia i některé prodejny s nábytkem nabízejí většinou několik návrhů, ze kterých si můžete vybrat. Náklady na vypracování bývají buď zahrnuty v ceně projektu, nebo jsou nabídky poskytovány zdarma. Podobným způsobem lze vytvořit i model ložnice, dětského pokoje či jídelny.

Pokud se vám zdá zbytečné platit za tyto služby a raději byste nějakou tu stovku nebo tisícovku ušetřili, dobře si rozmyslete, jestli zrovna tady je vhodné šetřit. Jistě, když si vyberete nevhodnou barvu ručníků a doplňků do koupelny nebo špatné kombinace vzorů sedačky a ubrusu do jídelny, dá se tato chyba napravit tak, aby vaše peněženka příliš neplakala. Co si ale počnete, když zvolíte nevhodnou velikost vany či postele, vyberete obklady, které v malém prostoru koupelny působí jako pěst na oko, nebo zjistíte, že nová kuchyňská linka je sice krásná, ale poněkud nízká. Nebo si poskládáte krásný stůl po babičce s tou skvělou komodou, kterou nabízí zásilkový obchod a k tomu přidáte židle, které se vám líbily u sousedů a zjistíte, že výsledný efekt je přesně opačný, než jste očekávali.

Některých chyb se sice můžete vyvarovat vytvořením modelů nábytku a zařízení nebo přesných plánků na obyčejných čtverečkovaných papírech, ale ty nemusí vždy stačit. Máte-li možnost nechat si vytvořit vizualizaci, učiňte tak alespoň u větších a nákladnějších změn. Můžete si ušetřit mnohá zklamání i zbytečné výdaje.

Ať už zvolíte metodu „domácí“ – tedy čtverečkované papíry, nůžky a pravítko – nebo si necháte poradit a vytvořit počítačový návrh, nezapomínejte na jedno: výsledný projekt domu, koupelny, kuchyně by měl co nejvíce odpovídat vašim představám a potřebám, protože právě vy budete jejich obyvatelem a uživatelem. Pokud narazíte na projektanta nebo firmu, kteří na většinu vašich návrhů a otázek odpoví, že „je to tak proto, že teď je to moderní a takhle se to prostě dělá“, nebo nejsou schopni nabídnout vám více variant, ať už prostorových nebo finančních, raději běžte jinam. Opravdový odborník se vám bude snažit co nejvíce vyjít vstříc a nejlépe poradit.

Rozhodnete-li se počítač jako pomocníka při zařizování přece jen využít, je důležité vědět na co se v které části bytu nejvíce zaměřit.

Dům nebo byt - projekt:

 • Kolika osobám či různým generacím má dům sloužit.
 • Jaký bude běžný denní provoz – využití pokojů.
 • Jak chcete mít dům situovaný vzhledem ke světovým stranám.
 • Jak náročnou bude dům potřebovat údržbu podle použitých materiálů a technologií.
 • Denní a klidové zóny bytu.

Kuchyně:

 • Výška kuchyňské linky a pracovní plochy by měla být přizpůsobena tomu, kdo se bude v kuchyni nejčastěji pohybovat.
 • Vyšším postavám pomohou vyšší spodní skřínky nebo sokly vsunuté pod ně, nižším naopak nižší horní skřínky případně skládací schůdky.
 • Nejpoužívanější spotřebiče – varná deska, trouba, dřez – by měly být umístěné ve vhodné pracovní výšce, abychom předešli zbytečnému shýbání.
 • Pokud je místo, měla by v kuchyni být židle, na které se dá sedět i u pracovního pultu nebo u dřezu.
 • Vhodná velikost a umístění kuchyňského stolu nebo lavice.
 • Umístění zásuvek vodo a elektroinstalací.

Ložnice:

 • Umístění ložnice v klidové části bytu, postel situovaná mimo průvan.
 • Dobrý přístup k oknu.
 • Pokud je v ložnici pracovní kout, alespoň optické oddělení od spací části
 • Spaní pro návštěvy.

Úložné prostory:

 • Možnost vestavné šatny.
 • Snížené podhledy.
 • Podia.
 • Patra.
 • Ukládání sportovních a sezonních oděvů a potřeb.

Dětský pokoj:

 • Přizpůsobení potřebám různě starých dětí.
 • Nábytek a vybavení určené a přizpůsobené dětem, ne odložené po dospělých.
 • Prostor na hraní.
 • Jednoduché policové systémy.
 • Pracovní stoly i židle pro školáka, tzv. rostoucí.

Autor: PePa (text a foto), Petra (vizualizace)

Klíčová slova:


Související články

Dispozice domu 4  fotek

Dispozice domu

Při stavbě domu je jednou z velmi důležitých věcí zvolit co nejvhodnější vnitřní dispozici domu. Odvíjí se od současné i plánované rodinné situace ...


Máme home office aneb jak to vypadá, když pracujeme z domova 4  fotek

Máme home office aneb jak to vypadá, když pracujeme z domova

Pracovat z domova je velké lákadlo. Má to své světlé, ale i stinné stránky. Vše je potřeba dobře rozmyslet a zorganizovat byt, nejlépe za pomoci ar ...


Plánujeme byt – 1. díl 13  fotek

Plánujeme byt – 1. díl

„Dáme si do bytu, dáme si vázu, do vázy kytku a pod vázu stůl...“, zpívalo se kdysi v jedné písničce. Ať už se jedná o vázu, stůl, novou kuchyňsk ...


Návštěva aneb ze tří bytů jeden 33  fotek

Návštěva aneb ze tří bytů jeden

Velká náhoda a štěstí bylo pro pana Libora a jeho paní, že se v domě, kde chtěli bydlet, uvolnilo patro, skládající se ze tří malých nízkometrážních b ...


Rekonstrukce – ze tří bytů jeden – 2. část 25  fotek

Rekonstrukce – ze tří bytů jeden – 2. část

Druhá návštěva v bytě spojeném ze tří nás zavede do dvou dětských pokojů, ložnice rodičů a předsíně s chytrým osvětlením.


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×