Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Co je ztracené bednění a jak z něj postavit plot

Co je ztracené bednění a jak z něj postavit plot

Stavba plotu ze ztraceného bednění je dobrým rozhodnutím, protože dokonale ochrání váš pozemek před nežádoucími návštěvami. Kromě toho je to rovněž i velmi dobrá zvuková a protiprachová bariéra. Dále pro tento typ plotu hovoří i jeho velmi dlouhá životnost. Rozhodli jste se pro výstavbu plotu za použití ztraceného bednění a nevíte, co k tomu je všechno zapotřebí? Poradíme vám. Řekneme vám také, jak máte takový plot postavit.

reklama

Stavba plotu ze ztraceného bednění

Stavba plotu ze ztraceného bednění představuje stavbu z šalovacích tvárnic, které jsou vyrobeny z vibrolisovaného betonu. Tyto tvárnice se vyznačují bednícím pláštěm, vnitřními a vnějšími výztuhami a vnitřní dutinou, která se následně zalije betonovou směsí měkké konzistence. Beton zůstává jeho trvalou součástí. Slouží k zatížení konstrukce.

Ztracené bednění se využívá nejen ke stavbě domu, ale i plotu okolo zahrady. Velkou výhodou plotu ze ztraceného bednění je jeho pevnost, odolnost vůči mrazu a požáru, minimální nasákavost a ekologičnost.

Co jste o ztraceném bednění asi nevěděli

Víte, že ztracené bednění při stavbě používali už staří Římané? Jeho využití urychluje a usnadňuje stavbu a šetří materiál. Další jeho velkou výhodou je i to, že se hodí tam, kde je svažitý terén.

Jaký materiál je potřeba pro použití ztraceného bednění?

Ke ztracenému bednění se používají předem vyrobené tovární duté dílce, jež jsou známé jako tvarovky. Ty se používají k vybudování základových pásů a opěrných stěn. Ukládají se na zámečky na sebe, čímž vytváří pevnou konstrukci. Tímto způsobem skládání vzniká dutý prostor, který je pak zapotřebí vyplnit měkkým betonem. Tvarovky se prodávají v několika různých velikostech. Cena se liší nejen v závislosti na jejich velikost, ale i jejich kvalitou. Levnější tvárnice mohou být různě namixované (čili mohou být různě veliké). Ty kvalitnější jsou odolné vůči podzemním vodám a dalším vlivům, a proto musí splňovat jisté normy. Betonové tvárnice z obyčejného a lehkého betonu jsou označeny ČSN EN 15435. Betonové tvárnice s hutným nebo pórovitým kamenivem jsou označeny kódem ČSN 771-3. Dalším důležitým materiálem je pak suchý beton.

Jak postupovat při pokládce ztraceného bednění

Jednotlivé tvárnice se ukládají na předem připravený vodorovný základový pás. Ten tvoří vyhloubená rýha provedená do nezámrzné hloubky, do níž se nasype zhruba 10 cm vysoká vrstva štěrku, na nějž se pak položí 5-10 cm tlustá betonová deska. Vše musí být v dokonalé rovině. Základ ztraceného bednění by měl být proveden podle stavebního projektu.

Jakmile je hotová základní betonová deska, může se začít skládáním ztraceného bednění. Nutno upozornit, že v případě ztraceného bednění se vždy začíná v rozích stavby. Pro vyzdívání rohů nebo konců stěn je vhodné použít dělitelné tvárnice.

Tvárnice se ukládají na sucho s převazbou až o půl tvárnice. Nejprve se však podsypou suchým betonem. Při pokládání tvárnic je důležité, aby byly nejen vodorovně, ale i ve stejné výškové úrovni. Jakmile jsou tvárnice usazeny, napne se mezi nimi provázek a teprve až pak je možno začít s pokládkou dalších tvárnic.

Společně se skládáním tvárnic se do konstrukce vodorovně i svisle ukládá ocelová výztuž o průměru 8 až 10 milimetrů. Jde o 2-4 svisle položené pruty, jejichž počet se odvíjí od šířky ztraceného bednění a statického výpočtu a o jeden až dva vodorovně položené pruty, jejichž počet ovlivňuje pro změnu šířka bednění a projekt stavby.

Betonování ztraceného bednění

  • Po pokládce ztraceného bednění je možné zahájit betonování. V případě, že se chystáte betonovat konstrukci vyšší než 1 metr, budete muset betonovat vícekrát. To proto, aby se zabránilo vybočení základny. Další betonáž je přitom možné provést 24 hodin od té předchozí.
  • Beton se lije opatrně seshora do navršení čtvrté, maximálně páté vrstvy, přičemž se ta poslední vrstva se zalévá jen do poloviny, aby bylo možné pokračovat v pokládce dalších vrstev.
  • Beton se při betonáži hutní po 1,5 centimetrových vrstvách. Pomoci vám v tom může buď vpichování tyče nebo použití ponorného vibrátoru. Hutnění zvyšuje pevnost betonu.
  • Betonem je zapotřebí pečlivě vyplnit veškeré spáry a dutiny.
  • K betonování ztraceného bednění u plotu použijte do jeho základů beton třídy C16/20. Na samotný plot potom použijte beton třídy C20/25 nebo C25/30.

Krycí desky přijdou až nakonec

Po zatvrdnutí betonu je pak nezbytné svrchní řadu tvárnic pokrýt zákrytovými deskami, které vytvoří čisté ukončení zdi. Tyto desky se na povrch připevní s pomocí stavebního lepidla. Hotový plot pak můžete ještě omítnout nebo obložit přírodním kamenem. Doplnit ho můžete i o výplň z borového nebo smrkového řeziva, ocelový plech nebo systém ocelových lanek.

Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Plot pro vaše soukromí 23  fotek

Plot pro vaše soukromí

Lamelový plot, který zakoupíte jako plotové díly, je velmi rychlým přírodním stavebním prvkem pro stavbu neprůhledných plotů.


Plot z betonových tvarovek jako dětská skládačka 9  fotek

Plot z betonových tvarovek jako dětská skládačka

Zděný plot je častým řešením oplocení u moderních nízkoenergetických domů, ale uplatní se i jinde. Důvod volby je prostý: masivní zdi zajistí dokonalo ...


Ploty s dlouhou životností a bez údržby 5  fotek

Ploty s dlouhou životností a bez údržby

Každoroční starosti kolem dřevěného plotu zná asi každý jeho majitel. Na český trh se pomalu dostává lék na tyto starosti. Chcete dále vzhled plotu ja ...


Rychlý beton pro váš plot 6  fotek

Rychlý beton pro váš plot

Často musíme na zahradě řešit problém, jak rychle postavit nebo opravit plot, který vyžaduje pevné a spolehlivé ukotvení v zemi. Je v podstatě jedno, ...


Betonový plot může být hezký 8  fotek

Betonový plot může být hezký

Mít pěkný plot je mnohem víc, než pouhé vymezení prostoru oznamující, že „tady je to moje“. Plot představuje také ochranu a v neposlední řadě i vizitk ...


Lícové zdivo pro odolnou fasádu i atraktivní ploty 8  fotek

Lícové zdivo pro odolnou fasádu i atraktivní ploty

Fasády domů z lícového vápenopískového zdiva u nás mají dlouhou a úspěšnou tradici. Tento typ lícového zdiva totiž představuje materiál se specif ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×