Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Dřevo uskladníte nejlépe v dřevníku. Vy ho ještě nemáte?

Dřevo uskladníte nejlépe v dřevníku. Vy ho ještě nemáte?

Ten, kdo topí v kamnech dřevem, musí mít na paměti, že topné dřevo nelze skladovat doma v obývacím pokoji a do skříní se ho také moc nevejde. Kam s ním? No přeci do dřevníku. A pokud ho ještě nemáte, není žádný problém si krásný a funkční dřevník postavit.

reklama

Dřevo uskladníte ve dřevníku, který si můžete sami postavit

Moderní vytápění krbovými kamny nebo kamny na dřevo s sebou nese mnoho pozitiv, ale také jednu závažnou otázku. A to, kam dřevo na topení uskladnit. V rodinných domech se nabízí možnost ukládat dřevo do sklepa, ovšem za předpokladu, že sklep vůbec máme. Je ale pravda, že ve sklepě se dřevu nedaří úplně ideálně, zvlášť pokud je sklep špatně odizolovaný a proniká sem vlhkost.Ta se samozřejmě velmi brzy začne do dřeva stahovat a dřevo vlhne, čímž se urychlí jeho rozklad. Praktičtější bude venkovní dřevník, kde bude dřevo větrat a vysychat. Nemáte dřevník? Stavba dřevníku není nijak složitá.

Jak by měl dřevník vypadat?

Pod pojmem dřevník rozumíme venkovní dřevěnou stavbu, která má 4 stěny - plné nebo volné, podlahu a střechu.
Někdo namítne, že podlaha je zbytečností, ale opak je pravdou. Začneme tedy právě od podlahy. V případě dřevníku nemusí být zrovna betonová, bohatě postačí podlaha z OSB desek nebo prkenná. Ten, kdo chce ušetřit ještě víc, může zvolit dnes velmi oblíbené palety. Jejím účelem je zamezit styku topného dřeva s hlínou a trávou. Venkovní zem je skvělým vodičem vlhka, které se do dřeva velmi rychle natáhne a dřevo se znehodnotí. Kromě vlhka však mohou do dřeva nechráněného podlahou nalézt všelijaké dřevokazné potvůrky, které naše naštípané špalíky osídlí, založí zde rodinu a znáte to, jak se takoví nezvaní hosté neradi loučí s podnájmem zadarmo. Mezi jinými jsou to třeba i mravenci a donést si jich pár desítek do bytu je opravdu snem každé hospodyňky. Rovněž nedoporučujeme položit na zem igelit nebo staré gumové kurty (pogumované pásy) a na ně dřevo vyskládat. Brzy se začne odspodu rosit a hnít.

Naproti tomu stěny nejsou zase až tak nezbytně nutné. Kdo nechce budovat dřevník s plnými stěnami, kterým ale stejně musí zajistit cirkulaci vzduchu, může zvolit jednodušší variantu volných stěn. Jedná se o holou konstrukci s podlahou a střechou. Doporučujeme ale stěny zakrýt alespoň do 1/3 výšky, především kvůli navátému listí a sněhu a také kvůli hlodavcům, kteří by mohli váš dřevník považovat za výborné útočiště před zimní nepohodou. Těm ostatně bude lepší zamezit vstup pokrytím stěn "králičím" pletivem nebo sítí. Nezakrytí celých stěn prkny nebo deskami je výhodnější kvůli proudění vzduchu, který nám čerstvě nasekané dřevo lépe a rychleji vysuší. A nakonec střecha. Ta je opravdu nezbytná.

Povětrnostní podmínky jsou neúprosné a podzimní plískanice a zimní vánice vám mohou z pracně připraveného dřeva udělat hromadu pilin nebo sněhuláka. Rozhrabávat pak v zimě mokré a namrzlé špalky a hledat něco suchého odpadne, pokud budeme mít dřevník a na něm střechu. Můžete zvolit také levnější variantu a střechu zakrýt plachtou. Zde je na místě ale podložit plachtu deskou, latěmi nebo armovací sítí. Samotná plachta při prvním dešti vytvoří kapsy, ve kterých se bude držet voda a může následně dojít až k protržení plachty. Jistým řešením, pokud nechcete nebo nemůžete plachtu vypodložit, je navázat na konce plachty PET lahve s vodou. Není to sice žádná paráda, ale účel to splní.

Z čeho stavět?

Jako první možnost se nabízí samozřejmě dřevěná stavba. Abychom do stavby dřevníku neinvestovali víc peněz než do stavby rodinného domu, můžeme zvolit levnou variantu OSB desek místo prken. Tyto desky také na rozdíl od prken prakticky nepodléhají zkáze. Nevadí jim ani voda, ani slunce, ani mráz. Můžeme je nechat ve své natura podobě nebo pro větší efekt natřít barvou.

Rozhodneme-li se pro jednoduchou konstrukci s podlahou a střechou, budeme potřebovat hranoly, ze kterých postavíme stěny a nosníky na střechu. Tato konstrukce nemusí být vždy nutně dřevěná, můžeme použít jeklové profily nebo kulaté trubky, které do finální podoby svaříme.

Střecha je opět záležitostí individuální nálady a materiálu, který máme po ruce. Může být plochá, šikmá nebo strmá. Dokonce, chceme-li se blýsknout před sousedy, můžeme si na dřevníky vytvořit třeba střechu v japonském stylu. Jako krytinu doporučujeme spíše lehčí materiál, třeba asfaltové šindele nebo plechovou krytinu, protože nezatíží příliš konstrukci dřevníku a nedojde ke zřícení celé stavby.

Pár tipů

Spousta kutilů dá přednost vlastní kreativitě a fantazii a dřevník si postaví sama. Jsou ale i tací, kteří nejsou s nářadím a stavěním zase tak velcí kamarádi a než postavit něco, čemu se budou smát i v sousední obci, raději doporučujeme volit dřevníky nebo přístřešky již hotové. Takové stavbičky se pak pouze sestaví podle návodu a lze je zakoupit v hobby marketem nebo e-shopech se zahradní tématikou. Jsou vkusné a mají spoustu variant, takže si jistě vybere každý. Důležité je, aby dřevník, ať již podomácku postavený nebo prefabrikovaný, plnil svou funkci a dřevo v něm vydrželo ve své kvalitě až do další topné sezóny.

Taktéž se vrací zpět osvědčený zvyk skládat dřevo na topení okolo domů, zvláště těch dřevěných. Má to dvojí funkci. Dřevo je střechou domu kryto před nepřízní počasí a zároveň slouží jako izolant stěnám domu. Můžeme tak jen konstatovat, že naší předkové, kteří takto obkládali svá stavení po desítky let, věděli, proč tak činí. Taktéž je pěkné skládat naštípané dřevo "dokulata" a z vrchu zakrýt pevnou střechou. Připomínáme jen, že v obou těchto případech musíme dbát na dostatečné odizolování naskládaného dřeva od země.

Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Dřevěné stavby a konstrukce v zahradě 10  fotek

Dřevěné stavby a konstrukce v zahradě

Současná výstavba rodinných domů zahrnuje z velké části domky nevelkých rozměrů, řadovky nebo dvojdomky. V těchto domech nebývá mnoho úložných prostor ...


Tip na střešní krytinu pro zahradní stavby 5  fotek

Tip na střešní krytinu pro zahradní stavby

Zima byla opravdu dlouhá a topná sezona z nás vytáhla nejen poslední zásoby paliva, ale i energie. Zahřejeme se už konečně blaženým sezením na slun ...


Jak zkrášlovat a chránit dřevo 5  fotek

Jak zkrášlovat a chránit dřevo

Všichni si přejeme, aby dřevěný nábytek, používaný v bytech i venku, vydržel dlouho pěkný. Stejně tak trámy, podlahy, ploty, terasy, pergoly a podo ...


Jak připravit dřevo na zimu 13  fotek

Jak připravit dřevo na zimu

Zima se pokradmu blíží. Nejprve se ohlašuje jinovatkou a mrazíky a poté nás jednoho dne zahalí do bílého pláště sněhu. Jak už to tak v životě bývá ...


Štípačka na dřevo 6  fotek

Štípačka na dřevo

Štípačka je vhodná pro každého, kdo pravidelně – byť i jen jednou ročně – zpracovává dřevo. U štípaček platí, že šetří čas a tělo už od prvního špalku ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×