Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Správné větrání: víte jak na něj?

Správné větrání: víte jak na něj?

Správné větrání je nutností v každém uzavřeném prostoru. Výměna vzduchu je prospěšná jak nám, kteří v uzavřených prostorách tráví většinu času, tak rostlinám, kterým se lépe daří. Ale není to jen o větrání, péče o zdravý vzduch v bytě je mnohem komplexnější záležitostí. Vždy se snažíme zajišťovat jeho zvlhčování. Nezdravé je však větrání vydatné, kdy dojde k prudké změně teploty.

reklama

Správně prováděné pravidelné větrání má vynikající účinky nejen pro vnitřní prostory, ale také pro obývající osoby. Rychle provedeným vyvětráním dojde k výměně vzduchu a díky tomu také k částečnému vysušení oken a zdí, kde se hlavně při nepravidelné výměně vzduchu může začít vyskytovat nežádoucí plíseň, kterou nalezneme na oknech a zdech, kde kondenzuje vlhkost. Vlhký vzduch sice svědčí rostlinám a alergikům, nicméně vysrážené vodní páry jsou spíše na škodu. K vzniku plísní nejčastěji dochází tam, kde je špatně provedená hydroizolace. Vlivem téměř dokonale těsných oken s cílem snížit ztráty tepla v zimě na minimum, máme pak plno starostí s protiplísňovými nátěry zdí, vysušováním zdiva a dalšími přidruženými potížemi.

Mnoho z nás v zimním období používá pro výměnu vzduchu v domácích prostorách mikroventilaci. Avšak metoda je to ne moc vhodná, protože v případě, že mezi venkovním prostředím a místnostmi je velký teplotní rozdíl, začne se vytvářet vlhkost, která zkondenzuje nejčastěji mezi křídlem a rámem. Když k tomu přidáme ještě mrazy, může dojít až k poškození oken vlivem vzniku ledu.
Velmi efektivním a správně provedeným způsobem je větrání vyklopením okna, tzv. na ventilačku. Proud vzduchu je mírný a dochází tak k jeho postupné výměně.

Aby větrání bylo účinné a nedocházelo k teplotním ztrátám, snažíme se vždy při otevření oken stáhnout provoz radiátorů na minimum. Díky tomu nedochází k nežádoucímu "zmatení“ regulační hlavice a prudkému zvýšení teploty radiátoru. Nesmíme zapomínat ani na zvlhčovače vzduchu, nutné právě v zimním období. Jejich kombinací s pravidelným větráním přispějeme ke vzniku zdravého mikroklimatu v místnostech.

Větrání je opravdu nezbytně nutné pro osoby, trpícími průduškovým astmatem nebo alergií na roztoče. Tyto onemocnění dokážou velmi znepříjemnit život a proto bychom měli dbát na správnou techniku a délku větrání. Velký příval studeného vzduchu se může zdát sice efektivní cestou, avšak u těžších forem astmatu může způsobit až rozvoj záchvatu, který se projevuje štěkavým kašlem a značnou dušností. Mírné větrání je proto mnohem lepší, protože zabrání komplikacím a především i tak dokáže jednoduše zabránit množení roztočů.

Velkou chybou je mytí oken v zimním období. Velmi důkladným vyvětráním sice zahubíme roztoče a provedeme řádnou výměnu vzduchu, avšak na stav oken může mít tato činnost zcela negativní vliv. Především dochází k zapocení vnějšího skla, kde začne velmi rychle kondenzovat vlhkost a při spojení s nočním přímrazkem mohou na oknech nastat škody většího rozsahu.

Při větrání také dbáme, abychom neuškodili pokojovým rostlinám. Většina z nich pochází z tropů a až na výjimky nejsou odolné vůči chladu. Krátkodobé intenzivnější větrání otevřeným oknem jim sice většinou nevadí, ale při mrazech si poškodíme vegetaci značným způsobem. Jednou z nejcitlivějších rostlin je kávovník. Při jeho nastydnutí od větrání mu začnou hnědnout listy, rostlina zchřadne a uhyne. Jakékoliv záchranné pokusy v tomto případě nedávají smysl. Proto vždy větráme tak, abychom zabránili případným škodám. Rostliny po dobu větrání ochráníme před náhlým teplotním rázem, případně dočasně přestěhujeme na místo, kde jim nehrozí nebezpečí.

Několik rad na závěr

  • V době mrazů větráme jen po nejnutnější dobu a v místnostech, kde je nízká vzdušná vlhkost, instalujeme misky s vodou nebo zvlhčovače přímo na radiátory.
  • Při přechodném oteplení můžeme větrat ventilačkou i po delší dobu, při vyšších venkovních teplotách a za deště tím přivádíme do bytu prospěšný vlhčí vzduch.
  • Pravidelně kontrolujeme prostor kolem oken, zdali zde nedochází ke vzniku kondenzátu, podporujícího vznik a růst plísní jak na oknech, tak jejich obezdívky.
  • Snažíme se větrat koupelnu, kde se vyskytuje vlhkost ve vyšší míře a plísně se zde tvoří častěji.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Jak na plíseň v koupelně 6  fotek

Jak na plíseň v koupelně

Koupelna – místo, odkud pochází čistota. Právě proto, že zde provádíme osobní hygienu, měla by být koupelna nejčistším místem v našich obydlích. Pr ...


Něco je ve vzduchu čili plíseň v bytě 5  fotek

Něco je ve vzduchu čili plíseň v bytě

O plísni v bytě nemusíme zpočátku ani vědět. Jen citlivější jedince upozorní nos na to, že je něco v nepořádku. Až když budete hledat v rozích místnos ...


Plíseň v koupelně 3  fotek

Plíseň v koupelně

Jestliže objevíte černá místa na těsnění vany nebo sprchové vaničky, s největší pravděpodobností se jedná o plíseň. Tato plíseň je pro zdraví člově ...


Plíseň v domácnosti – co s tím? 5  fotek

Plíseň v domácnosti – co s tím?

Pokud řešíte výskyt plísně v domácnosti, měli byste vědět, že základem je vypořádat se s přebytečnou vlhkostí v interiéru. Okna za vznik plísně nem ...


Plíseň v bytě může zapříčinit řadu problémů. Co s tím? 7  fotek

Plíseň v bytě může zapříčinit řadu problémů. Co s tím?

Plíseň v bytě představuje dost prekérní problém řady českých domácností, který se rok, co rok vrací s příchodem topné sezóny. Trápí však nejen byty ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×