Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Do dutých materiálů volte ty správné hmoždinky

Do dutých materiálů volte ty správné hmoždinky

Kotvení do dutých materiálů bývá vždycky potíž, ale není třeba se toho bát, protože existují hmoždinky, kterými i do takových stěn připevníte vše snadno a bez problémů.

reklama

Duté materiály

Kotvení do dutých materiálů je specifické a je nutné použít speciální hmoždinky. Mezi duté materiály můžeme počítat tyto typy a systémy:

 • duté cihly;
 • sádrokarton;
 • cementovláknité desky;
 • DTD (dřevotříska).

Pro duté tvárnice, jak jejich název napovídá, jsou typické dutiny uvnitř obvodu, což zaručuje jejich lehkost – používají se proto pro stavbu příček a jiných konstrukcí, které tuto vlastnost musí mít. Některé typy mají dutiny již vyplněné izolačním materiálem a není nutné tedy stěny následně ještě zateplovat.

U sádrokartonu i jiných desek je třeba brát zřetel na nosnost desek danou výrobcem. Krom výběru vhodné hmoždinky je někdy nutné využít upevnění do nosného roštu či použít pomocné nosníky. Pro sádrokarton jsou vhodné plastové uzlovací hmoždinky, případně můžete sáhnout po speciálních hmoždinkách rozpěrných nebo zařezávacích, určených přímo do tohoto materiálu. Další možností jsou sklopné či roztahovací kovové hmoždinky, které využijete do všech deskových materiálů.

Jak hmoždinky fungují

Hmoždinky do dutých materiálů jsou specifické tím, že umí vytvořit tvarový styk s cihlou – umí se zauzlovat a upevnit za příčku v cihle, nebo vysunout zoubky.

Zvolte správnou délku

Pokud je to možné, volte do dutého materiálu takovou hmoždinku, která se bude moci zapřít za tu nejsilnější nosnou stěnu. Určitě není řešením sáhnout po hmoždince delší, protože tam se pak může místo ukotvení posunout na slabší příčku a zvýšení únosnosti tím nedosáhneme. Navíc bude taková hmoždinka i zbytečně dražší. Obecně se lze při výběru hmoždinky držet následujícího pravidla – sečtěte délku hmoždinky a tloušťku předmětu, který budete ke zdi připevňovat a přičtěte ještě 5 milimetrů, aby šroub mohl hmoždinku rozepřít v celé její délce. To samé a s ještě větším důrazem platí u uzlovacích hmoždinek, protože přesahující část šroubu musí zachytit hmoždinku a přitáhnout ji.

Jak vrtat

Do dutých tvárnic vrtejte zásadně bez příklepu – ten by příčky uvnitř poničil, otvor by byl větší a hmoždinka by se protáčela. Vrták použijte do zdiva s tvrdokovovým břitem. Vrtaný otvor musí být vždy delší než hmoždinka – stejně tak šroub musí mít větší délku, zároveň šroub ale nesmí dosáhnout na konec otvoru. Vruty, pokud možno vždy dotáhněte ručně – sami citem poznáte, kdy bude dotažena hmoždinka tak akorát a nedojde k jejímu přetažení, které by způsobilo snížení únosnosti.

Když obyčejná hmoždinka nestačí

Pokud ale chcete mít jistotu, že bude ve zdi či stropě a jakémkoli dutém materiálu držet opravdu vše na svém místě, a ještě spolehlivěji a šetrněji ke zdivu samotnému, sáhněte po chemické kotvě – chemické hmoždince. Jedná se o dvousložkovou hmotu – kotvicí maltu na bázi pryskyřice. Tuto technologii můžete bez obav využít i doma. Chemická kotva zaručí:

 • vysokou únosnost;
 • dlouhou životnost kotvených prvků;
 • vhodnost pro plné i duté materiály;
 • bezpečné kotvení i v rozích a blízko hran – nevzniká zde tlak na materiál okolo kotvy.

Jak pracovat s chemickou kotvou

Připevňování předmětů za pomoci hmoždinek a chemické kotvy není složitá záležitost a můžete tak této metody využít i v domácích podmínkách.

 • Vyvrtejte potřebný počet otvorů. Při volbě průměru vrtáku a hloubce vrtání se řiďte průměrem, šroubu či vrutu, potřebné údaje najdete na krabičce s upevňujícími přípravky nebo na stránkách výrobce.
 • Vyvrtané otvory pečlivě vyčistěte speciálním kartáčkem, použijte i vývěvu či vysavač. Čištění proveďte alespoň dvakrát.
 • Z kartuše po nasazení směšovače vytlačujte směs, dokud nebudou obě složky dostatečně promíchané – poznáte to podle barvy směsi. Až tu dokonale smíchanou můžete použít.
 • Do otvorů vložte sítka, můžou být kovová či plastová. Vyplňte je ode dna celá maltou.
 • Nyní můžete do otvoru vložit vybraný kotvicí prvek, který maltu vytlačí otvory v sítku do jeho okolí.
 • Nyní stačí už jen nechat maltu vytvrdit a připevnit potřebné ke kotvícímu prvku.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Video - když vám normální hmoždinky nestačí 1  fotek

Video - když vám normální hmoždinky nestačí

Každý kutil zajásá, když uslyší o novém výrobku, který mu usnadní práci. V tekuté formě už známe více výrobků, k těm posledním patří tzv. tekuté hřebí ...


Vybíráme správné hmoždinky 27  fotek

Vybíráme správné hmoždinky

Univerzální hmoždinky se širokým spektrem použití i speciální výrobky pro různé materiály jsou nezbytnými pomůckami pro pevné ukotvení šroubů ve zd ...


Weber hmoždinky v propracovaném designu: Zatluč, zašroubuj, vyzkoušej! 1  fotek

Weber hmoždinky v propracovaném designu: Zatluč, zašroubuj, vyzkoušej!

Talířové hmoždinky využijete především při upevnění zateplení, ať už se jedná o vatu, polystyren či pěnové desky. Weber, výrobce a dodavatel špičko ...


Hmoždinka je geniální vynález 4  fotek

Hmoždinka je geniální vynález

Nedávno zemřelý vynálezce hmoždinky, Němec Artur Fischer, znamená pro domácí kutilství to samé, co Bill Gates pro výpočetní techniku. V současné do ...


Do každého zdiva patří správná hmoždinka 12  fotek

Do každého zdiva patří správná hmoždinka

Na trhu je například univerzální hmoždinka Fischer UX, vhodná pro každý stavební materiál. K dispozici je v průměrech 5 až 14 mm a v provedení s lí ...


Se speciálními hmoždinkami připevníte spolehlivě vše potřebné 6  fotek

Se speciálními hmoždinkami připevníte spolehlivě vše potřebné

Dnes už je na trhu mnoho typů hmoždinek, kromě obyčejných i ty speciální, které vám umožní připevnit různé předměty do různých materiálů zcela bez ...


Nebojte se zavěšovat předměty do sádrokartonu 5  fotek

Nebojte se zavěšovat předměty do sádrokartonu

Postavíte si doma příčky ze sádrokartonu, v každém pokoji z nich namontujete podhled – a pak řešíte, jak do nich připevnit osvětlení, obrazy, polic ...


Zvolte ty správné fasádní hmoždinky 4  fotek

Zvolte ty správné fasádní hmoždinky

Kotvení do fasády pomocí hmoždinek může být ošemetná záležitost, zvláště pokud je fasáda už zateplená. Jaký druh použít a jak je správně instalovat ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
0
střecha podzemního domu Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Nová koupelna-vybavení Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 adéla malá
0
instalace odpadů pvc Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Betonové tvárnice Svahovka Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 roman suchánek
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×