Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Co to je sálavé topení a jak funguje – SmartRooms

Co to je sálavé topení a jak funguje – SmartRooms
S topením je to tak, že vesměs užíváme klasický způsob – kamna, kotle, radiátory – a akceptujeme nanejvýš dokonalejší spotřebiče s lepšími užitnými vlastnostmi. Některé věci však lze zařídit úplně jinak. Víte například co je a jak funguje sálavé topení?
reklama

Občas se člověk přistihne, že chodí stále po stejné straně ulice, ačkoliv jiná cesta by byla výhodnější. Spoustu věcí děláme a nebo používáme automaticky. Ke změně návyků někoho přimějí vznešené myšlenky a pocit odpovědnosti, jinému stačí dobře počítat. Nejlepší je ale spojit obojí.

Svým způsobem zelené řešení

Finanční úspora při využívání sálavého topení je průkazná, což na účtu po čase poznáme, a protože k topení používáme sice elektřinu, ale mnohem méně než u klasických zdrojů tepla, je i jeho ekologický přínos jasný. Musíme se ovšem zbavit zaběhnutých schémat v myšlení (ale přitom ne až tak úplně, protože než se přesvědčíme o kladech sálavého vytápění a propadneme mu docela, můžeme ho klidně kombinovat s klasickým).

Jak to funguje

Jak funguje? Jako Slunce. Když na sníh položíme proužek tmavé látky, za čas uvidíme, že se zabořil do sněhu, protože pod ním sníh taje. Látka pohlcuje sluneční energii (včetně té infračervené) a ohřívá se. A nás slunce pálí a je nám teplo, i když sjezdovka je zmrzlá o zlomkrk. Nebo takový tulipán zjara: vzduch je ještě chladný, ale tulipán, který přímo přijímá sálavé sluneční paprsky, se rozvinul do krásy a vůně. Naopak – v místnosti, kde není využit princip sálavého vytápění, nám paradoxně může být chladno, ač se nás teploměr snaží přesvědčit o opaku.

Objev infračerveného záření

Roku 1800 trochu Němec a trochu Brit (přitom jeho předci zřejmě byli od našeho Slavkova) astronom a konstruktér zrcadlových dalekohledů William Herschel při zkoumání slunečního světla objevil, že vedle záření, které můžeme rozložit na barvy s rozdílnou teplotou, hřeje slunce nejvíc na stupnici „za červenou“, kde my nevidíme nic. Bylo objeveno infračervené záření.

Sálavé topení pracuje na stejném principu: slunce hřeje předměty a teprve od nich se ohřívá vzduch, infratopení nahřívá stěny, stropy, podlahu, zařízení místnosti. Hřeje i nás, vzduch se nevíří, je příjemný, všechno probíhá tiše a nepostřehnutelně. Nepotřebujeme žádné viditelné zdroje, žádná čerpadla, komíny, roury, trubky nebo radiátory…, a přesto je nám dobře.

Současná konvekční topidla nám poskytují teplo prostřednictvím cirkulujícího vzduchu, takže konstrukční prvky domu a bytu jsou vždy chladnější, ohřívaný vzduch víří prach a na chladných částech obvodových stěn se často páry ze vzduchu sráží a s prachem vytvářejí ideální prostředí pro plísně. Odborně navržené a instalované sálavé topení naopak tyto neduhy odstraní a zajistí ideální a zdravé prostředí, vytápěné se zásadně nižšími náklady. Teplo nenese vzduch, ale paprsky, podobně jako od slunce: od teplejšího předmětu k chladnějšímu. Od zdroje ve stěně, stropu nebo v podlaze se teplo sáláním přenáší na chladnější objekty v místnosti, tedy na další stěny, strop, podlahu, nábytek a konec konců také na člověka. Právě tak funguje systém vytápění SmartRooms od kanadské firmy Therma-Ray. Nestojí to za úvahu?

Topení s budoucností

Ačkoliv princip sálavého topení je znám poměrně dlouho, procento domů vytápěných tímto způsobem je zatím nízké. Spoléháme na plyn, uhlí, dotované akumulační systémy. Stále více příznivců získávají i obnovitelné zdroje. Ale před sálavým topením je jak v nové výstavbě, tak při rekonstrukcích mimořádně dobrá budoucnost. Lidé totiž nejsou hloupí – ocení příjemné pořizovací náklady i nepopiratelně vysoký komfort užívání.

Více informací na www.thermaray.cz.

Autor: Jiří Jan a Therma-Ray (text), Therma-Ray (foto)

Související články

Chytrá domácnost pro moderní bydlení 5  fotek

Chytrá domácnost pro moderní bydlení

Moderní doba si žádá změnu přístupu i ohledně domácnosti, kam taktéž směřují nejnovější technologie. S pomocí mobilního telefonu, pořízení několika ...


Jaké druhy vytápění domu budou nejefektivnější? 5  fotek

Jaké druhy vytápění domu budou nejefektivnější?

Vytápěcí systém domu volte opravdu opatrně. Ne každý představuje totiž výhodnou investici, protože tam, kde je levnější, vás hravě zruinuje na zálo ...


Zajistí vám moderní kotle levné topení? 10  fotek

Zajistí vám moderní kotle levné topení?

Topná sezóna je v plném proudu a mnozí řešíme, jak si efektivně zabezpečit příjemný komfort a levné topení po celou topnou sezónu a zároveň na tom ...


Infratopení pro zdravý domov 7  fotek

Infratopení pro zdravý domov

Při návštěvě v domě vytápěném infrapanely si určitě všimnete jedné příjemné věci: ať přejdete z prázdné kuchyně do pokoje plného lidí a pak třeba scho ...


Obrazy, které hřejí (a šetří) 5  fotek

Obrazy, které hřejí (a šetří)

Kdo má rád obrazy ví, že třeba reprodukce Van Goghových Slunečnic na stěně dokáže místnost rozsvítit. Jsou namalované tak přesvědčivě, jakoby bláznivý ...


Yankee Candle na veletrhu Tendence 2011 4  fotek

Yankee Candle na veletrhu Tendence 2011

Nakupte si v předstihu od 15. - 18. září na veletrhu Tendence 2011 v Praze Holešovicích krásné vánoční dárky, které každého potěší špičkovou kvalitou ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
0
Jaký materiál pro rozvody topení Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Nicholas
0
oběhové čerpadlo ALPHA 2 Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×