Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Skleníky a pařeniště: koupit nebo vyrobit svépomocí?

Skleníky a pařeniště: koupit nebo vyrobit svépomocí?

Skleník a pařeniště nám umožní nejen snadné pěstování náročných rostlin. Tyto stavby jsou ideálním prostředkem k získání domácí zeleniny hned, jak se zjara oteplí. Nejeden z nás je však využije i pro snadné předpěstování. Zorientovat se v nabídce skleníků a pařenišť je sice obtížnější, ale i laikovi stačí relativně málo k tomu, aby si vybral správný typ. Obloukem obejdeme podezřele levné nabídky.

reklama

Skleníky a pařeniště jsou zahradní stavby umožňující pěstování náročných rostlin z hlediska zajištění vyšší teploty a vlhkosti vzduchu. V dnešním měřítku je čím dál populárnější. Nevalná kvalita potravin, nabízených na trhu, nutí čím dál častěji zahrádkáře, chalupáře a kutily k domácímu pěstování. Výsledkem bývá kvalitní úroda chutných paprik, okurek, rajčat a další zeleniny. Základem každého skleníku je nosná kostra, mezi kterou jsou umístěny skleněné nebo polykarbonátové desky. První zmínky o sklenících pocházejí již z 18. století.

Skleníky a foliovníky

První skupinou jsou skleníky netypizované. Jde o řešení, které budujeme podomácku s využitím nejrůznějšího nářadí a materiálu. Konstrukce bývá řešena nejčastěji svařenými železnými profily obdélníkového průřezu, opatřenými ochranným nátěrem. Výplň řeší několik tabulí skla. Tato stavba je ze všech řešení rozhodně časově nejnáročnější, neboť musíme vše zrealizovat tzv. na vlastní pěst, a to včetně návrhu.

Mezi netypizované skleníky patří i ty nejjednodušší - foliovníky. Materiál kostry je vyveden ze silného ocelového drátu do tvaru půlměsíce. K několika takto natvarovaným drátům za sebou je připevněna průhledná folie. Jde vlastně o známé řešení foliového tunelu, avšak s takovou výškou, že v něm můžeme běžně chodit. Tento typ má obrovskou výhodu ve snadné přemístitelnosti, avšak velkým rizikem pro jeho poškození je silný vítr, který je obvyklý s letními bouřkami. Zručnější zahrádkář zajisté využije tužší rám v podobě dřevěných hranolů, spojených závrtnými šrouby nebo hřebíky. Tento typ však neusazujeme nikdy přímo na zem. Ideální usazení je přes dlaždice, které zajišťují, že dřevo nebude ve stálém styku s vlhkou půdou. Krycí materiál je zde stejný, tedy folie. V horkých dnech je zapotřebí mít k dispozici bílou netkanou textilii, kterou uvnitř použijeme jako rolety před sílou sluníčka. U svépomocně vyráběných foliovníků musíme počítat s nižší životností. Sluneční záření, hlavně pak UV paprsky, postupně zeslabuje krycí fólii, která má běžnou životnost kolem tří let.

Typizované modely jsou ty, které jsou nabízeny v obchodech a na internetu. Mají důmyslně řešenou modulární kostru, produkovanou lisováním vysoce kvalitního ocelového plechu, ještě s úpravou v podobě žárového zinkování, jehož vrstva chrání materiál před vznikem koroze. Oblíbené jsou také typy s kostrou z eloxovaných hliníkových profilů. Místo skla je zde použit dutinkový polykarbonát. Ten bývá u kvalitních výrobků opatřen i rozptylovým efektem, takže před zahájením pěstování nemusíme tyto výplňové panely natírat bílou barvou pro zabránění popálení výpěstků. Tyto skleníky jsou produkovány v mnoha typech.

Nejoblíbenější jsou modely s posuvnými dveřmi, svislými bočnicemi a sedlovou střechou. Následují typy s bočnicemi šikmými nebo provedení s půlkulovou střechou. Klasické křídlové dveře jsou méně náročné na údržbu, avšak náročnější na prostor. Při výběru skleníku a pařenišť dbáme na to, aby skleník byl vybaven okapy pro sběr dešťové vody, automatickým otvíráním střešních oken pro případ velkého tepla a systémem polic, které využijeme nejen v jarním období pro předpěstování.

Typizované modely skleníků nakupujeme u renomovaných tuzemských firem, které mají dlouholeté zkušenosti, nabízejí zdarma rozvoz a možnost dodání zákazníkovi na klíč. Levné asijské výrobky jsou dvakrát drahé, neboť používají nekvalitní materiály s omezenou životností. Musíme si uvědomit, že nákup skleníku není věcí na dobu pěti let, ale na téměř celý život.

Pařeniště

Typů pařenišť je hned několik. Jedno z jejich dělení je navázáno na generování tepla pro kořenový systém pěstovaných rostlin. Studené pařeniště, jehož základ pod vrstvou kvalitní půdy je směs nasekané trávy, listí a dalšího organického odpadu, představuje vhodné prostředí pro předpěstování nebo pěstování rychlené zeleniny. Použití koňského hnoje je vhodné tehdy, když požadujeme mít pařeniště teplé, tedy vhodné pro pěstování okurek. Ale i s hnojením bychom měli zacházet opatrně. Velké množství hnoje znamená velké množství dusíku i pro rostliny, které jsou pak náchylnější na napadení škůdců a ani výslednou úrodu nelze považovat za zdravou.

Dále pak pařeniště dělíme podle použitých konstrukčních materiálů. Nejlevnější možností je nízký fóliový tunel. Je tvořen několika ohnutými silnými ocelovými dráty, na které je navléknuta fólie. Další volbu, která není finančně náročnou, prezentuje polykarbonátové pařeniště s bočnicemi buď z tohoto materiálu nebo ze žárově zinkovaného plechu. Výhodou tohoto provedení je snadná údržba a možnost jeho uklizení do kůlny nebo stodoly na zimu.

Kutilové si zajisté vyřeší pařeniště po svém. Setkáme se tak nejčastěji s betonovou konstrukcí obdélníkového tvaru, jehož plocha je zakryta několika na míru vyrobenými okny nebo rámem s fólií. Pro výrobu základu můžeme použít i dlaždice nebo dřevěné hranoly.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Výsadba a pěstování první jarní zeleniny v minifóliovníku s perforovanou fólií 11  fotek

Výsadba a pěstování první jarní zeleniny v minifóliovníku s perforovanou fólií

Všichni zahrádkáři a pěstitelé moc dobře vědí, jak vrtkavé je aprílové počasí. Vysazovat proto sadbu zeleniny na volný záhon je mnohdy riskantní, p ...


Je výhodné pořídit si skleník, fóliovník nebo pařeniště? 8  fotek

Je výhodné pořídit si skleník, fóliovník nebo pařeniště?

V našich klimatických podmínkách potřebujeme prodloužit si vegetační sezónu. Pozdní jarní mrazíky nás trápí ještě v květnu a v září už jsou noci st ...


Skleník, který nerozbijete 7  fotek

Skleník, který nerozbijete

Nástup neskleněných výplní budil mezi uživateli rozpaky: vedle nesporných výhod jaké představovaly – především malá hmotnost a možnost plast do určité ...


Vyséváme do pařeniště 10  fotek

Vyséváme do pařeniště

Chcete sklízet vlastní doma vypěstovanou zeleninu co nejdřív? Nečekejte s výsevem, až to dovolí venkovní podmínky, ale využijte možnost pěstování v ...


Pěstování chilli papriček

Řada fotografií pořízených od dubna do srpna v pravidelných intervalech ze stále stejného místa navozuje dojem, že vidíte, jak ze sazeniček chilli pap ...

reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×