Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Síťové pračky, filtry a přepěťové ochrany – použití

Síťové pračky, filtry a přepěťové ochrany – použití
Mezi neprávem opomíjené a podceňované komponenty spotřební elektroniky lze zařadit síťové pračky, síťové filtry a přepěťové ochrany. Přitom jejich koupí můžete nejen znatelně zlepšit kvalitu reprodukce obrazu a zvuku, ale také ochránit všechny připojené komponenty proti přepětí v elektrické síti, například při blízkém úderu blesku.
reklama

Síťové pračky, tedy komponenty spotřební elektroniky, které obsahují všechny tři prvky ochrany – omezení výkyvů elektrického napětí, odrušení namodulovaných nežádoucích frekvencí a též přepěťovou ochranu - byly až donedávna spíše okrajovou záležitostí určenou především pro movité vyznavače čistě stereofonní reprodukce. Doba se však mění a na trhu se stále častěji objevují přístroje, které se hravě vejdou do dvaceti tisíc korun (Belkin PF-40) a některé i pod magickou desetitisícovou hranici (Belkin PF-30).

Jistě, v této cenové relaci nemůžete očekávat stejné technické parametry a tak nekompromisní provedení a konstrukci jako u top modelů prestižních značek jako třeba Accuphase, PurePower nebo ExtraPower (cca od 50 tisíc Kč výše), ale přesto nabízejí z pohledu zlepšení reprodukce zvuku a obrazu velice zajímavou alternativu.

Protože mnoho lidí nemá v této problematice zcela jasno, pokusím se zvolit takovou formu popisu, která příliš nezabíhá do technických podrobností (i když se jim úplně nevyhneme) a spíše vám co nejsrozumitelnější formou přiblížím jejich funkčnost, tedy základní vlastnosti zástupců jednotlivých kategorií. Pro lepší orientaci budu postupovat od nejjednodušších k nejsložitějším přístrojům, které pak kombinují více stupňů ochrany a filtrace.

První (nejjednodušší) varianta – samostatná přepěťová ochrana.
Přepěťová ochrana je poměrně jednoduché elektronické zařízení, které má za úkol zabránit poškození přístroje, který je přes něj připojen, před nenadálým přepětím, tedy skokovému zvýšení hodnoty elektrického proudu v rozvodné síťi.

Loni jsem v televizním zpravodajství zaregistroval dvě zprávy, které hlásily stejný následek – totální zničení všech elektrických spotřebičů, které byly připojeny do zásuvky a následný vznik požáru. V prvním případě došlo k přepětí v elektrické síťi důsledkem prudké letní bouřky, při které uhodil blesk do nedalekého sloupu elektrického vedení a v druhém neodborným zásahem do elektrické rozvodné skříně, tedy lidským faktorem. Oběma těmto událostem, respektive jejich následkům, by se dalo předejít, kdyby byly přístroje připojeny do elektrické sítě přes přepěťové ochrany.

Ty mohou být zhotoveny v několika variantách. Jako jednoduchá redukce do zásuvky, ve formě zásuvkové prodlužovací konzole známější pod lidovým označením jezevčík, může být přímo součástí zásuvek ve zdi nebo může být dodatečně namontovaná vedle hlavního jističe na celý domovní (bytový) rozvodný okruh. Variant je mnoho a ani nejsou nijak cenově přemrštěné.

Druhá varianta – přepěťová ochrana s jednostupňovou filtrací
Stupeň složitější ochrana bývá (většinou) kombinace přepěťové ochrany s jednostupňovou filtrací a někdy i doplněnou o obvod pro jednoduché ořezání špiček při výkyvech v elektrické síti. Zařízení bývá instalováno do zásuvkové prodlužovací konzole. V podstatně bytelnější (kovové) konstrukci je doplněno o spínač a o několik světelných indikátorů.

Má opět ochránit připojené komponenty proti přepětí sítě a k tomu přidává jednoduchý širokopásmový filtr, který odstraní větší část namodulovaných frekvencí. Ty mají obecně velmi negativní vliv na výslednou kvalitu reprodukce zvuku v případě nižších namodulovaných frekvencí a obrazu v případě vyšších namodulovaných frekvencí. Obvod pro oříznutí výkonových špiček slouží pouze k tomu, aby byly minimalizovány největší výkyvy elektrického proudu směrem nahoru v rozvodné síti. Neumí vlastními silami doplnit jeho pokles.

Třetí (nejlepší) varianta – Síťová pračka
Pokud je vašim cílem kromě ochrany vašich elektronických miláčků znatelné zlepšení jejich funkčnosti a tím pádem povýšení kvality reprodukce obrazu a zvuku, musíte se poohlédnout po takzvaných síťových pračkách.

Ty se nabízejí opět v provedení zásuvkové prodlužovací konzole (jezevčíku) nebo a to podstatně častěji v samostatném komponentu s rozměry připomínající standardní i když trochu tlustší DVD přehrávač.

Vzhledově většinou vypadá velice chudě. Na její čelní stěně totiž často nenajdete nic nebo pouze pár barevných diod indikujících správnou funkčnost přístroje. Dokonalejší (a také dražší) modely bývají kromě tlačítka pro spínané zásuvky vybaveny také malým LCD displejem, na kterém se zobrazují aktuální hodnoty elektrického proudu a momentální úroveň filtrace. Vzadu jsou pak umístěny zásuvky většinou oddělené pro audio a video komponenty a pro vysokoodběrové přístroje (jejich počet bývá různý – základní modely jich mají 6) a speciální zástrčky pro připojení dalších zařízení jako je TV anténa, satelitní přijímač, internet a telefonní linka.

Přepětí po zásahu blasku se totiž může do elektroniky dostat i po TV anténě nebo po kabelu telefonní linky. Vedle zásuvek je pak vyveden dimenzovaný napájecí kabel, kterým se pračka připojuje do zásuvky.

Všechny síťové pračky jsou na rozdíl od předchozích dvou variant aktivní přístroje a mají společné tři základní funkce.

  • Za prvé minimalizují, případně zcela odstraňují nežádoucí výkyvy v elektrické síti a tudíž po zapojení dodávají do vzadu umístěných, funkčně oddělených zásuvek reálně stálý (neměnný) proud 230V/50Hz.
  • Druhou funkcí je pomocí pokročilé, více stupňové filtrace odstranění všech rušivých kmitočtů (šumů) namodulovaných na elektrický proud. Ty pocházejí jednak od jiných zapnutých spotřebičů, jako jsou například starší fény, pračky, lednice, myčky a pak i od vnějších (nepřipojených) zdrojů jako je rozhlasové, rádiové a televizní vysílání šířené vzduchem. Každý kovový vodič, tedy i špatně odstíněný elektrický rozvod, totiž funguje podobně jako anténa a tyto kmitočty „zachytí“. Jejich přítomnost sice přímo neuslyšíte/neuvidíte, neboť se jedná o velmi vysoké frekvence, ale svým působením ovlivňují funkci jiných přístrojů, které se pak projevují zvýšeným zkreslením zvuku nebo nárůstem obrazového šumu.
  • Třetí funkcí je opět ochrana všech připojených spotřebičů proti nežádoucímu skokovému zvýšení elektrického proudu v síti, tedy přepěťová ochrana.

Drtivá většina síťových praček má ochranu tak důkladně propracovanou, že pokud náhodou dojde k jejímu selhání, uhradí vám výrobce cenu poškozených přístrojů až do několika set tisícové výše - a to hovořím o eurech.

Jejich všestraně pozitivní vliv na reprodukci obrazu a zvuku je nejvíce patrný u komponentů z nižších cenových hladin. Je to logické, neboť tyto přístroje nemají tak bohatě dimenzované napájecí zdroje a i jejich konstrukce bývá provedena s ohledem na nižší pořizovací náklady. U těchto přístrojů může dojít bez přehánění ke kvalitativnímu posunu až o dvě příčky nahoru a to nemluvím ještě o jedné, tentokráte druhotné funkci síťových praček - prodloužení životnosti připojených přístrojů, neboť ty nejsou méně kvalitním a navíc frekvenčně znečištěným elektrickým proudem tolik namáhány.

Po osobní zkušenosti s cenově velmi sympatickou síťovou pračkou Belkin PF-30 musím uznat, že skutečně došlo u obrazu i zvuku ke znatelnému zlepšení. V obraze na TV se najednou neobjevuje žádný šum nebo rušivé duchy, DVD má jaksi čistší a sytější obraz, zvuk je pevnější, prostor znatelně zmohutněl, projasnily se výšky, středy jsou prokreslenější a basy dostaly výraznější kontury. Kdo to tedy s kvalitou reprodukce obrazu a zvuku myslí opravdu vážně a navíc chce svoje přístroje ochránit a prodloužit jejich životnost, neměl by s koupí siťové pračky váhat ani vteřinu.

Připraveno ve spolupráci s firmou BELKIN.

Autor: Martin César (text), BELKIN (foto)

Související články

Antikutil - voda a elektrika 5  fotek

Antikutil - voda a elektrika

Někdy je až udivující, co všechno může "rádoby" kutil vytvořit. Dneska se podíváme na ukázku z koupelny a až "mrazící" elektroinstalaci.


Antikutil - nedrážděte elektriku 1  fotek

Antikutil - nedrážděte elektriku

V dnešní době, kdy prodlužka jde koupit i za 50 korun, opravdu nemá smysl zachraňovat a předělávat staré zásuvky. Můžeme padesát korun ušetřit, ale ...


Instalace domácího kina od A do Z ... I. díl 25  fotek

Instalace domácího kina od A do Z ... I. díl

Milujete hudbu nebo filmy a toužíte po domácím kině? Aby bylo kvalitně nainstalováno a dalo se s ním žít v obývacím pokoji, chce to optimálně vyřešit ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×