Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Silky - samurajsky ostré pily - 2. díl

Silky - samurajsky ostré pily - 2. díl
Jak už jsme psali v prvním dílu, Silky jsou špičkové japonské pilky pro zahradu, arboristy, sadaře, lesníky, truhláře, stejně tak ale i pro stavebníky, hobby i outdoorové aktivity, pobyt v přírodě, které se kvůli jejich vysoké kvalitě a užitné hodnotě na český trh rozhodla přinést společnost Garland distributor.
reklama

Silky pily 2. díl: ve znaku má Silky lišku

Nevím ani proč, ale charakterizují ji její ostré zuby, vždy ve střehu, rychlá a přesná jako liška na lovu. Silky znamená podle překladače „jemný, hedvábný“, takový je i její řez.

Teleskopy aneb mám jednu ruku dlouhou...

Je to stejné, jako když jdete lesem, shýbnete se pro klacek a najednou se cítíte bezpečně. A je to tak v pořádku, zbytky dávných atavistických pudů o sobě daly vědět. Stejné je to i s pilkou na tyči. „Něco“ držíte, je to jako nástroj na obranu a možná může trochu připomínat i cep. Nejdřív se mu křižáci smáli a když s ním přišli blíže do kontaktu, získal si jejich respekt. Se Silky je to stejné.

Nejde jen o to, že je naše ruka s pilkou najednou pětimetrová jako u Saxany, ale obejdeme se i bez žebříku nebo jiné techniky. U tenkých nebo špatně přístupných větví je i práce zespodu bezpečnější. Máme odstup, zespoda a s odstupem lépe určíme, kde vést řez. Především jedná-li se o okrasný nebo tvarovací řez. Pro prořezání stromů a okrasných keřů je vhodné právě předjaří a časný začátek jara, kdy pomalu končí období vegetačního klidu. Stromy nejsou zatím zalistěné a větve nutné k prořezání jsou přehledně dostupné. Při okrasném tvarování ze země obhlédneme celý habitus stromu lépe než ze štaflí, kdy bychom museli šplhat stále nahoru a dolů.

Na žebřík sice nakonec přece jen budeme muset vylézt, budeme-li chtít řezy ošetřit, ale to už je zase jiná práce.

Z trpaslíka dlouhým chlapcem

Dvojitá teleskopická rukojeť nám u některého typu umožní vysunutí až do délky osmi metrů. Konec násady je opatřen gumovým dorazem. To pro případ, že by nám vyklouzl, aby byl bez poškození a odpružený.

Malá velká násada - Long boy

Příjemná je transportní velikost teleskopických pilek. Především Long boy s dvojitým teleskopem. Malý velký byl nejenom muž, ale i pilka na dlouhé násadě. Abrakadabra a jsme skoro v pěti metrech. Nutné je dát si proto pozor na vysoké napětí nebo kabely a dráty v blízkosti vyšších větví. Snadno bychom tak mohli přijít k úrazu elektrickým proudem a z japonského nářadí by se mohl stát vynález český, tedy hromosvod Prokopa Diviše.

Pilka jako luk

Pokud je materiál pilového listu vyroben z měkké oceli, je řezání pocitově příjemnější, ale nastává problém s rychlým opotřebením materiálu. Pokud je materiál velmi tvrdý, řezání je díky odporu ve dřevě a vibracím pocitově méně příjemné, opotřebení materiálu je nízké, ale vlivem snížené pružnosti zase dochází k lomům takové čepele. Silky kombinuje přednosti obou principů.

Ocel pro výrobu čepelí SAE 1095 C obsahuje vysoké procento uhlíku. Jinak pružná ocel tak má díky uhlíku i vysokou trvanlivost. Ta je dále dovedena k dokonalosti pomocí specifického procesu tepelného opracování, který spolu s přesně stanoveným procesem chladnutí dává čepelím pil Silky jedinečné vlastnosti. Čepel můžete ohnout třeba do oblouku a ta po uvolnění přejde bez deformace do původního tvaru, to vše při životnosti materiálu až třikrát delší než mají běžné pily. Skloubení dobrých vlastností tvrdé a měkké oceli je tak dovedeno k dokonalosti.

Do detailu

Na první pohled je zajímavé, že všechny důležité technické spoje u pilek jsou robustní a přiznané, zkrátka pořádné nýty, šrouby a závity. Nikde není šetřeno materiálem, pojistky aretace jsou dostatečně velké, pevné a snadno je lze ovládat i v pracovních rukavicích.

Dlouhá násada a oválný průřez rukojeti padne přesně do ruky a drží se pevně a přesně bez možnosti pootočení. Usnadňuje přesné vedení v řezu. Zuby pilky jsou zakloněné směrem k tomu, kdo nástroj drží v ruce, zaříznutí do materiálu je tahem k sobě.

Všechny pily Silky s teleskopickou násadou mají pilový plát vyrobený stejnou technologií jako menší pily. Teleskopická násada není kruhového průřezu, ale oválného. Tím se zásadním způsobem zvyšuje tuhost celého celku.
Jednotlivé segmenty jsou vyrobeny z velmi pevné, ale lehké slitiny duralu a v dolní úchopové části je pila opatřena perfektní neklouzavou rukojetí ze speciální pryže – GOM.

Jednotlivé výsuvné sekce jsou opatřeny promyšleným a lehce ovladatelným zámkem, který je dále zesílen speciálními svorkami. Díky tomuto důmyslnému systému se i plně vysunutá pila na rozhraní jednotlivých sekcí „neviklá“. Můžete tak pohodlně a s výbornou kontrolou pily řezat i ve výškách dosahujících 8 metrů (Hayauchi).

Žádné šizení materiálu

Kovový list pilky prochází celou rukojetí. Jeho tvar, povrchová struktura a složení materiálu umožňuje pohodlný a pevný úchop bez rukavic i s nimi. Rukojeť zároveň snižuje otřesy a vibrace a umožňuje přesné vedení v řezu.

Důležitou vlastností Silky je to, že u ručních nástrojů tělo pily prochází jako jedna část skrz celou rukojeť až na konec. Nikdy tedy nehrozí zlomení čepele za hranou začátku rukojeti, jako u některých jiných pil a rovněž při řezání tvoří celá pila tuhý celek, který se v rukojeti neprohýbá. Kontrola pily při řezání je tak dokonalá.

Rozebrání rukojeti při výměně pilového listu je řešeno rovněž velmi jednoduše a každý uživatel tuto operaci zvládne hravě sám.

Můj pocit z nářadí

Po vyzkoušení si Silky naživo a seznámení se s její historií máte najednou pocit, že na tom nářadí přeci jen něco je. Především u teleskopických násad je pocit umocněn. Nejde jen o to, že jsou japonské, to samo o sobě je kvalitními nedělá. Spíš preciznost a přenesení letitého nožířského řemesla, které samo o sobě je v Japonsku skoro kulturním uměním do výroby pilek. Je to kousek přenesené samurajské historie ve spojení s ocelí a je jedno, jestli jde o meč nebo pilku. I proto jsme si na focení půjčili meče od jednoho českého samuraje.
Japonci to mají jednoduché, myslím že už v genech mají zakomponováno, že průměrnost pro ně a jejich výrobky neexistuje. V mnoha disciplínách jsou první na světě. Neříkám nejlevnější, ale nejkvalitnější ano. Mám rád jejich motorky, ale i další značky zvučných jmen a nejvyšších kvalit jsou právě z Japonska, o foťácích ani nemluvím. Prostě to s kvalitou umí a jsou s ní zadobře. Stejné je to se Silky. K absolutní dokonalosti nářadí chybí už jen malý čudlík, který by vám z tajné schránky umístěné kdesi uvnitř naservíroval porci sushi se saké.

Vlastně mě napadá, že více japonských věcí a výrobků od "S" je dobrých: Suzuki, Sony, saké, sushi, samuraj, Silky,... Sandokan,… pardon, ten ne.

Co na závěr?

Jestli vám můj test přijde moc pozitivní, nezbývá vám nic jiného, než si Silky od někoho půjčit nebo koupit, a vyzkoušet. Pak možná lepe pochopíte můj úhel pohledu. Většinou bývám při zkoušení nářadí pesimista a superlativy příliš neplýtvám, jen když je opravdu důvod, a ten u zubatky z Japonska naštěstí byl.

PS: psal jsem dotaz na Fcb senátorovi ostrému jako Silky, který má stejné kořeny a je znám jako propagátor japonského kulturního dědictví. Ptal jsem se, jestli nářadí zná a světe div se, dotaz je asi málo politický, takže zatím jsme bez odpovědi, ale možná se pan Okamura polepší… nebo nářadí prostě nezná.

A jak jste na tom vy, máte se Silky nějakou zkušenost? Pochlubte se nám.

Děkujeme vám za přečtení Silky pily 2. dílu...

Autor: Pavel Zeman (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Silky - samurajsky ostré pilky - 1. díl 31  fotek

Silky - samurajsky ostré pilky - 1. díl

Sekera, meč a pila tvarovaly život člověka od úsvitu dějin. Ostré nástroje, které pomohly proti nepříteli a pak alespoň sekera a pila i v normálním ži ...


Scheppach HL1200... štípačka silná jako bejk 30  fotek

Scheppach HL1200... štípačka silná jako bejk

Před pár lety mi bylo dvacet a nebyl problém vzít palici a klín, zaseknout do špalku a bušit do něj tak dlouho, až léta zapraskala, ozvalo se trhnutí ...


Aku vyžínač Ryobi - a tráva má fazonu 17  fotek

Aku vyžínač Ryobi - a tráva má fazonu

Důležitým pomocníkem pro údržbu trávníku je bezesporu sekačka, ale pokud chcete mít posekáno i ve svahu, okolo a pod keři, anebo kolem zvlněných okraj ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×