Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/sikovny-krovinorez-uplne-jiny-film): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Vyžínače a křovinořezy - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Šikovný křovinořez: úplně jiný film

Šikovný křovinořez: úplně jiný film
Představte si to. Po horské polaně postupuje vyrovnaná řada mužů. Před nimi je rozkvetlá louka, za nimi položená tráva. Kosy se blýskají. Muži mezi sebou občas prohodí slovo. Jinak je ticho, jen kosy sviští a pod mraky vrže skřivan. Pokosená louka voní. Občas se muži narovnají, sundají kšiltovku, otřou si pot z neopáleného čela, vytáhnou brousek a přejedou ztupené ostří. Takhle nějak by mohl začínat romantický film pro pamětníky, že?
reklama

Jenže filmaři by dnes měli pěknou práci, kdyby chtěli dát takovou sehranou řadu ženců dohromady. Po našich zahradách se prohánějí sekačky, ty nejnovější dokonce bez obsluhy, v komplikovanějším terénu kosy nahradily vyžínače a křovinořezy.

Vyžínače a křovinořezy na trávník i louku

Ne všichni si zrovna potrpíme na nizoučký anglický trávník a ne každý je alergik, jemuž rozkvetlý pažit vadí. A konec konců nechceme každý víkend na chalupě tratit vzácný čas odpočinku a donekonečna „holit“ louku. Krátká tráva se z krajinářského hlediska nehodí všude: poletující motýli mají také něco do sebe a čistě ekologické úvahy hovořící o druhové pestrosti, úkrytu drobných živočichů i menším odparu vody z vyššího travního porostu mají pravdu. I takové plochy, pokud nechceme, aby se časem proměnily v džungli, musíme občas pokosit. Když si náš úvodní „filmový záběr“ rozebereme, zjistíme, že dnes je všechno jinak.

Vyrovnaná řada mužů

Z bezpečnostního hlediska nepracujeme blízko sebe, navíc práci zvládneme většinou rychle sami. S vyžínačem si poradíme na okrajích rovných ploch, na něž jsme mohli použít sekačku, s níž se ale nedostaneme pod keře, do různých zákoutí, k obrubníkům cest, u skalky – tedy na místa, na která dříve platil především srp. Také v stísněných prostorách a nebo na terénních nerovnostech, kde by se sekačka převrátila nebo bychom ji vedli jen obtížně, nám pomůže křovinořez.

video

Družné hovory při práci

Práce s motorovou kosou jde dobře od ruky, takže na nějaké řeči by čas určitě byl, lepší je ovšem schovat si je, až bude hotovo. Motor je totiž hlučný, takže byste na sebe museli dost křičet. Uši je lépe schovat pod hlukové chrániče. V sevřenější zástavbě je dobré se domluvit se sousedy, nebo alespoň respektovat zdravý rozum a nepouštět se do práce s vyžínačem (ani s jiným motorovým nářadím) v neděli ráno či v hodinách, kdy lidé obvykle spí a nebo odpočívají.

Skřivan pod mraky

Vy ho ovšem z té dálky neuslyšíte. A neslyšeli byste ho nejspíš ani, kdyby vám zpíval před nosem. Ve vyšší trávě se však mohou skrývat zvířata, především důvěřivá mláďata, která mají pocit, že přikrčí-li se k zemi a zůstanou nehybná, předpokládaný predátor si jich nevšimne a nechá je být: to ale neznají člověka, který s kosou nebo žacím strojem dokázal mezi drobnou zvěří vždycky nadělat pěknou paseku. Naštěstí hluk vyžínače zvířata celkem bezpečně vyplaší natolik, že utečou včas.

Vůně pokosené louky

S tou bezprostředně při práci nepočítejte, dostaví se později, až s uspokojením budete přehlížet, kolik jste toho a za jak krátkou dobu s užitečným pomocníkem dokázali. Teprve pak si vychutnáte, co při práci nešlo, a to navzdory tomu, že benzinový motor má výfuk šikovně umístěný, takže spaliny při práci sekáče bezprostředně neobtěžují.

Zpocené čelo

Nemá smysl předstírat, že křovinořez je lehký stroj. Profesionální typy mají kolem pěti kilogramů. Práce s nimi jde ovšem rychle od ruky a výrobci dobře vyřešili systém popruhů, který vyžínač značně nadlehčí. Protože pracujeme nejen pažemi, ale pohyby celého trupu je prý dobrý i jako lék na kulatící se bříška. Podle typu se ovládá kruhovým madlem na tyči nebo tam, kde máme co do činění s většími plochami, řidítky. Dobře se drží, protože designéři brali v potaz poznatky ergonomie, což je především tam, kde by se do rukou mohly přenášet vibrace motoru, dost podstatné.

Naklepávání a obtahování kosy

I o tuto filmovou libůstku přijdete. Poměrně zdlouhavá a nad očekávání velmi častá nutnost totiž s moderními vyžínači/křovinořezy odpadá. Původní typy pracovaly pouze se strunou, u moderního nářadí lze ale žací zařízení měnit: na okraje trávníků se používají nylonovou strunu, na vzrostlou louku se zdřevnatělými lodyhami, metrovými kopřivami, náletem křovin a dokonce menších stromků zase kovový kotouč dvou či vícebřitý. V sadu, kde bychom mohli poškodit kmínky mladých stromů, můžeme použít plastový kotouč. Výměna hlav je rychlá.

Konec filmu

Dřina spojená s kosou se nevrátí, ale i křovinořez vyžaduje určitou zručnost a cvik. Tam, kde nevystačíme se sekačkou, však úspora času a síly však jednoznačně mluví pro něj. To platí i pro lehký vyžínač, kvůli němuž možná budou další generace znát srp pouze z historických filmů a politických hororů.

Tip:

Ale co když potřebujeme vyžínač použít v bezprostřední blízkosti domu? Hluk motoru klasického křovinořezu jde na nervy a ruší, i když zrovna za okny nespí malé děti. I výfukové plyny obtěžují. To neplatí pro elektrický vyžínač: potřebujeme jen dostatečně dlouhou a hlavně bezpečnou přívodní šňůru, nebo akumulátorovou variantu – jedno nabití stačí asi na půl hodiny práce. Přestože je vyžínač robustní a s dostatečnou rezervou výkonu (ale nebojte se, je lehký a tak se mu nadarmo neříká „dámský“), manipuluje se s ním snadno.
Ergonomicky je řešen tak, že dobře padne do ruky a práce s ním neunaví.

Připraveno ve spolupráci s firmou SOLO PRAHA.

Autor: Jiří Jan (text), Pavel Zeman (foto)

Související články

Dárky pro zahrádkáře: od ručního nářadí po boj s trávou 7  fotek

Dárky pro zahrádkáře: od ručního nářadí po boj s trávou

Vánoce nemusí být pro zahrádkáře nudné, zvláště co se týká každoroční nadílky. Určitě mnoho z vás tušíte, že obdarování nářadím nebo technikou vyko ...


Živý plot – soukromí na zahradě 18  fotek

Živý plot – soukromí na zahradě

V současné době se architekti rodinných domů snaží o propojení vnitřních obytných prostor domu s prostorem přilehlé zahrady. Zahrada se často stává so ...


Trávník se těší na ostrý střih – přichází Rotak 32 5  fotek

Trávník se těší na ostrý střih – přichází Rotak 32

Sice se říká, že v máji nemá pastýřovi oschnout hůl, ale čeho je moc, toho je příliš. Trávníky se napily vydatně a potřebují stříhat, tak až se rozmoč ...


Ploty – 2. díl 28  fotek

Ploty – 2. díl

Výběr plotu nezávisí pouze na našem vkusu, při pořizování a stavbě plotu bychom měli dodržet určité předpisy a pravidla, přinejmenším tak, abychom nen ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×