Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/setreni-vodou-doma-i-na-zahrade): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Šetření vodou doma i na zahradě - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak ušetřit vodu v domácnosti

Jak ušetřit vodu v domácnosti

Voda je všude kolem nás. S výskytem většího počtu tropických letních dní a nedostatkem srážek bychom se měli zamyslet, jak vodou můžeme šetřit. Její plýtvání zbytečně zatěžuje nejen náš rodinný rozpočet, ale také přírodu. Přinášíme vám několik praktických rad, jak lze šetřit vodou, není to nijak složité. Cíleným zaměřením se na úsporu vody v domácnosti můžeme spotřebovat i o tisíce litrů méně této drahocenné tekutiny ročně.

reklama

Vodou je důležité šetřit

Voda je pro člověka jednou z nejdůležitějších látek, kterou potřebuje k životu. Používáme ji nejen k pití nebo vaření, ale i k osobní hygieně, mytí nádobí nebo na zahradě. Pokud pitnou vodou nemíníme šetřit, pak se nemůžeme divit vysokým účtům v rámci ročního zúčtování spotřeby vody, a to i tehdy, když máme nastavené poměrně vysoké zálohové platby. Šetření vodou můžeme realizovat hned na několika frontách tak, že budeme až překvapení, kolik najednou jde ušetřit financí.

V koupelně

Tady proteče více než třetina našeho rodinného rozpočtu na vodu za měsíc. Když zvážíme, že na jedno koupání ve vaně spotřebujeme více než 100 litrů vody, pak je použití sprchy jasným cílem, vedoucím k úsporám. Osprchováním totiž spotřebujeme pouze kolem 50 litrů vody. Pokud sprchu používáme opravdu pouze na nezbytně nutnou dobu, pak dokážeme uspořit klidně více než 500 litrů.

Velké množství vody nám proteče pod rukama také při splachování toalety. Zatímco starší, neúsporné modely vydají na jedno spláchnutí kolem 10 litrů, nové moderní typy s cílem uspořit zvládnou použít pouhou polovinu. Již za měsíc dokážeme s tímto stylem nakládání s vodou uspořit mnoho litrů, což se při ročním vyúčtování značně nasčítá.

Obrovskou úsporu vody může přinést také moderní automatická pračka, vybavená inteligentní hmotnostní automatikou. Přístroj tak použije pouze tolik vody, kolik je zapotřebí. Není však nutné používat pračku pouze tehdy, když je plná. Úspory dosáhneme i bez naplnění pračky díky elektronickému systému řízení, který je v pračce zabudován. Pokud si vybíráme pračku novou, nesledujeme pouze spotřebu elektřiny, ale i vody. Některé levné typy mohou mít na jeden cyklus praní spotřebu vyšší i o desítky litrů.

V kuchyni

Kuchyň patří z hlediska spotřeby vody také k největším hříšníkům. Rozhodně největší spotřebu vody má klasické mytí nádobí rukou pod protékající vodou. Ohledně šetření vodou má zásadní význam mytí nádobí v napuštěném dřezu, což dokáže ušetřit několik litrů denně, pokud máme vícečlennou rodinu a musíme umývat každodenně. Avšak zdaleka nejúspornějším řešením je použít myčky nádobí. Toto dnes již velmi rozšířené zařízení je šetrné k majitelově peněžence, a to zvláště při použití úsporného nebo kratšího mycího programu. Silně znečištěné nádobí je vhodné před zahájením mytí také odmočit, neboť si s ním pak myčka snadněji poradí. Vodu, kterou použijeme například při očišťovacím mytí ovoce a zeleniny, použijeme jako zálivkovou pro květiny a rostliny v domácnosti.

Zahrada

V zahradě se snažíme o co nejefektivnější využití zálivkové vody. Především jde o to umět využívat dešťovou vodu, kterou uskladníme v nádržích a sudech. Kubíkový kontejner na vodu, který se naplnil při dešťových srážkách, vydrží dávat vodu na zálivku poměrně dlouhou dobu. Abychom zabránili zbytečnému odparu vláhy ze záhonů, pravidelně kypříme a přihnojujeme. Kypření brání odparu vláhy a například použití kompostu nebo chlévského hnoje je prospěšné jak po stránce obohacení živinami, tak z hlediska zadržení vláhy. Také zaléváme brzy ráno nebo k večeru, kdy je odpar nejmenší.

Několik závěrečných tipů na šetření vodou

  • Hlídáme si spotřebu vody na týdenní bázi, šikovným sledováním, kde můžeme ještě vodu ušetřit, méně zatížíme svoji peněženku;
  • k šetření vodou se snažíme zapojit i děti,
  • při sebemenším podezření na netěsnost kohoutků začneme tuto záležitost co nejdříve řešit, i pár kapek navíc může znamenat značné navýšení rozpočtu.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Voda v zahradě 13  fotek

Voda v zahradě

Posedět si v zahradě u vlastního jezírka a pozorovat jak během dne mění tvář, navštěvují ho ptáci nebo je obýváno rybami či vodními rostlinami, nebo j ...


Jak využít dešťovou vodu pro zahradu? Voda patří do země, nikoliv do kanálu. 6  fotek

Jak využít dešťovou vodu pro zahradu? Voda patří do země, nikoliv do kanálu.

Starost o vodu je v dnešní době prvořadá. Na jedné straně se potýkáme s obdobími sucha, na druhé straně se stále častěji setkáváme s povodněmi. Je ...


Dešťová voda nemusí mizet v kanálech, díky dotaci může vyřešit problémy se suchem 4  fotek

Dešťová voda nemusí mizet v kanálech, díky dotaci může vyřešit problémy se suchem

Letošní léto bylo extrémem, co se týče množství srážek i dnů, kdy se teplota držela nad třicítkou. Celkově jsme zaznamenali problémy se suchem, ned ...


Ušetřete s tepelným čerpadlem vzduch voda 5  fotek

Ušetřete s tepelným čerpadlem vzduch voda

Tepelná čerpadla jsou moderním systémem, díky kterému uspoříte elektrickou energii a také se vyhnete starostem s kotli na tuhá paliva. Tepelné čerp ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×