Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Sestřih přebujelých keřů

Sestřih přebujelých keřů

Okrasné keře nám během sezóny vytvářejí krásné prostředí především díky květům, barevné či strukturované kůře a na podzim barevností listů a zralými plody. Teď nastává vhodné období na to, abychom tuto krásu uchovaly i do dalšího roku. Je nutné přebujelou vegetaci zkrotit nůžkami. Jak takové keře sestříhat, případně omladit výhony, není jen tak. Je nutné dodržet určité postupy a vyvarovat se případných chyb. Pokud vše uděláme, jak máme, rostlinu střihem nepoškodíme. A především vhodně a kvalitně provedený řez nám splní svou funkci.

reklama

Před samotným sestřihem nebo řezem je nutné vědět, o jaký druh keře se jedná a o co od něj očekáváme. Zda jde o bujnou rostlinu, kterou je nutné prostřihat každý rok nebo takovou, která má pomalý růst a prostříháváme ji měně často. Pozor musíme dávat u citlivých keřů, které mají velmi minimální roční přírůstek. Především je nutné zvolit správnou hloubku řezu, jak velké zahuštění vnitřní koruny vyžadujeme, musíme odstranit poškozené větve, ale i ty které jsou napadané škůdci nebo chorobami.

Pro prostřih je vhodná doba vegetativního klidu a je také závislá na počasí, protože řez představuje pro většinu z nich velmi velký zásah. Řezné rány se snažíme provádět čistě a neroztřepeně, při teplotách nad nulou a velké řezné rány můžeme ošetřit stromovým balzámem nebo štěpařským voskem.

Průklest a zmlazování

Průklest je vhodný pro dřeviny, které je nutné omladit. Nejstarší výhony se vyřezávají až těsně nad povrchem půdy. Rovněž je vhodné zkrátit postranní, překřížené nebo suché větve. Zmlazování je vyřezávání starých výhonků, ale zachováním stejného počtu mladých výhonků. Postačí provádět jednou za dva až tři roky. Při mírném zpětném řezu ponecháváme základní kostru ze starých výhonů. Nemusíme se bát výhony seříznout poměrně hluboko, protože se nám během vegetace vytvoří nové květní letorosty. Nejčastěji se provádí u okrasných keřů, které zkrátíme na koncích letorostů. Silným zpětným řezem provádíme radikální řez, který je na šířku dlaně od země. Provádíme na starém dřevu, kdy na něm vyrostou mladé nové letorosty.

Jilmy

Jilm Sibiřský (Ulmus Pumila) dokáže za rok vyrůst až o 1,5 m. Protože nemá trny a není jedovatý, jeho sestřih nebude náročný. Má malé 2-3 cm listy. Většinu prostřiháváme nůžkami do roviny nebo můžeme i tvarovat. Není náchylný na škůdce a plísně.

Habr a zimostráz

Habr obecný (Carpinus betulus) je stejně jako jilm velmi využíván na živé ploty. Je nenáročný a potřebuje několikrát do roka zastřihnout buď do roviny, nebo různě vytvarovat.

Zimostráz obecný (Buxus sempervirens) velmi oblíbený na živé ploty. Řez je vhodné provádět dvakrát ročně. Je nenáročný a dobře tvarovatelný sestřihem.

Hlohyně a vřes

Hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea) oblíbený a nenáročný keř. Patří mezi stálezelené dřeviny. Má jednoduché a tmavé listy. Ozdobné plody neopadávají a zůstávají přes zimu. Při sestřihu pozor na trny.

Vřes obecný (Calluna vulgaris) je nízce rostoucí odolný keř. Oblíbený je pro svoje růžové až růžovofialové květy. Při sestřihu je vhodné volit mírný zpětný řez.

Dřišťál, dřín a aronie

Dřišťál obecný (Berberis vulgaris) je nenáročný okrasný keř. Užívaný na živý plot nebo jako samostatný keř. Nenáročný a odolný vůči chorobám. Využívá se pro svou krásnou červenou až fialovou barvu lisů zbarvenou na podzim. Při jeho sestřihu pozor na ostré trny.

Dřín jarní (Cornus mas) je velmi hojně užívaný keř, zvlášť pro svou jarní variaci zlatě zbarvených květů. Nenáročný keř, který nemá trny a není jedovatý. Červené plody jsou bohatým zdrojem vitamínu C. Zastřihuje se buď do roviny, nebo se tvaruje. Vhodný je i řez na omlazení.

Aronie černá (Aronia Prunifilia) je nenáročný a hojně užívaný keř, též nazývaný „černý jeřáb“ nebo „temnoplodec“. Tmavě fialové až černé plody jsou využívány jako zdroj vitamínu C a dalších zdraví prospěšných látek. Listy se zbarvují od červené až po hnědou barvu. Zastřihuje se budˇ rovně nebo se tvaruje.

Svída a šeřík

Svída krvavá (Cornus sanguinea) je atraktivní opadavý keř. Využívá se pro krásně zbarvené zimní holé větévky. Plody jsou využívány na průjmy. Nenáročný a odolný vůči škůdcům. Dá se velmi dobře tvarovat zastřižením a vhodný je i průklest.

Šeřík obecný (Syringa vulgaris L) hojně užívaný opadavý keř pro svoje krásně vonící květy. Vhodné je omladit keř střihem, při kterém dáváme pozor, protože keř může působit dráždivě a vyvolat alergickou reakci.

Mandloně

Mandloň třílaločná (Prunus triloba) je oblíbený keř pro bohaté plné kulaté květy. Je nenáročný. Provádíme silný zpětný řez, po kterém znovu obroste.

Autor: Šárka Miškovská (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Umělecky vytvarované keře si můžete zastřihnout i vy sami 2  fotek

Umělecky vytvarované keře si můžete zastřihnout i vy sami

Dávno pryč je doba, kdy jsme mohli najít nádherně zastřižené zimostráze/buxusy jen v zámeckých zahradách nebo parcích. Tento stálozelený keř je použív ...


Správný řez stromů a keřů 7  fotek

Správný řez stromů a keřů

Řez je tvrdým oříškem pro mnoho zahrádkářů. Kdy je správná doba na řez? Co a kdy se má řezat? Umění řezu se zdokonaluje se zkušenostmi i za cenu neúsp ...


Co potřebují okrasné keře 5  fotek

Co potřebují okrasné keře

Po zimě zkontrolujte, zda ji všechny vaše okrasné keře zdárně přežily. Než vypučí nové přírůstky a než rozkvetou a budou plodit, budou potřebovat vaši ...


Teleskopické plotové nůžky na vysoké keře 19  fotek

Teleskopické plotové nůžky na vysoké keře

Dokud je živý plot nízký, snadno na něj dosáhneme běžnými plotovými nůžkami. Rozhodneme-li se z něj ale udělat udržovaný plot vysoký, jeho údržba u ...


Keře v nádobách

I na terase nebo balkonu si můžete vytvořit fiktivní krajinku blízkou svému srdci. Některé okrasné keře a drobnější stromky můžete úspěšně pěstovat v ...

Ochrana stromů a keřů před zimou 11  fotek

Ochrana stromů a keřů před zimou

Ačkoliv naše zahrada má v zimě období klidu, je nutné ji na zimu připravit a během celé zimy kontrolovat. I v zimním období hrozí, především, strom ...


Kdy a jak na zimní prostřih ovocných stromů a keřů? 6  fotek

Kdy a jak na zimní prostřih ovocných stromů a keřů?

Prořezávání stromů a keřů patří k základní péči o jejich zdraví a je předpokladem dobré úrody. Prořezem zajistíte dostatečný průchod světla k pupen ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavlína
0
usychající hrušeň Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Marek
0
Choroba rajčat Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
Plamenka latnatá Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
0
dovolena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Zkvalitnění sena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel Karas
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×