Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Hmoždinky pro zavěšení lustru

Hmoždinky pro zavěšení lustru
Jestliže se chystáte pověsit si na strop lustr, měli byste se na tuto práci dobře připravit. Stropy místností jsou často z betonu, a proto se na vyvrtání otvoru pro hmoždinku hodí vrtací kladivo. K práci ve výšce použijte stabilní schůdky nebo štafle a nasaďte si ochranné brýle, aby vám úlomky betonu a prach nepoškodily oči. Stropní osvětlovací těleso nejsnáze připevníte šroubovacím háčkem upevněným do hmoždinky od Fischera. Pokud se chystáte zavěsit si nástěnnou lampu, stačí si vybrat správný typ hmoždinky.
reklama

Než začnete vrtat, vypněte pojistky a detektorem kovů se ujistěte, že nenarazíte na žádné vodiče. Použijte vrták odpovídající průměrem velikosti zvolené hmoždinky. Do vyvrtaného otvoru zasuňte hmoždinku, doklepněte ji kladivem, zašroubujte hák a zavěste osvětlení. Poté zapojte jednotlivé vodiče elektrického vedení a zapněte pojistky. Velikost zvoleného šroubovacího háku a hmoždinky by měly odpovídat váze lustru.

Od materiálu, z něhož jsou stěny vašeho obydlí postaveny, závisí i správný výběr hmoždinky. Každá má pro dané použití některé přednosti, které zaručují jejich bezpečné upevnění. K pověšení lampy i zavěšení lustru je optimálních několik následujících hmoždinek.

Strop či zdi z betonu a plné cihly

Velký část stropů je vystavěna z betonových překladů, proto nejspíš použijete nylonovou rozpěrnou hmoždinku SX nebo nylonovou hmoždinku S. Oba tyto typy hmoždinek mají množství výhod a jsou vhodné nejen do betonu, ale i pro přírodní kámen s hutnou strukturou, plné cihly i plné vápenopískové. Využít je lze i pro pórobeton a tvárnice z něj, a to i duté, také pro děrované cihly a tvárnice. Použijeme do nich vruty a háčky do dřeva a dřevotřískových desek od 3 do 12 mm nebo samořezné vruty. Vzpěrné jazýčky hmoždinky S zamezují jejímu protáčení a krček brání uvolnění omítky či poškození dlaždiček. Hlubokými zuby se ukotvuje v plných stavebních materiálech.

Pórobeton

Speciální hmoždinka pro pórobeton GB je optimálně přizpůsobena pórobetonu tak, že spirálovitými vnějšími žebry dosahuje její celkový průměr přibližně dvojnásobku průměru vrtaného otvoru, čímž je při příčném i osovém tahu tlaku v této stavební hmotě optimálně rozdělen. Této optimální nosnosti hmoždinka GB dosahuje pouze v případě, že použijete bezpečnostní šroub fischer. Otvor pro hmoždinku vrtejte bez použití příklepu.

Sádrokarton a další deskové materiály

Jsou-li zdi či strop ze sádrokartonu nebo podobných deskových materiálů, nemusíte se obávat připevnit i těžší svítidlo. Dokonce si můžete vybrat ze čtyř hmoždinek.

Klasikou je univerzální nylonová hmoždinka UX, která je vhodná pro perfektní a bezpečné upevnění v jakékoliv zdi, do níž se s každým otočením šroubu stále více usazuje. Sedí bezpečně jak v dutinách, tak i v plných materiálech, díky důmyslným pojistkám se neprotáčí a její límec zabraňuje zapadnutí do vyvrtaného otvoru. K zašroubování je potřebná velmi malá síla, ale při dotažení vydrží vysoký utahovací moment. Tato hmoždinka je určena pro všechny druhy vrutů.

Pro rychlou montáž do sádrokartonu je určena hmoždinka pro sádrokarton GK, která se do stavební desky osazuje tak, že ji zašroubujete montážním přípravkem, který je součástí balení a s nímž se dobře šroubují i vruty (do dřeva a dřevotřísky průměru 4,0–5,0 mm).

Univerzální hmoždinkou pro upevňování do dutin je sklopná hmoždinka KD. Výklopné hmoždinky s pružinou fischer a sklopné hmoždinky jsou standardní dutinové hmoždinky pro upevňování do stropů, stěn a podlah. Nylonové hmoždinky jsou celé pozinkované, což je chrání proti korozi, dlouhé závitové tyče umožňují i přemostění stěn větších tlouštěk. Výklopná hmoždinka s pružinou KD je vhodná zejména pro malé dutinové hloubky. Má příčnou rozpěru, která se sama zablokuje v dutinách.

Potřebujete-li rychlou a spolehlivou hmoždinku do dutin, sáhněte po kovové hmoždince HM, která se používá pro montáž do dutinových stěn, obložených sádrokartonem, překližkou nebo dřevotřískou, a pro montáž do dutinového zdiva, stropů s dutinovými vložkami a zavěšených stropů. Díky rozepřeným vzpěrným prvkům se dosahují vysoké hodnoty pevnosti upevnění. Kromě verze s metrickým šroubem se dodávají také varianty s kruhovým hákem, úhlovým hákem a šroubem s okem.

Připraveno ve spolupráci s www.fischer-cz.cz. Na stránkách firmy naleznete kromě jednotlivých systémů také aplikaci Virtuální dům. Je to průvodce světem hmoždinek a kotev. Poradí vám, co, čím, kde a jak upevnit.

Autor: Med (text), Fischer (foto)

Související články

Zavěste lustr do obýváku bez obav 5  fotek

Zavěste lustr do obýváku bez obav

Zavěšení osvětlení, ať už lustru či bodovek do obývacího pokoje může být problematické, zvlášť pokud budeme kotvit těžký lustr, případně si špatně ...


Kovové hmoždinky pro sádrokarton 23  fotek

Kovové hmoždinky pro sádrokarton

Historicky starší než hmoždinky plastové byly kovové kotvy. Ty se však původně vyráběly jen v provedení do plného zdiva a do betonu. Pro připevňování ...


Vybíráme vruty pro dřevěné terasy 3  fotek

Vybíráme vruty pro dřevěné terasy

Terasa propojuje interiér domu s jeho okolím a přibližuje nás přírodě. Trávíme na ní tři čtvrtiny roku – od prvních slunečných dní na jaře po podzimní ...


fischer slaví 50 let upevňovacích systémů 2  fotek

fischer slaví 50 let upevňovacích systémů

V roce 2008 slaví firma fischerwerke jubileum „50 let upevňovacích systémů fischer“ a „25 let automobilových systémů“. Nastal ten správný čas se s tro ...


Seriál o hmoždinkách - Nástěnná polička na knihy či DVD a CD 12  fotek

Seriál o hmoždinkách - Nástěnná polička na knihy či DVD a CD

Chystáte se pověsit si novou poličku na knihy či CD a DVD? Nejste si zcela jisti, jak ji připevnit na konzole ke stěně? Rozestup mezi konzolemi ovl ...


Seriál o hmoždinkách - Konzole a žaluzie 13  fotek

Seriál o hmoždinkách - Konzole a žaluzie

Málokdo snáší žár letního slunce, které praží nezakrytými okny do místnosti. Možná právě tato představa vás přiměla k nákupu svislých žaluzií či konzo ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×