Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Druhy hmoždinek

Druhy hmoždinek
Při montáži nové kuchyňské linky má většina uživatelů největší strach z věšení nástěnných kuchyňských skříněk. Už proto, že jsou těžké a špatně se s nimi manipuluje, když balancujete na židli a pokoušíte se na zeď udělat značku pro vrtání. Práci usnadní obyčejná laťka, kterou připevníte po celé délce kuchyňské linky ve výšce pod skříňkami. O tuto lištu si pak skříňky „opřete“ a už jen děláte značku za značkou. Důležité je pořídit si správnou hmoždinku, která plně naloženou skříňku bezpečně udrží. A takové jsou hmoždinky od Fischera.
reklama

Poté, co pověsíte všechny korpusy skříněk, lištu pochopitelně odstraníte. Výběr správné hmoždinky záleží na materiálu, z něhož je stěna v kuchyni postavená.

Kuchyně v paneláku nebo cihlovém domě

Do panelových i cihlových stěn můžeme použít nylonovou rozpěrnou hmoždinku SX, která je vhodná i do přírodního kamene s hutnou strukturou, plné tvárnice z pórobetonu, plného sádrového panelu, svisle děrované cihly, vápenopískové děrované tvárnice, duté tvárnice z pórobetonu, desky z děrovaných cihel, duté betonové tvárnice atd. Tvar hmoždinky umožňuje použití vrutů do dřeva i dřevotřískových desek od 3 do 12 mm. Límeček hmoždinky zabraňuje jejímu zapadnutí do otvoru. Nylonová hmoždinka S má podobné využití jako SX. Její výhodou je pojistka proti protočení ve vyvrtaném otvoru a krček hmoždinky bez rozpěrného tlaku brání uvolnění omítky nebo poškození dlaždiček. Lze použít vruty do dřeva a dřevotřísky od 2 do 16 mm.

Univerzální rámová hmoždinka FUR má přemontovaný šroub a patentované asymetrické lamely, které zaručují vysokou únosnost v plných i děrovaných stavebních materiálech. Tyto univerzální hmoždinky se standardně dodávají s těmito bezpečnostními šrouby od Fischera.

Stěna z voštinových cihel

Kromě univerzální rámové hmoždinky FUR můžete do dutých materiálů úspěšně použít kotvení chemickou vinylesterovou maltu FIS VS bez rozpěrného tlaku, se kterou pracují i profesionálové. FIS VS je vysoce účinná hybridní malta pro nejvyšší zatížení téměř ve všech stavebních materiálech. Má nízkou citlivost na vlhkost, vysokou tepelnou odolnost a je bez zápachu. Kartuši je možné několikanásobně použít, stačí vyměnit statický směšovač.

Tento injektáží systém je charakteristický svou univerzální použitelností a také jeho dlouhou dobou zpracování. Pro vytlačování malty FIS VS 150 C se používá standardní vytlačovací pistole na silikony za použití adaptéru. Pro FIS VS 100 P není pistole zapotřebí, neboť vytlačování se provádí ručně pomocí speciálního otočného adapteru, který je součástí balení.

Pro kuchyni z pórobetonu něco speciálního

Pro pórobeton má Fischer specialitu - hmoždinku pro pórobeton GB. Spirálovitá vnější žebra se zaříznou do pórobetonu a vytvoří velký odpor proti vytažení. Hmoždinka dosahuje optimální hmotnosti jen v případě, že ji použijete s bezpečnostním šroubem fischer v délkách až do 280 mm. Výhodou je jednoduchá a rychlá zarážecí montáž, která snižuje pracnost připevňování.

Do pórobetonu můžete použít také speciální hmoždinku FTP, se kterou se jednoduše a rychle pracuje a jejíž výhodou je i to, že nepoškozuje omítnuté povrchy. Tuto hmoždinku zašroubujete samořezným závitem do vyvrtaného otvoru přiloženým přípravkem. Závit se zařízne do měkkého stavebního materiálu, vytvoří tak tvarový styk a zajistí kotvě pevné uchycení. Pro samotné přichycení se použije vrut nebo metrický šroub příslušné délky.

Sádrokarton a deskové materiály

Do zdí ze sádrokartonu a deskových materiálů se kuchyňská skříňka zavěšuje obtížnější. Proto byla vyvinuta univerzální nylonová hmoždinka UX, která je vhodná i do jiných stavebních materiálů. Její šikmá žebra optimálně vedou upevňovaný vrut. Hmoždinka má pojistku ve tvaru pilových zubů proti protočení ve vyvrtaném otvoru. Má nízký šroubovací a vysoký utahovací moment. Její límec zabraňuje zapadnutí do vyvrtané díry. Tato hmoždinka je určena pro všechny druhy vrutů.

Pro montáž do dutinových stěn oceníte dutinovou kovovou hmoždinku HM s metrickým šroubem. Hmoždinka je galvanicky pozinkovaná a její rozpínací ramena se za deskou roztáhnou a přitisknou na velkou plochu, čímž zvyšují nosnost a bezpečnost. Metrický závit umožňuje snadné zašroubování a pevné dotažení hmoždinky.

Připraveno ve spolupráci s www.fischer-cz.cz. Na stránkách firmy naleznete kromě jednotlivých systémů také aplikaci Virtuální dům. Je to průvodce světem hmoždinek a kotev. Poradí vám, co, čím, kde a jak upevnit.

Autor: Med (text), Fischer (foto)

Související články

Teorie kotvení a upevňování

Každý kutil potřebuje sem tam něco připevnit na zeď či do stropu - třeba poličku, dětskou houpačku nebo lustr. Cíl je tedy stanoven. Jak ale k jeho ...

Hmoždinka do sádrokartonu se snadnou a rychlou montáží

DUOBALDE je hmoždinka do sádrokartonu se snadnou a rychlou montáží. Konstrukce inovativní hmoždinky je sestavena z více druhů materiálů, aby bylo z ...

Vyhrajte hmoždinky fischer a další zajímavé balíčky 6  fotek

Vyhrajte hmoždinky fischer a další zajímavé balíčky

V domě, bytě i na zahradě je stále co dělat. Každou chvíli vyvstane potřeba něco někam přivrtat, přišroubovat. Mít po ruce zásobu kvalitních hmoždi ...


Zavěšení kuchyňské linky zvládneme i sami 6  fotek

Zavěšení kuchyňské linky zvládneme i sami

Při montáži nové kuchyně nutně zůstaneme stát před problémem, jak bezpečně a pevně zavěsit horní skříňky kuchyňské linky. Výhodou je, že horní skří ...


Hmoždinka skoro pro každou zeď 16  fotek

Hmoždinka skoro pro každou zeď

Konzole, obrázek, zrcadlo, lustr - to vše má jedno společné. Abychom je připevnili na zeď, neobejdeme se bez hmoždinky a aby dotyčná věc neskončila ...


Jak upevnit bojler? 3  fotek

Jak upevnit bojler?

Že ohřívač vody není polička na kořenky, je patrné na první pohled. Při upevňování těžkých břemen se již kutilové musejí vyzbrojit hmoždinkami odpovíd ...


Seriál o hmoždinkách - zavěšení digestoře 10  fotek

Seriál o hmoždinkách - zavěšení digestoře

Pokud v kuchyni nemáte okno, kterým lze průběžně větrat, rozhodně byste si měli pořídit digestoř, nebo-li odsavač par. Jeho úkolem je odsávání par a z ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×