Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Nová moderní osiva a semena pro vaši zahradu

Nová moderní osiva a semena pro vaši zahradu

Šlechtění probíhá neustále, a to na všech možných polích – ať už jde o rostliny či zvířata. V rostlinném sektoru jsou vyvíjena nová osiva a semena, která budou mít lepší vlastnosti – plodnost, odolnost, adaptabilitu a další. Jaké novinky můžete na trhu najít?

reklama

Trávníková osiva

Jednou z oblastí, na kterou se šlechtitelé zaměřují, jsou nová trávníková osiva a semena. Využití těch nejlepších kultivarů se předpokládá zejména na sportovních hřištích - stadionech a golfových hřištích. Na své si ale přijdou i majitelé zahrad. Nové kultivary trav se šlechtí s ohledem na několik faktorů:

 • tolerance vůči suchu,
 • schopnost zadržet vodu,
 • tolerance k zátěži,
 • odolnost chorobám.

Například společnost ICL se specializuje na takové odrůdy, které vydrží extrémní zátěž sportovišť a své zdroje čerpá z amerických i evropských fondů. Vytváří směsi travních osiv a semen tak, aby měly výše zmíněné vlastnosti.

Kultivary obilnin

Nejvíce zušlechťovanými semeny a osivy jsou obilniny a nejvíce pšenice. Jejich šlechtění trvá již velmi dlouho a v posledních desítkách let také velmi intenzivně. Vyšlechtěné rostliny mají vysokou produkci, jsou odolné proti poléhání a chorobám, bohužel odolnost je vykoupena citlivostí, a tak je nutné je ošetřovat pesticidy, herbicidy, insekticidy a uměle je přihnojovat. Jakékoliv zhoršení podmínek se negativně podepíše na výnosu. Mezi další šlechtěné odrůdy patří ječmen a oves, které u nás nabízí firma RAGT a Selgen, a.s.

Bylinky a koření

Šlechtění nových kultivarů semen a osiv se nevyhýbá ani kořením a bylinkám.

 • Mezi šlechtěné rostliny patří například kmín kořenný, jehož nová odrůda s dvouletým růstem má vysoký obsah silic, je odolná proti opadávání a zimě a má vysoký výnos.
 • Mnoho kultivarů má také bazalka, netradičně bude v záhonku působit bazalka pravá Purple Ruffles, která má listy zkadeřené fialové barvy se zubatým okrajem a jsou velmi aromatické.
 • Oblibu si v poslední době získává také medvědí česnek, a tak si tuto trvalku můžete vysadit i ve vlastní zahradě. Od března do května pak můžete listy sklízet a používat je při přípravě pokrmů.

Zelenina

Zeleninové druhy osiv a semen se šlechtí také neustále. Požadavky na rostliny jsou vysoký výnos za současné odolnosti proti chorobám a škůdcům. Taková najdete třeba od firmy Syngenta.

 • Kapusta hlávková, například odrůda Baikal F1, je vysoce odolná mrazu, listovým chorobám, nabízí kvalitní, vysoký výnos a dlouhou skladovatelnost.
 • Brokolici Monclano také šlechtí pro dobrou odolnost nádorovitosti.
 • Jejich ledový salát Ice Castle je velmi rezistentní, odolný vybíhání a nekrózám uvnitř hlávky.
 • Pěstitelům cibule přijde vhod odrůda Medaillon F1, která se vyznačuje silným kořenovým systémem, dobře snáší vysoké teploty, její špičky nehnědnou a umožňuje velmi dlouhou dobu skladování.
 • Mnoho odrůd se najde také v ředkvičkách, novinkou je odrůda Stellar F1, kterou můžete pěstovat celoročně, dobře snáší vysoké teploty v létě, má vysokou výtěžnost a i po umytí zůstává její barva svěží.

Šlechtitelem semen a osiv v zelinářské oblasti je také společnost MoravoSeed. Najdete u ní kromě řekněme obyčejných odrůd například:

 • hlávkové zelí se špičatou hlávkou v červené barvě (Kalibos), vyznačující se křehkostí a vysokým obsahem cukru, i bílé (Pylon F1), které je odolné proti praskání;
 • celer bulvový Albin je velmi výnosný druh, který neobsahuje bezantokyan, díky čemuž ani po nakládání nemění barvu, navíc se uvnitř tvoří minimální množství dutin;

 • nepřeberné odrůdy rajčat v červené a žluté barvě v citrónové, hruškovité, melounové i obří variantě. Sáhnout můžete třeba po odrůdě Cherrolla F1, který se vyznačuje malými plody s vysokým výnosem a tolerancí k plísni bramborové.

Tradiční společností, která se věnuje šlechtění nových osiv a semen je také Semo.

 • Pokud máte rádi pálivé, sáhněte po roční papričce Bhut Jolokia, má vysoký podíl capsaicinu, který způsobuje pálení i při pouhém styku s pokožkou, v roce 2007 si zasloužila zápis do Guinnessovy knihy rekordů jako ta nejpálivější na světě.
 • Ozdobou zahrady bude tyčkové rajče Sunlemon s malými jasně žlutými plody, kterých má velký počet. Další velmi delikatesní odrůdou je tyčkové rajče Gardenberry F1, dužnaté, aromatické s výraznou chutí i vůní, odolné popraskání.
 • Baby plody už se prosazují i u cuket, pokud je máte rádi, vyberte si tykev cuketu Emperol F1, která je raná, velmi výnosná a tyto mladé, chutné plody vám nabídne.

 • Muškátovou tykev Stella F1 ocení milovníci dýni. Tato odrůda má hladkou strukturu s ořechovou chutí a je šlechtěna k rezistenci k viru žluté mozaiky cukety a PRSV, nemusíte se tak o úrodu bát. Další odrůdou je tykev velkoplodá Amoro F1 typu Hokkaido, jejíž srdcovité plody mají hmotnost od 0,8 do 1,3 kg, dobře se zpracovávají a mají jemnou chuť.
 • Na výsluní se vrací i řepa, do salátu je vhodná řepa salátová Karkulka s bulvou typu Renova, která má velmi příjemnou nasládlou chuť, výraznou tmavě červenou dužninu a zároveň je odolná proti chorobám.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Začínáme se zkouškou klíčivosti zbylého osiva 7  fotek

Začínáme se zkouškou klíčivosti zbylého osiva

Přelom roku je spojen s plánováním výsevů a tudíž i nákupem nového osiva. Že vám zase nějaké to osivo zbylo od loňska? Nic si z toho nedělejte. Mám ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavlína
0
usychající hrušeň Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Marek
0
Choroba rajčat Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
Plamenka latnatá Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
0
dovolena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Zkvalitnění sena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel Karas
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×