Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Sekery Fiskars X série - test nové řady

Sekery Fiskars X série - test nové řady

Když přišla možnost vyzkoušet si novou sérii seker Fiskars s označením řady X, neváhali jsme v redakci ani chvilku. I když by se zdálo že už není možné na sekerách a štípacích sekerkách Fiskars X series nic vylepšit, musím říct, že se to přece jen povedlo.

reklama

Sekery Fiskars X testuje celá Evropa

Fiskars vybral soutěží a anketou civilní testery v několika zemích Evropy a půjčil jim celou novou řadu na test reálného použití. U nás to bylo 19 civilních soutěžících a naše redakce. Šlo o celou modelovou řadu X, čítající osm velikostí seker a sapinu. Sekery máme, tak jdeme testovat, sekat, štípat a trochu se zapotit.

Jak si vybrat tu „ pravou Fiskarsku"

Abychom z práce se sekerami měli co největší užitek, zbytečně se nenamáhali a sekeru a její štípací sílu jsme co nejlépe využili, nabídl Fiskars svým příznivcům pomocnou ruku v podobě jednoduchého návodu pro výběr a používání sekery. Neplatí jen, že čím větší a těžší sekera je, tím větší špalek rozsekne. Také ji musíme unést a umět bezpečně a dobře ovládat. To vše je o ergonomi i o tělesných dispozicích a proporcích každého z nás a na to Fiskar myslí vždy „až v první řadě“. Užitečný pomocník pro výběr na vás čeká zde: www.fiskars.cz/sekery. Pro snadné a rychlé rozhodování v prodejně jsou sekery vybaveny přehlednou tabulkou celé série s nápovědou, na jaký průměr špalku je sekerka vhodná.

V čem je nová řada X série nová?

Na nových sekerách Fiskars X je prodloužena pogumovaná oranžová část rukojeti u paty topůrka. To je proto, že při správném sekání je jedna ruka u paty topůrka a druhá od hlavy sekery klouže a švihem dodává energii a sílu celému pohybu, na rukojeti by se pak obě ruce měly potkat. Spodní ruka drží na rozšířené patě topůrka s pogumovanou rastrovým povrchem a druhá k ní švihem sklouzne a dokončí rozštípnutí. Na prodlouženém pogumování tak bude pevně držet a mít místo i druhá ruka. Jemný reliéfní rastr na celé oranžové části rukojeti má na starost zabránit vyklouznutí ze zpocených nebo mastných rukou nebo rukavic a zvýšit kontakt při práci a sevření v dlani. A musím říct, že se mu to daří velmi dobře. S rukou nebo rukavicemi. To však není jediné vylepšení.

Vylepšený tvar a úhel pro vyšší výkon

Jak se píše v diskusích na internetu, nová série seker nejde tak dobře odložit do špalku běžným zaseknutím. Je určena na sekání a štípání a byla proto u ostří změněna geometrie úhlu a to tak, aby vydrželo déle ostré a pevné. Zaseknout do dřeva a volně stojícího špalku tedy malá sekerka samozřejmě jde, u větší anebo štípací hrozí to jediné, co je vlastně u těchto seker výhodou, totiž že špalek rozpůlíte ve dví. Úhel je o pár stupňů změněn, aby snadněji začal trhat dřevní vlákna. I proto starší typ seker nejde dát do nových pouzder. Tvar i velikost čepele se opravdu mírně proměnil.

Záruka čtvrt století

Celou řadu nových seker X jsem měl možnost si vyzkoušet a nová série, i díky nápovědám pro výběr, správné použití a bezpečnějšímu uchopení posouvá kvalitu a uživatelský komfort zase o kousek dál. Co mi přijde u nové série až neskutečná odvaha, je záruka 25 let. To je tak neuvěřitelné při výrobku, kterým sekera jako nástroj pro práci se dřevem je, že to nemá moc obdoby. Není moc výrobků na světě, které by měly takto dlouhou záruku. Za takovou sebedůvěrou legendární finské firmy je prvotřídní kvalita materiálu a samozřejmě statisíce opakování a testování jednotlivých pracovních cyklů. I záruka platná na starší modely -deset let- byla nevídaná, toto znásobení záruky na čtvrtstoletí je až neuvěřitelné.

Hlavní je bezpečnost

Práce se sekyrkou nebo štípací sekerou vypadá snadno a při dodržení určitých zásad snadná i je. Zapomínat bychom neměli na pevnou obuv a široký bezpečný postoj. Kolem sebe bychom neměli mí naštípané kusy dřeva a polen tak abychom po nich mohli uklouznout. A pak už jen stačí napřáhnout a udělat pohyb, který před námi udělalo už několik generací a na konci si poslechnout nezaměnitelný zvuk roztržení a prasknutí špalku. Pokud nemáme své sekací místo vystáté, je dobré být ke špalku o něco blíže, tak abychom špalek neminuli, ale zasáhli ho doprostřed. Energie a síla švihu je taková, že rozmáchnutou sekeru už neubrzdíte. A pokud je noha v cestě, nemuselo by to dopadnout dobře. Není to jen zbytečné strašení, pár takových úrazů jsem už viděl.

Používat jen na sekání

Sekera je nástroj určený pro sekání a štípání. Není proto dobré si ji plést s kladivem nebo páčidlem. Na takové činnosti nebyla zkonstruována a mohli bychom ji poškodit. Jedna sekera nezvládne vše, každá má jinou velikost a úhel. Jedna je na štípání, druhá na třísky a třetí na sekání nebo do kempu. Vybírejte si tedy sekerku nebo sekerky přesně podle činnosti, kterou děláte nejvíc nebo na kterou ji potřebujete.

Konec ztrácení

V lese je často tma a nepřehledno. I proto má nová série Fiskars X ochranný přenosný obal nově ve své sytě oranžové barvě místo dřívější černé. Tak už se nám nestane, že bychom ho někde zapomenuli nebo přehlédli. Vylepšením také je, že původní textilní pouzdro na nejmenší „fiskarsku“ je v pevném plastovém provedení jako u velkých modelů. Připnout za pásek je možné stejně dobře jako u textilního pouzdra. Navíc tuto možnost nově máme nejen u modelu X5 ale i X7. Ze zadní strany pouzdra jsou reliefní piktogramy upozorňující na bezpečnost a používání ochranných pomůcek a zákaz používání k nevhodným činnostem.

Sapina

Užitečným doplňkem celé série je takzvaná „sapina“. Pomocník pro snadnou manipulaci se špalky a dřevem. Stačí zaseknout a špalek postavit a připravit na sekání. Snadno tak také sebereme rozseklé kusy polena pro další doštípnutí. Není tak nutné se shýbat. Při přidržování velkých i malých kusů nám pomůže nahradit ruku, která tak může zůstat v bezpečné vzdálenosti.

A jak se sekalo?

Nám v redakci krásně, zkuste si to sami, určitě se vám to bude také líbit.

Fotogalerie k článku:

Autor: Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text a foto)

Související články

Fiskars Xact pro nás i vnoučata 24  fotek

Fiskars Xact pro nás i vnoučata

Práce na zahradě může být pro vás koníčkem i příjemným relaxem po celodenním shonu v zaměstnání, ale pouze v případě, že máme nářadí, se kterým se ...


Fiskars pilky - a jste po zuby ozbrojeni! 20  fotek

Fiskars pilky - a jste po zuby ozbrojeni!

Kdo má zahradu, ví, že práce na ní nikdy nekončí. Sotva jste douklidili trávu, je potřeba posbírat ovoce nebo dát keřům a stromkům tu správnou fazo ...


Výherci soutěže o vybavení do dílny i na zahradu od Fiskars 4  fotek

Výherci soutěže o vybavení do dílny i na zahradu od Fiskars

Na zahradě je stále co dělat, i když se blíží příchod zimy. Pokud topíte dřevem, potřebujete kvalitní nástroj pro zpracování polen, kvalitní tesařs ...


Jehličnany – správný řez 7  fotek

Jehličnany – správný řez

Jehličnany mají mírně odlišný biorytmus, než opadavé stromy a keře. Živé větvě jehličnanů lze prořezávat uprostřed léta od července do srpna, ale také ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×