Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

STIGA Combi 48 SEQ B v testu Českého Kutila: stiskni a sekej

STIGA Combi 48 SEQ B v testu Českého Kutila: stiskni a sekej

Sekaček je na trhu spousta. A ve velkém množství z nich najdete spoustu kompromisů, které způsobí, že majitel není se strojem spokojený. Značka Stiga se s tím rozhodla definitivně skoncovat. Přišla na trh se sekačkou, u které jen stisknete tlačítko a sekáte. A ještě mnohem víc, protože tenhle stroj je nabušený moderní výbavou a nezruinuje vaši peněženku. Jak si poradil se sečením trávy v našem testu?

reklama

Po vybalení sekačky Stiga Combi 48 SEQ B z krabice jsem byl překvapený jejím celkovým zpracováním. Kovové tělo s plastovou přepážkou vzadu má výhodu v obvodové tuhosti a nízké hlučnosti. Nejde o žádný laciný plech, ale ,,dvojku“, kterou mají především robustnější mašiny. Plastové přepážky, teď si asi řeknete, že jsem se asi zbláznil, ale není tomu tak. Sekačky, které jsou vybavené takto, jsou prostě tišší.

Detail ovladacích prvků a žací komory, na rukojeti stačí stlačit horní hrazdu, stisknout tlačítko a sekat

I sběrací koš se pro letošek inovoval. Jde o koncovku, také z plastu, která je zasunuta až do výhozového kanálu. A víte proč? Protože někteří z nás nehledí na ukazatel naplnění koše, který je i zde a koš je pak naplněn tak, že tráva je až ve výhozovém kanálu. Prostě si při sekání neušpiníte ruce. Jak je to malá, tak velmi příjemná drobnost. Dvě ovládací hrazdy a spouštěcí tlačítko znamenají, že obsluha sekačky bude jednoduchá. Prostě jen stiskni a sekej.

Srdcem sekačky se stal už známý OHV motor od americké firmy Briggs & Stratton. Zdvihový objem válce činí 150 ccm, jde tedy o zlatou střední cestu a dobrou volbu vzhledem k záběru ostří. Z technického hlediska má ale bohatou výbavu, která je důležitá pro snadné používání majitelem. Jde o systém integrovaného automatického sytiče, elektrostartéru a baterie. Všechny tyto prvky na sobě motor má a přidává ještě papírový filtr vzduchu. Ten není vždy standard, a to především u neznačkových, rádoby výhodných sekaček za úžasnou akční cenu.

Na levný stroj sekačka Stiga Combi 48 SEQ B funguje opravdu výborně. Po nalití olejové náplně a paliva startujete maximálně na druhý pokus. Každé další startování je potom záležitostí, spojenou s krátkým stiskem tlačítka na řidítkách. Po nalití paliva jen připojíte baterii, nic víc. Žádné nastavování sytiče, žádné nastřikování červeným balonkem na karburátoru a žádné tahání za startovací madlo.

Sekání trávy s touhle mašinou je velmi příjemná záležitost. Sekačka má menší váhu, vlivem velkých kol se s ní snadno manipuluje. Jako hlavní testovací plochu jsem použil zahradu s víceméně rovnou plochou, kde je ale mnoho různých překážek a v některých místech také hodně hustý porost. Pak přišlo prostranství, kde sekám maximálně třikrát do roka. Takže přerostlá zeleň a hrbolatý povrch.

Stiga při sečení zaujala obratností

Ani na jednom místě sekačka nezaváhala. Na kratších úsecích s překážkami oceníte především obratnost, danou menším záběrem a velkými koly. Madlo s měkčením je dobré pro sekání na větší ploše. Nepocítíte únavu rukou. Hrbatý povrch je pro každou sekačku zkouškou. Díky solidnímu vyvážení sekačka neposkakuje jako koza, ale chová se klidně a jistě. Sběr posekané trávy do koše byl pro mě překvapující. Vždy naplněn až k vyhazovacímu otvoru a po celé výšce. A abych nezapomněl na pojezd, ten je jednorychlostní, ale dobře provedený. Převodovka je vybavená funkci plynulého rozběhu, žádné cukání při zapnutí pojezdu se nekoná. Pro zaneprázdněné majitele zahrad najdete v balení i deflektor pro boční odhoz a mulčovací zarážku. Rozsah výšky sečení je nastavitelný v šesti pozicích od 22 do 80 mm.

Pro čištění, tedy pokud nemáte právě dolitou nádrž paliva, sklopíte madlo a sekačku postavíte na zadní. Takže vás nebude trápit myšlenka na kterou stranu nebo jak sekačku naklopit, aby olej nenatekl tam, kam nemá. Pro bezpečnost ale vždy raději odpojte koncovku zapalovací svíčky.

Na závěr

Sekačka Stiga Combi 48 SEQ B je velmi povedený a propracovaný výrobek. Za dostupnou cenu dostanete jeden z nejlepších strojů v poměru ceny a užitné hodnoty. Robustní konstrukce, obratnost, moderní klíčové komponenty od nejlepších výrobců a snadná obsluha znamenají, že si ji oblíbí nejeden majitel či majitelka zahrady, kteří chtějí mít upravený trávník. A pokud je vám záběr 48 cm málo a chcete větší, pak nezoufejte. Stiga má v nabídce více podobně vybavených modelů.

Autor: Jaromír Malich (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Druhy sekaček: vlastnosti, výhody a nevýhody 5  fotek

Druhy sekaček: vlastnosti, výhody a nevýhody

Druhů sekaček je hned několik. Ačkoliv se to nezdá, tak současný trh okupuje taková škála typů, že výběr je pro laika velmi nesnadný. Je vhodné vyb ...


Je sezóna, startuji sekačku 25  fotek

Je sezóna, startuji sekačku

Stroj, který je od jara do podzimu nejpoužívanější, není dost pravděpodobně osobní automobil, ale motorová sekačka. V některých lokalitách (hlavně v c ...


Oleje pro zahradní techniku 5  fotek

Oleje pro zahradní techniku

Oleje pro zahradní techniku používáme s přihlédnutím k doporučením v návodu k obsluze a bezpečné manipulaci. Jejich pravidelná výměna je nutná, pro ...


Údržba trávníku: jak na to? 6  fotek

Údržba trávníku: jak na to?

Údržba trávníku je systematický, celoroční a cílený proces. Jeho výstupem je vynikající zdravotní stav a hustý porost, odolný proti poškození. Jak ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×