Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Husqvarna LC 48E - sekačka z jiné planety

Husqvarna LC 48E - sekačka z jiné planety
Sekačka - to jsou čtyři kolečka, motor a nějaká kudla, co se točí a seká trávu. V základu ano, v tom jsou si sekačky opravdu podobné. Pak už se ale liší. Není kolečko jako kolečko, motor jako motor a kudla jako kudla. Mám Husqvarnu jako značku moc rád. Nejenom proto, že je oranžová. Především proto, že s ní a s jejími výrobky, především pilami, mám i profesní zkušenost. (V dávnověku jsem se vyučil lesákem a pár stromů jsem s husqvarnami již pokácel - pily byly nesmírně odolné a kvalitní). I proto jsem se na domluvený testík divně vypadající sekačky těšil.
reklama

Když dáte vedle sebe dvacet sekaček, budou se lišit barvou, velikostí koleček, celkovým vzhledem. Husqvarna LC 48 e bude však díky svému designu rukojeti a jinému pojetí plnění koše vyčnívat. Výhozový tunel opravdu nelze přehlédnout. Jaký je jeho smysl – je to jen marketing, aby byla sekačka jiná, nebo to opravdu funguje? Mam delší zahradu a tak, abych nemusel chodit pořád na kompost, mám na kostře od kočárku s kolečky velkou plastovou přepravku. Tam dám trávu ze dvou a půl koše své sekačky, pak ji odvážím. Při testování Husqvarny LC se tam vešel jen jeden a půl koše. Porušení zákonu fyziky má prosté vysvětlení. Je to tam opravdu dost slušně našlapané.

Rukojeť je snadná skládačka

Osobně nemám rád, když na jakémkoliv stroji či zařízení cokoliv plandá nebo překáží. Inteligentní vedení bovdenů vnitřkem robustní kovové rukojeti i sklopného kloubu mě proto vysloveně těší.

Rukojeť jde velmi dobře skládat. Robustní hliníkové zámky dobře drží a předpovídají dlouhou životnost systému. Složení rukojeti pro snadnou přepravu nebo pro postavení na zadní kvůli úspoře místa je otázkou několika vteřin.

Dobrým pomocníkem nejen pro rovinu, ale především pro sekání ve svahu, je pojezd. Je plynulý, ovládaný dvěma plastovými rukojeťmi, které dobře padnou do ruky.

Rukojeť samotná má obdélníkový profil a nehrozí u ní žádné poškození. Z vlastní i cizí zkušenosti vím o několika ulomených nebo poškozených trubkových rukojetích, které byly příliš tenké a složitě tvarované. Páka pro plynulé nastavení její výšky je umístěna v horní části, umožňuje tak pohodlnou práci pro lidi vysoké i menší.

Motor Husqvarny LC 48 e je Briggs & Stratton se zjednodušeným startem bez nutnosti namačkávat benzín. To je umožněno díky systému ReadyStart, který upravuje potřebu ručního čerpání paliva nebo nastavení sytiče motoru. Startuje se tak opravdu dobře a zvládne to i žena.

Výška sečení

Výška sečení má pět stupňů, nastavuje se centrálně pákou, která dobře padne do ruky. Užitečným pomocníkem pro snadné nastavení je průhledové okénko s velkými čísly od 1 do 5.

Mulčování

Sekačka je doplněna o mulčovací ucpávku. Po její aplikaci se tráva nesbírá do koše, ale najemno naseká a proud vzduchu ji zapraví zpět do trávy. Tam postupně v krátké době zetleje a rozloží se. Ústřižky trávy dlouhé cca 2 - 3 cm lze mulčovat při výšce trávníku cca 5 - 7 cm.

Koš je na 60 litrů, což je pevný objem. Na první pohled není o moc rozměrnější, než ostatní koše jiných sekaček. Když je ale plný a vysypete jej, máte pocit, že se tam prostě nějak nacpalo více. Tráva není rozžužlaná, ale najemno nasekaná a plní koš seshora a odzadu a vahou další dopadající trávy do koše se zhutňuje a plní koš opravdu po strop. Je to, jako by kombajn vyfukoval slámu. Plný koš se dobře vysypává, výhozový tunel se neucpává a funguje perfektně. Koš samotný je pevný, dobře se nasazuje a víko na něj po nasazení s přesahem dosedá.

Snadné mytí

Po skončení sekání můžeme sekačku snadno umýt. V šasí je integrovaná tryska na hadicovou rychlospojku, ke které zapojíme hadici s vodou. Sekačku pak na chvíli zapneme, aby se nůž točil a rozstříkal vodu po celém vnitřku šasí. Uděláme-li to krátce po sekání, kdy je tráva ještě mokrá a nestihla zaschnout, nemusíme ji pak pracně seškrabovat.

Vyzkoušeno, otestováno

Sekačka je kvalitní a výkonná. Unikátní systém plnění koše není jen tak nějaký výstřelek, ale dobře fungující mechanismus. Zpracování a materiál použitý na sekačku je kvalitní a nikde se na něm nešetřilo. Výkon je díky osazenému motoru velmi dostatečný a nenechá nás v žádném případě na holičkách.

Pořízením sekačky sobě nebo jako dárek někomu blízkému získáte kvalitní stroj, který vystoupil z řady běžných sekaček. Polahodí výkonem, užitnými vlastnostmi i vzhledem. Nezakoupíte jej však v běžném hobbymarketu, ale pouze v síti autorizovaných prodejců, kde se o něm, nebo jiných výrobcích od Husqvarny, můžete dozvědět všechny potřebné informace a naživo si výrobky osahat.

Technické parametry

 • Motor: Briggs & Stratton, typ DOV, název 750 Series
 • Zdvihový objem válce: 161 cm3
 • Čistý výkon při přednastavených otáčkách: 2,7 kW @ 2900 ot./min.
 • Objem palivové nádrže: 1 litr
 • Systém pohonu TwinControl
 • Rychlost: 5,4 km/h
 • Šířka záběru: 48 cm
 • Výška sečení: mm 25 - 75 mm
 • Objem sběrného koše: 60 l
 • Průměr kol: 210 mm/210 mm
 • Hmotnost: 42 kg
 • Hladina akustického tlaku: 95 dB (A)
 • Hladina akustického výkonu: 96 dB (A)

Autor: Pavel Zeman (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Se sekerami Husqvarna je příprava dříví na zimu hračka 6  fotek

Se sekerami Husqvarna je příprava dříví na zimu hračka

S blížícím se podzimem je stále aktuálnější příprava palivového dříví na zimu. Ať už vyrazíte do lesa nebo budete štípat dřevo na zahradě, tím pravým ...


S novou sekačkou Husqvarna posbíráte více trávy 5  fotek

S novou sekačkou Husqvarna posbíráte více trávy

Každý trávník vyžaduje kvalitní a hlavně pravidelnou péči. Hustého a zeleného trávníku docílíte kromě jiného také poctivým sekáním. Trávník sekejte pr ...


Pracujte s řetězovou pilou bezpečně! 5  fotek

Pracujte s řetězovou pilou bezpečně!

Při práci s řetězovou pilou, ať už na zahradě či v lese, je vždy na prvním místě bezpečnost. Riziko zranění se dá snížit nejen dodržováním základních ...


Zbavte se hustého porostu s křovinořezem Husqvarna 525RX 4  fotek

Zbavte se hustého porostu s křovinořezem Husqvarna 525RX

Křovinořezy jsou ideální stroje pro náročný terén a především na sekání v místech, kde nelze použít klasické zahradní sekačky. S křovinořezem si sn ...


Jak si vybrat správnou robotickou sekačku? 33  fotek

Jak si vybrat správnou robotickou sekačku?

Patříte mezi milovníky dokonalého trávníku, ale každoročně vás s prvními rašícími stébly začíná ničit představa každodenního běhání po zahradě se s ...


Dárky pro zahrádkáře: od ručního nářadí po boj s trávou 7  fotek

Dárky pro zahrádkáře: od ručního nářadí po boj s trávou

Vánoce nemusí být pro zahrádkáře nudné, zvláště co se týká každoroční nadílky. Určitě mnoho z vás tušíte, že obdarování nářadím nebo technikou vyko ...


Výherci soutěže o nářadí Husqvarna 4  fotek

Výherci soutěže o nářadí Husqvarna

Sada zahradního nářadí Garden Kit a pětice zahradnických nůžek Anvil je připraveno k odeslání novým majitelům. Těmi je šest vylosovaných výherců, kteř ...


Akumulátorové výrobky Husqvarna 10  fotek

Akumulátorové výrobky Husqvarna

Přestože nářadí s bateriovým pohonem na trhu existuje, teprve nyní technologie dosáhla takové úrovně, aby mohla nést značku Husqvarna. Končí tak doba, ...


Sekání trávníků se zahradním riderem, to je bezstarostná jízda 4  fotek

Sekání trávníků se zahradním riderem, to je bezstarostná jízda

Udržovat trávník na rozsáhlém pozemku je bezesporu výzva. Tím spíš, pokud má členitý terén a je potřeba objíždět stromy, keře, nebo záhony. Neponech ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×