Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Příprava sekačky čili Než začne sezona

Příprava sekačky čili Než začne sezona
Ruku na srdce: neudělali jste při zazimování zahrady ten zločin, že jste zapomněli vypustit benzín z motoru sekačky, která na hezkých pár měsíců skončila v kůlně? Ten je totiž konstruován pro pravidelný provoz. Pokud zůstal benzin v sekačce déle než třicet dnů, mohl zvětrat a udělat v karburátoru a v palivovém systému fermežový nános. A je toho víc, co bychom měli před tím, než se sekačkou na trávník vyjedeme, vědět a udělat. Poradí vám odborníci společnosti Nečas – zahradní technika.
reklama

Vždy, když předpokládáte, že nebudete sekačku déle používat, je rozumné přidávat do benzínu stabilizátor paliva, např. Briggs & Stratton FRESH START, aby nezvětrávalo. Pak nechte motor běžet dvě minuty, aby se stabilizátor dostal do celé palivové soustavy, na fermež se pak nezmění až dva roky. V opačném případě bude chod motoru nejspíš nepravidelný a vám nezbude, než rozebrat a vyčistit karburátor.

Příprava sekačky? Musíte vyměnit olej

Před sezonou musíme v motoru sekačky olej vyměnit, nejlépe použit značkou podle doporučení výrobce stroje: je neuvěřitelné, co dokážou někdy lidé použít – třeba i olej z fritovacího hrnce. Další běžnou chybou je nový olej pouze dolévat do starého. Tak jako u auta je olej potřeba měnit v pravidelných intervalech celý.

Když motor necháme několik minut běžet, zahřátý vypouštěný olej sám odnese hodně plovoucích částeček, které by se jinak usadily v motoru. Po jeho zastavení olej vypusťte – u sekaček je zátka většinou pod krytem. Okolí utřete hadrem, aby nečistoty nenapadaly do klikové skříně. Demontujte kryt klínového řemene, čtyřhranným klíčem otočte zátkou a nechte vytéct starý olej do připravené nádoby. Některé motory nemají vypouštěcí zátku a tak olej vylijte nalévacím hrdlem pouhým nakloněním na stranu. Pro výměnu lze použít i sadu na výměnu oleje, je to vlastně velká injekční stříkačka s hadičkou, kterou olej jednoduše vytáhnete nalévacím hrdlem.

Výměna vzduchového filtru

Na sekačkách se nejčastěji setkáte s papírovým nebo pěnovým filtrem. Vyčistit se dokonale nedá a proto je ho třeba vyměnit. Pokud motor nemá dostatek vzduchu, dusí se. Papírový vzduchový filtr je třeba měnit každé tři měsíce nebo po pětadvaceti hodinách používání. Výměna se provádí jednoduchým odklopením krytu: vložku vyjměte a novou vložte tak, aby papírové sklady směřovaly ven. Pěnovou vložku vzduchového filtru měníte ve stejné periodě. Novou pěnovou vložku napustíte čerstvým motorovým olejem, pak ji zabalíte do čistého hadříku a přebytečný olej vyždímáte. Po opětovném sestavení musí těsnicí hrana pěnové vložky přesahovat kraje těla vzduchového filtru.

A co svíčky?

Pro spolehlivé a snadné startování doporučujeme měnit zapalovací svíčku po každých sto hodinách provozu nebo každou sezonu. Výměna zapalovací svíčky zajišťuje stálou zapalovací jiskru, spolehlivější startování a spoří palivo.

Broušení nože

Správně nabroušený nůž je pro pěkně střižený trávník základ – a nejen nabroušený, ale také vyvážený. Většina sekačkových motorů používá nůž jako pomocný setrvačník a rozvážení se projeví tak, že stroj nadměrně vibruje. To se dá napravit snadno, hůř je, když příčinou vibrací je po nárazu ohnutá kliková hřídel, kterou musíme vyměnit, protože rovnání je od výrobců zakázáno.

A to pořád není všechno

Před sezonou bychom měli ještě seřídit otáčky motoru, vyčistit, promazat a seřídit pojezd, zkontrolovat brzdy motoru, v kolech namazat ložiska… A nebo svěřit péči o stroj odborníkům, kteří provedou nejen všechny výše zmiňované úkony, ale odhalí a opraví případné další třeba i skryté závady, které vám v sezoně můžou znepříjemnit život.

Více informací o přípravě sekačky na www.necas-zt.cz.

Autor: Jiří Jan a NEČAS – zahradní technika (text), NEČAS – zahradní technika (foto)

Související články

Podzimní péče o sekačku před zimní odstávkou 6  fotek

Podzimní péče o sekačku před zimní odstávkou

Zahradní sekačka patří k nejpoužívanějším strojům. Nyní, když se sezóna blíží ke konci, je čas na údržbu. Až vyčistíte šasi, nabrousíte nůž a podív ...


Sekačka AL-KO 520 BRV 7  fotek

Sekačka AL-KO 520 BRV

Aby všechno dobře rostlo, nesmí podle přísloví v květnu pastýři hůl oschnout, a většinou tomu tak i je. Teplo a vlhko vytahuje rostliny ze země a stro ...


Sněhová fréza vypadá jako hračka 5  fotek

Sněhová fréza vypadá jako hračka

Natvrdo položená otázka zní: proč bych si vůbec měl pořizovat sněhovou frézu? A odpověď na ni samozřejmě záleží na tom, jak bydlím a jak ten nádherně ...


Štípač dřeva je neúnavný pracant 7  fotek

Štípač dřeva je neúnavný pracant

Cena topení stále stoupá, rostou náklady na energii a ani technologie k získání té, kterou nám dává slunce nebo vítr, není právě nejlevnější. Pokud to ...


Soutěžíme o sekačku a další pomocníky na zahradu 4  fotek

Soutěžíme o sekačku a další pomocníky na zahradu

Málokterý z majitelů zahrady se letos ještě nepustil do prací spojených s údržbou trávníku a ostatní zeleně. Možná jste ale při prvním sekání trávy zj ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×