Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/seca-borohradek-palubky-kam-se-podivas): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 SECA Borohrádek - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

SECA Borohrádek – palubky, kam se podíváš

SECA Borohrádek – palubky, kam se podíváš

Slovo palubky znají jak řemeslníci, kutilové, tak i laici. Původně jsem si myslel, že mohly být palubky na palubách lodí. Že piráti nebo Kolumbus je měli na svých lodích a slovo paluba tak dalo vzniknout označení prkna s drážkou a perem. Označení ale vzniklo o mnoho let později. Kolumbus určitě palubky neznal.

reklama

Palubky jsou tady asi dvě stě let

Podlahy námořních dřevěných korábů byly z prken ve dvou vrstvách, které byly přes sebe dávány na vazbu, byly prosmoleny a polévány vodou, aby se nerozesychaly. Klasické palubky známe asi od 18. století. Díky vodním pohonům bylo dřevo možné lépe opracovat. Za jejich předchůdce lze považovat parketové vlysy, což je vlastně malá palubka s perem a drážkou po obvodu. Vlysy jsou však známy o něco dříve, zhruba od 15.- 16. století a po Evropě se rozšířily především jako trvanlivá, ale velmi drahá podlahová novinka z francouzských hradů a zámků. To vše jsem se dozvěděl od ochotného pána z výzkumného dřevařského institutu. Nic to naštěstí nemění na tom, že palubka je velmi užitečná a oblíbená.

Palubka - hodně užitečné prkno

Palubka je jednoduchý zámkový systém, který se postupem času a let stal, díky stále novým poznatkům, velmi propracovaným výrobkem. Do kvality palubek už před samotným dřevařským zpracováním mluví jak výběr dřeviny a lokalita na které strom rostl, tak i období, kdy byl pokácen, nadmořská výška a klimatické podmínky, a pak samozřejmě následné zpracování. Tam, kde je kratší vegetační období růstu, je dřevo hustší a pevnější. Jestliže je těžené v zimě, v období vegetačního klidu, má i menší obsah vody. Toto vše musí dobrý výrobce nebo dovozce zohlednit. Jinak nemůže nikdy dosáhnout kvalitního finálního výrobku. Je to také příčina toho, že některé palubky jsou levné a po montáži se začnou kroutit a praskat, nebo mají větší množství kazů, než je vhodné. Komu by se ale chtělo vytrhávat podlahu nebo podbití štítu a pouštět se pak do pokládky znova s lepším materiálem? Po podrobné exkurzi v závodě Seca Borohrádek můžu říct, že tady dřevu a palubkám rozhodně rozumí.

První schnutí na vzduchu

To první, co na vás v areálu Seca Borohrádek dýchne, je vůně dřeva. Při pohledu na narovnané a dobře proložené hráně, které jsou skoro všude, kam oko dohlédne, srdce kutila i řemeslníka zaplesá. Je to nejenom hezký pohled, ale i zdroj tohoto voňavého pohlazení a nepřerazí je ani vrčící ještěrky, které ohromné hráně dřeva převáží a uskladňují. Je to místo prvního přirozeného proschnutí dřeva.

Denně přijede do areálu deset kamionů dřeva z celé Evropy a hlavně z jejího severu, kde je dřevo hustší. (Zjednodušeně 70 procent evropského dřeva a zbytek z Ruska, to se jedná např. o modřín.)

Zároveň se musí podobný objem hotových palubek vyexpedovat, aby zůstalo místo pro další skladování. Prvním krokem je proložení. Samotné prošpánování, tedy proložení prken, má také svoji logiku a pravidla. Provádí se na prokladovém stroji, který prkna rovná a skládá do pater. Proklady musí být kousek od konců prken a pak po zhruba metrových délkách, ale rovnoměrně. Samozřejmě vždy na stejném místě a samozřejmě všechny stejně vysoké, tak, aby se nám hráně nekácely. Pořádně proložit a vyštosovat na plochu je začátek cesty přirozeného proschnutí materiálu a výroby kvalitní palubky.

Rodný list pro každé prkno

Každá hráň a zdroj prken pro výrobu budoucích palubek má svůj rodný list. Na něm je vyznačen jak původ a dřevina, tak i doba skladování, počet kusů, objem a další informace. Je tak dokonalý přehled o každé hráni. Jak dlouho už je na vzduchosuchém procesu a kdy půjde do sušárny. Materiál je kontrolován pomocí vlhkoměrů. Po úvodním proschnutí jde materiál do sušárny. Ta je obrovská a dřevo se v ní pomocí proudění teplého vzduchu a odvodu vzdušné vlhkosti vysuší podle následného použití na zůstatkovou vlhkost 8-15% . V každé hráni je čidlo vlhkoměru, které je kontrolováno počítačem. Po vysušení jde materiál na finální opracování.

Ostré znamená přesné

Aby byly palubky jedna jako druhá, drážky a pera nebo profilování či vybrání proti kroucení bylo přesné, je důležité, aby všechny dřevoobráběcí nástroje byly přesně seřízeny a byly stále ostré. Přesné nástroje jsou zárukou kvality. Obrovská čtyřstranná fréza je v samostatné místnosti a je neustále kontrolována, aby její výstup byl dokonalý.

Náhradní sady profilových břitů na frézovacích hlavách jsou neustále pečlivě broušeny v nástrojárně a každý profil má několik sad nožů. Ty se brousí a nastavují podle kalibračních šablon. Zodpovědnost za ostrost a kvalitu broušení má mistr brusič. A není to zodpovědnost ledajaká. Typový profil, který jsme si koupili před dvěma roky, se musí přesně shodovat s profilem, který si koupíme nově. Pero i drážka do sebe musí vždy přesně zapadnout. Některé kroky frézování jsou i vícestupňové. První fréza profil předřízne a další ho dořízne a dočistí. Brusírna je proto plně vybavena a permanentně brousí, ostří a kontroluje. A to nejen frézy, ale i nekonečné pásové pily které po délce rozřezávají silnější profily dřeva.

SECA Borohrádek aneb Špatné musí pryč

Z frézy jedou palubky po dopravníku do balírny a na poslední výstupní kontrolu a je to takový fofr, že to ani nejde fotit. Mašinka, která rovná palubky k sobě po deseti a balí do obalu s potiskem nejen loga, ale i ostatními informacemi, zabalí jen ty kvalitní. Ty, co nesplňují kvalitativní kategorii, na poslední vizuální kontrole vytřídí. Na starost to má paní těsně před balicí linkou. Prý se po dvou hodinách střídá s kolegyní, aby nebyla vykoukaná. Při pohledu na ni jsem si vzpomenul, co mě vždy drtí při nákupu palubek v marketech. Někde vám zakazují volný kusový výběr a rozbalení balíčku a já mám vždy pocit, že někde seděj dvě báby nebo někdo škodolibej, kdo vybere dvě tři hezké palubky, ty dá dospod a nahoru a proloží je dvojkou nebo trojkou kvalitou, plnou vytrhaných vláken, ulámaných per a vypadaných suků. Proto mě velmi uklidnilo, že tady byla jen mašinka, co hezké a dobré palubky rovná a balí a ty špatné nikdo neschovává doprostřed.

Jdeme do finále

Balicí linka zabalí palubky tak, aby se nepoškodily, a na obalu jsme si přečetli všechny potřebné údaje. Obal je chrání i proti vlhkosti. Teď už jen zbývá vybrat si správný profil a nejbližšího prodejce a pustit se do práce. Je na nás, jestli si postavíme zahradní domek, obložíme štít domu nebo položíme hezkou dřevěnou podlahu doma nebo na terase.

Ani pilina na zmar

Při každém zpracování dřeva nutně vzniká i dřevní odpad, ale nemusíte mít obavy, že by přišel nazmar. Tady funguje uzavřený kruh kompletního zpracování a využití dřevní hmoty. Piliny se slisují do dřevěných briket, které se prodávají na topení. Závod má také vlastní tepelnou elektrárnu, takže část odpadu se promění na elektrickou energii, která slouží vytápění.

A ještě ke jménu

Serafin Campestrini - SECA není odvozeno od toho že by „secali“ palubky „jak Baťa cvičky“ i když dnes by Baťu produktivitou asi trumfnuli, název je vytvořen ze jmen zakladatelů firmy, ale jakkoliv zní cizokrajně, firma sídlí a působí v Čechách.

Zbývá vybrat a nakoupit

Palubky na podlahu, opláštění pergoly nebo zahradního domku či na co jiného jste si vybrali, můžete zakoupit v podnikové prodejně nebo přímo přes e-shop, opravdu stačí jen si vybrat.

Fotogalerie k článku:

Autor: Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text a foto)

Související články

Dřevěné podlahy 6  fotek

Dřevěné podlahy

Předkládáme vám stručný přehled dřevěných podlah, který by vám měl ulehčit orientaci v tomto poměrně rozsáhlém sortimentu. Nejdůležitější členění je d ...


Co dělat proti poškrábání podlahy? 3  fotek

Co dělat proti poškrábání podlahy?

Máte novou podlahu a bojíte se, že si ji poškrábete nožkami od židle nebo stolku?


Kupte ještě teď na Vánoce, masivní dřevěnou podlahu! 2  fotek

Kupte ještě teď na Vánoce, masivní dřevěnou podlahu!

Společnost SECA Borohrádek pro vás připravila speciální předvánoční výprodejovou akci na masivní podlahy Feel Wood z borovice douglasky. Nadělte so ...


Dřevěné podlahy z masivního dřeva 7  fotek

Dřevěné podlahy z masivního dřeva

Způsob montáže dřevěné podlahy z masivního dřeva FeelWood lze rozdělit do tří kategorií. Montáž šroubováním na klasický dřevěný rošt, montáž pomocí ...


Jak vyčistit a zrenovovat modřínovou terasu 1  fotek

Jak vyčistit a zrenovovat modřínovou terasu

Každá terasa dostává každoročně pořádně zabrat. Je vystavena všem rozmarům počasí – teplo, déšť, sucho, mráz, sníh… Nejvíce pak trpí nezastřešené t ...


Pokládka masivní dřevěné podlahy FeelWood - plovoucí způsob na ocelové sponky 10  fotek

Pokládka masivní dřevěné podlahy FeelWood - plovoucí způsob na ocelové sponky

Dřevěnou masivní podlahu FeelWood stačí jen položit. V minulém dílu našeho miniseriálu o pokládce podlah jsme představili montáž šroubováním na kla ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Fiber Optics Technician Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 14.11.2019 16:09 angeleena
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
4
čerpadlo na zatekajici sklep Stavební nářadí
Poslední příspěvek: 10.7.2018 11:38 Pavel S
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×