Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Sázení chladnomilných rostlin

Sázení chladnomilných rostlin

Rozhodli jste se obohatit svoji zahrádku s končící sezonou o nové přírůstky, ale máte strach, jestli již není pozdě? Některé druhy květin jsou na chladné počasí přímo ideální a vyšší teploty jim naopak vůbec neprospívají. Chladnomilné rostliny pocházejí ze studených oblastí. Patří mezi ně například pryskyřník, lilie, pivoňka, maceška, šalvěj, petrklíč, mák nebo kontryhel. Jejich semena mají silnou a tvrdou slupku, což jim umožňuje úspěšně přežít zimu. Pokud jsou teploty silně pod bodem mrazu, rostliny vytváří látku, která potlačuje jejich klíčení.

reklama

Chladné a vlhké počasí je naopak pro tento typ rostlin ideální, aby jejich semena mohla naklíčit. K jejich nabobtnání je potřeba, aby se teplota alespoň 4-6 týdnů pohybovala mezi -4 a +4°C a půda musí být po tuto dobu dostatečně vlhká. Díky této teplotě semena nevyklíčí příliš brzy a nezmrznou.

Sázení chladnomilných rostlin je ideální na podzim. Vyberte na své zahradě takové místo, kde se příliš nestřídají teploty a vy budete moci snadno kontrolovat vlhkost půdy a pohlídejte si, aby v době výsevu nemrzlo.

V nejhorším pomůže chladnička

Pokud jste s výsevem chladnomilných rostlin začali už příliš pozdě nebo jsou zimní teploty příliš mírné, můžete využít ledničku, která bude simulovat semenům potřebné klima. V takovém případě dejte do misky s osivem trochu savé bavlny, na ni nasypte semena a přikryjte je tenkou vrstvou půdy. Poté půdu a bavlnu lehce navlhčete a misku zabalte do plastového sáčku. Délka pobytu semen v lednici se odvíjí od druhu semen. Může to být od 2 týdnů do několika měsíců při teplotě 4°C nebo méně. Dejte si však pozor, aby v lednici nebyly příliš nízké teploty, které by mohly semena zničit. Po příslušné době vyjměte misku z plastového sáčku a semena přesaďte do nádoby s pěstebním substrátem. Udržujte je v teple při minimální teplotě 12 stupňů, než začnou klíčit.

Tipy na produkty, které vám při sázení chladnomilných rostlin a nejen jich pomohou:

Gardena sázecí kolík na květinové cibulky
Ideální pomocník k sázení květinových cibulek, z oceli, rozevíratelný.

Gardena combisystem – kypřič záhonů

Kypřič záhonů Gardena z vysoce kvalitní oceli má šířku 5,5 cm a je optimální pro přípravu na setí a kypření půdy u hustých rostlin, malých záhonů a truhlíků. Díky dvěma speciálně tvarovaným hvězdicovým kolečkům je půda dobře rozmělněna. Speciálně tvarovaná rukojeť dobře sedí v ruce a usnadňuje práci.

Gardena sázecí kolík

Gardena sázecí kolík je zárukou jednoduché a pohodlné práce. Nářadí má ideálně tvarovanou rukojeť, která současně izoluje proti chladu. Kovová špička je z nereznoucí zinkové litiny. Délka vřetene je 19,5 cm.

Gardena combisystem - zahradní motyčka nebo květinová lopatka

Zahradní motyčka Gardena má tři hroty a rovný ozubený list k pletí, kypření, provzdušňování půdy, tažení žlábků nebo zarovnávání. Velký list motyčky má vylepšené okraje pro snazší vniknutí do půdy. Pracovní šířka motyčky je 9 cm. Doporučená délka násady je 130 nebo 150 cm.

Lopatka má pracovní šířku 8,5 cm a je optimální pro vysazování a přesazování v záhonech, truhlících na květiny nebo velkých květináčích. Speciálně tvarovaná rukojeť dobře sedí v ruce a usnadňuje práci. Praktická funkce: rukojeť lze snadno odejmout a nahradit libovolnou násadou z řady combisystem - pro příjemnou práci bez ohýbání. Květinová lopatka je vyrobena z vysoce kvalitní oceli a je potažena duroplastem.

Gardena malé hrábě

Malé hrábě z řady Gardena combisystem mají šířku 12 cm a jsou optimální pro shrabávání listí, plevele a travních odřezků na trávnících. Speciálně tvarovaná rukojeť dobře sedí v ruce a usnadňuje práci. Rukojeť lze snadno odejmout a nahradit libovolnou násadou z řady combisystem, pro příjemnou práci bez ohýbání. Malé hrábě jsou vyrobeny z vysoce kvalitní oceli a jsou potaženy duroplastem.

Veškeré další informace o produktech se dočtete na www.gardena.com.

Fotogalerie k článku:

Autor: Husqvarna (text a foto)

Související články

Práce na zahradě jako relax bez námahy 9  fotek

Práce na zahradě jako relax bez námahy

Sekání zahrady, vyžínání, stříhání živých plotů - po dlouhou dobu synonyma čistě mužské práce. Díky neustálému vývoji technologií a špičkové ergonomii ...


Užitečný pomocník po celý rok? Přece rider Husqvarna! 9  fotek

Užitečný pomocník po celý rok? Přece rider Husqvarna!

Zahrada potřebuje důkladnou péči během všech čtyř ročních období. S výkonnými ridery Husqvarna můžete nejen posekat či odmechovat trávník, ale t ...


Celoroční využití rideru a traktoru 9  fotek

Celoroční využití rideru a traktoru

Pokud jste vlastníky rozsáhlých pozemků, tak vás jejich údržba jistě často časově i fyzicky zaměstnává. Není proto na škodu využít vymožeností dneš ...


Výherci soutěže o ochranné prostředky při práci se dřevem 4  fotek

Výherci soutěže o ochranné prostředky při práci se dřevem

Příprava dřeva na zimu je již v plném proudu. Množí se také případy, kdy se stane úraz v lese či při sekání dřeva doma na zahradě. Spousta lidí zap ...


10 tipů na jarní prořez stromů 15  fotek

10 tipů na jarní prořez stromů

Sníh již skoro roztál a teploty stále stoupají, proto je ideální čas vrátit se na zahradu. Během zimy stromy čelily nepřízni počasí, kterou jim teď ...


Jak dostat zahradu po zimě zpět do formy 11  fotek

Jak dostat zahradu po zimě zpět do formy

Neusněte na vavřínech. Přestože venku je stále ještě pořádná kosa, vaše zahrada už vyžaduje zvýšenou pozornost. Pokud se o ní začnete s péčí starat ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×